Twitter, 7.340 AK Trol Hesabını Kapadı

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Başlığı görünce şaşırdım açıkcası bu forumda siyasi konuşulduğunu bilmiyordum. Neyse iyi olmuş umarım yenileri türemez.

Başlığı görünce şaşırdım açıkcası bu forumda siyasi konuşulduğunu bilmiyordum. Neyse iyi olmuş umarım yenileri türemez.
Konu siyaset değil "Sosyal medya ve mesajlaşma".

Gayet iyi oldu. Para kazanacak başka yollar bulurlar artık. Üç kuruş için iç çatışma bile çıkartmışlardı.

Başlığı görünce şaşırdım açıkcası bu forumda siyasi konuşulduğunu bilmiyordum.
Siyasi tartışmalara partizanlık ve karşı tarafa hakaret içermediği sürece izin verilebiliyor. Ama konu açıldığı zaman hakaretler peş peşe geleceği bilindiği için, düzgün tartışan bir toplum değiliz, konuların onaylanmasına sıcak bakılmıyor. Onaylansa bile konu kilitleniyor.

Muhalefet kesime FETO'cü, provokatör, vatan haini, ajan deyip...
Kim FETÖ'cü? İzleyip görelim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu olaya siyasi taraf üzerinden bakmak ve bizim ülkemizdeki sığ siyasi bakış açısıyla değerlendirmek yanlış olur. Elbette içinde siyaset var (bizim bildiğimiz anlamda olmasa da) ; asıl önemli unsur büyük bir sosyal ağ bir üniversite raporunu temel alarak hareket ediyor ve bir kaç defadır alınan aksiyonların temeli olan raporlarda partiler üstü bir sorunu işaret ediyor; benzer durumda İspanya'da 130 hesap çıkarken, bizde 7340 hesap çıkması acı bir durum.

Bu durumun rahatsız etmediği bir vatandaş bence vatandaşlığını gözden geçirsin. Bunun partiyle siyasetle ilgisi yok. Bu manipülasyona karşı hamle olarak oluşturulan diğer parti ağları da beni bir vatandaş olarak rahatsız ediyor. Ama raporda muhalif hesaplar olmaması normal bir durum çünkü dışarıdan bakıldığında ülkemizde despot bir yönetim uygulandığı algısı var bu da bütün birey ve özgürlük yanlısı toplulukları rahatsız eder bu da zayıftan taraf olma içgüdüsüyle harekete sebebiyet verebilir. Ama belli de olmaz belki bir sonraki raporda da OK Troller olur.

Saygılarımla.

Twitter, yayınladığı bir blog girdisinde sürekli hükümet ve RTE propagandası yapan 7.340 hesabı kapattığını ve bu hesapların AK Parti ile ilintili olduğunu söyledi. İşte Twitter'ın açıklaması:

2020'nin başlarında tespit edilen bu hesap ağı, öncelikle Türkiye içindeki yerli kilitleleri hedefleyen, koordineli, gerçekçi olmayan faaliyetler kullanıyordu. Ağın teknik göstergeleri ve hesap davranış analizlerimize dayanarak, sahte ve ele geçirilmiş hesapların toplamı AK Parti'ye elverişli siyasi anlatıları güçlendirmek için kullanılıyordu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a güçlü destek gösteriyordu. Bugün, 7.340 hesabı arşive kaldırıyoruz.

Teknik sinyaller, ağın partinin gençlik kanadı ile ilişkili olduğunu ve önemli sayıda ele geçirilmiş hesabı elinde tutan merkezi bir ağı işaret ettiğini gösteriyor. Sonuç olarak, bugün ortaya çıkardığımız ağ, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Türk Hükümeti için önemöli olan kuruluşlarla ilişkili birçok ele geçirilmiş hesap içermektedir. Bu ele geçirilen hesaplar, yukarıda tanımlanan devlet aktörleri tarafından hesap hackleme ve devralma çabalarının tekrarlanan hedefleri olmuştur. Daha geniş bir ağ, kripto para birimiyle ilgili spam yapmak amaçlı ticari etkinlikler için de kullanıldı.

Sonunda az da olsa cahil kesimden kurtulduk hiç değilse rahatça dolaşabileceğim :)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı