TYT denemesindeki tarih sorusu

Abrams

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
II. Dünya savaşı esnasında yaşanan aşağıdaki gelişmelerden hangisinin savaşı sona ermesinde etkili olduğu söylenebilir?
a-) İngiltere ve ABD'nin Atlantik Bildirisi'ni yayınlamaları.
b-) İngiltere başbakanı ile İsmet İnönü görüşmesi.
C-) Japonya'nın Pearl Harbor Baskını ile ABD üslerini vurması.
D-) Almanya'nın Yıldırım Harbi ile Avrupa ülkelerini işgal etmesi.
E-) Amerika ve İngiliz birliklerinin Berlin'e kadar ilerlemesi.

Şimdi soru bu şekilde, A, B ve D şıkları kafadan eleniyor. Sorunun cevabı E, doğru da işaretledim sınavda ve 2. DS kişisel olarak çok araştırdığım ve araştırmaya devam ettiğim sevdiğim bir konu. Her neyse soruya gelirsek, soruda benim düşüncemce C ve E şıkları en mantıklı ve olanaklı cevaplar.
Sorularım şunlar;

1-) Eğer Japonya Pearl Harbor ile ABD'ye saldırmasa ABD savaşa doğrudan katılmayacaktı ve bu olay Avrupa cephesi üzerinde Almanya'nın otoritesinde pek bir değişiklik sağlamayacaktı. Ancak doğudan Rus'lar bastırıyordu.
2-) E şıkkındaki cevap soruya göre doğru, savaşın bitmesinde etkisi yüksek Avrupa cephesi kapanıyor. Ama direkt olarak II. Dünya savaşını tamamen bitiren bir etken değil. Yani C şıkkındaki olay olmasa E şıkkının olmasının yolu yoktu.
Sizin düşünceleriniz nedir?

Son düzenleme:
Bence cevabın e olmasının nedeni savaşın Pearl Harbor olayı ile dolaylı yoldan bağlantılı olması ama Almanların teslim olması ile doğrudan bağlantılı olması.

Bence cevabın e olmasının nedeni savaşın Pearl Harbor olayı ile dolaylı yoldan bağlantılı olması ama Almanların teslim olması ile doğrudan bağlantılı olması.
Evet, soru savaşın bitişini Pearl Harbor ile bağdaştırmamış. Almanya'nın yenilmesiyle bağdaştırılmış. Yani çok fazla geriye gidip detaya inilmemiş soruda, sanırım ben fazla detay düşündüm. En iyisi dershanede de gidip hocaya sormak olacak.

Geç yazdım kusura bakmayın şimdi gördüm aklıma takıldı. Pearl harbor saldırısı tam tersine savaşı uzatmadı mı? Yani japonlar daha erken yenilecekken Amerikayı biraz yıpratıp zaman kazanmadı mı?

Kızıl Ordu Berlin'de iken Müttefikler Almanya'nın içlerine yeni yeni girmeye başlamıştı E şıkkı olamaz. C şıkkı olmazsa ABD savaşa girmezdi, İngiltere ve Fransa'nın Almanya içlerine ABD olmadan ilerleyemezdi ABD olmasaydı Fransa'yı da Kızıl Ordu "Kurtarırdı" en mantıklısı C şıkkı.
Geç yazdım kusura bakmayın şimdi gördüm aklıma takıldı. Pearl harbor saldırısı tam tersine savaşı uzatmadı mı? Yani japonlar daha erken yenilecekken Amerikayı biraz yıpratıp zaman kazanmadı mı?
Yalnız Amerika savaşa Pearl Harbor'dan sonra girdi. ABD olmazsa savaş çok uzardı hem de bütün Avrupa SSCB kuklası olurdu yukarıda da dediğim gibi İngiltere'nin Fransa'ya çıkarma yapıp Almanya'nın içlerine girmeyi bırak daha Normandiya'ya bile çıkamazlardı.

TYT de var mı gerçekten böyle şeyler.
Yok ama isterseniz genel kültür olarak öğrenebilirsiniz. TYT'de 1-2 tane temel bilgi isteyen soru çıkıyor, kalanı hep yorum. Olayları neden-sonuç şeklinde öğrenirseniz veya bol soru çözerseniz öğreniyorsunuz zaten. Eşit ağırlık veya sözel seçecekseniz çok daha detay ve bilgi gerektiren sorularla karşılaşırsınız tabi o ayrı.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı