TYT-AYT ilk 13.000 için kaç net yapılmalı?

Arkadaşın birisi sallamış boğaziçi elektrik elektronik okuyorum ben geleceğimden kaygılıyım burada manav aç tarzı konuşmak hoş değil.

Bana diploma puanını ve TYT mi AYT mi hangisinde daha başarılı olduğunu söyle yaklaşık net örnekleri yazayım.

Sorum zaten 13 bin için TYT AYT ne kadar net çıkarmam.

Mesela Türkçe 35, matematik 40 gibi. En kötü duruma göre yani tam 13 bine göre hesaplamak istiyorum. Tabii ki 35 yeter değip geçmiyeceğim fakat neyin ne olduğunu bilmek istiyorum.

Geçen sene 12253. olup Kocaeli Tıp Fakültesi'ni kazanan birinin netleri:

TYT;
T: 35,3
S: 17,5
M: 30,3
F: 13,8

AYT;
M: 37,5
F: 14,0
K: 13,0
B: 10,5.

Diploma notu: 94,4

Yukarıdaki arkadaşlara katılıyorum. Netlere fazla takılmayın, en iyisini yapmaya çalışın.

Biraz tıp dünyasındaki gelişmeleri takip etsen belki daha erken fazla verir dersin hocam.
Hocam Türkiye'de pratisyen olsan gelişmişliği bırak yine de ihtiyaç duyuluyorsun anlamsız da olsa. Tıpta nitelik düştüğü için daha da çok ihtiyaç artıyor gereksizce ama tıp okuyanların da %90'u para için okuyor, kendi ablam da dahil, Türkiye'de para için tıp okunur kısaca.

Niye diploması olmayan yazılımcı olamıyor mu? Bu işler artık Türkiye'yi aştı kıtalararası oyun geliştirme yazılım geliştirme ekipleri var oturduğunuz yerden çalışılabilir ki tanıyorum böyle çalışan birkaç insan çevremde.
Diploması olmayan yazılımcı olamıyor diye birşey yok fakat Türkiye'de çalışmak için diploma şart, ha yurtdışı için diyorsanız, doğru dürüst bir iş bulabilmek için elinizde ciddi projeler olmalı, bunun için de en az 3-4 yılınızı vermeniz gerek.Konuyu açan arkadaş YKS'ye çalışıp güzel bir sonuç getirse belki gidip bilgisayar mühendisliği okur böylece evde oturup öğreneceği bilgiden daha iyisini üniversite okuyarak da öğrenebilir.

Sorum zaten 13 bin için TYT AYT ne kadar net çıkarmam.

Mesela Türkçe 35, matematik 40 gibi. En kötü duruma göre yani tam 13 bine göre hesaplamak istiyorum. Tabii ki 35 yeter değip geçmiyeceğim fakat neyin ne olduğunu bilmek istiyorum.
Sorunu anladım zaten bende sana bir soru sordum ama sen benim sorumu anlamamışsın sanki. Yaklaşık diploma notunu ve Tyt mi yoksa Ayt de mi daha başarılı olduğunu söylemeni istedim.Birde AYT'de hangi derslerden sorumlusun TM-MF-EA ?

Bence YKS'ye çalışarak harcayacağınız zamanınızı programlamaya harcayın işiniz garanti olur. Tıp bile birkaç yıl içerisinde fazla vermeye başlayacak. Linçlemeyin.
Hocam dediğiniz mantıklı o konuda hiçbir şey demiyorum ama herkese yazılım önermeyin bence. Yani herkesin bu konuya ilgisi olmayabiliyor. Kazandığı para tabii ki önemli ama insan sevmediği işi sadece para için yapacaksa yapmasın daha iyi. Kendi düşüncem sadece.

Arkadaşlar demek istediğim gayet net ilk 2000 içerisine dahi zar zor girebilen üniversitelerde okuması kendisine bir fayda sağlamayacak. Dünyada zaten toplasanız 200 tane ülke varken biz 207 üniversitemizle bu listede yokuz. Ben bunu 3. sınıf elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisi olarak söylüyorum. Bu krizi yapıcı önlemlerle atlatamazsak kurumlarımızın, şirketlerimizin çoğu global çapta şirketlere satılacak ve o zaman bizim Türkiye'de aldığımız diplomanın "kağıt değeri" bile sıfırlanacak. Arkadaşımızın istediği meslek üniversite okumadan elde edilebilecek bir bilgi ise ben okumaması taraftarıyım. Eğer üzerinde çalıştığım proje yüklü bir miktar yatırım alırsa(yurt içi ve yurt dışından yatırımcılarla görüşüyorum) ben de bırakacağım okulu. Ayrıca tıpı örnek vermemin sebebi de şudur: Tüm dünyada "tıp doktorlarına" bilim insanı gözüyle bakılırken bizde hasta tedavi eden sıradan görevli gözüyle bakılıyor.

Arkadaşlar demek istediğim gayet net ilk 2000 içerisine dahi zar zor girebilen üniversitelerde okuması kendisine bir fayda sağlamayacak. Dünyada zaten toplasanız 200 tane ülke varken biz 207 üniversitemizle bu listede yokuz. Ben bunu 3. sınıf elektrik-elektronik mühendisliği öğrencisi olarak söylüyorum. Bu krizi yapıcı önlemlerle atlatamazsak kurumlarımızın, şirketlerimizin çoğu global çapta şirketlere satılacak ve o zaman bizim Türkiye'de aldığımız diplomanın "kağıt değeri" bile sıfırlanacak. Arkadaşımızın istediği meslek üniversite okumadan elde edilebilecek bir bilgi ise ben okumaması taraftarıyım. Eğer üzerinde çalıştığım proje yüklü bir miktar yatırım alırsa(yurt içi ve yurt dışından yatırımcılarla görüşüyorum) ben de bırakacağım okulu. Ayrıca tıpı örnek vermemin sebebi de şudur: Tüm dünyada "tıp doktorlarına" bilim insanı gözüyle bakılırken bizde hasta tedavi eden sıradan görevli gözüyle bakılıyor.
Bazı yerlerde boş konuşmuşsun yakınımda dahi çok örnek var ki en son: Bilkent bilgisayar mühendisliği mezunu bir arkadaşıma okulu bitirince resmen iş teklifleri gitti ben böyle bir şey görmedim ömrümde...Tabi ülkemizin eğitimde devrim yapması lazım o ayrı konu. Son yazdığın için ise evet ülkemizde doktor şiddeti falan çok olabiliyor fakat doktorluk en saygın meslektir ülkemizde, bak en saygın mesleklerden demiyorum direkt 1. sırada. tüm doktorlar bilim insanı değildir. Bilim insanı, evrene ilişkin olgulara ve değişkenlere yönelik bilimsel veri elde etme yöntemlerini kullanarak sistematik bir şekilde bilgi elde etmeye çalışan kişidir. Buna dayanarak mühendisler,arkeologlar,astronomlar,biyologlar,kimyagerler,yer bilimciler,matematikçiler,fizikçiler.askeri bilimciler,psikologlar,iktisatçılar,dil bilimciler,siyaset bilimciler... de bilim insanı olabilir. Doktorlar ekstra bir muamele beklemesine gerek yok diye düşünüyorum. Herkes işini yapıp karşılığını alıyor çünkü.

Yeni konular

Geri
Yukarı