TYT için çalışma planı önerisi

Measterpo

Centipat
Makaleler
2
Merhaba. 10. sınıftayım ve bu yıl eşit ağırlık seçtim. TYT için çalışmaya başladım, sözel derslerim gerçekten başarılı denilebilecek seviyede fakat sayısal için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Dokuzuncu sınıfta sayısal derslerden bir tek fiziğim iyiydi, matematik hocam dokuzuncu sınıfta sadece ilk dönemde 3 kere değişti ve hepsinin anlatımı farklı olduğu için aklımda mantık ünitesi dışında hiçbir şey yok (o da yarım yamalak). Kimya hocam ise sınavlarından dolayı maksimum 5 hafta dersimize girmiştir, notlar atarak bunlara çalışın yeter diyordu. Biyolojiyi ise geçecek kadar biliyordum (bu sene çok seviyorum, hocamız değişti yeni gelen hoca inanılmaz iyi anlatıyor).

Anlayacağınız, dokuzuncu sınıfım yarım yamalak var. 10. sınıfta ise sayısal derslerden biyoloji ve fiziğim iyi, kimya ve matematik sınavlarından geçer not aldım. Sonuç olarak 80.2073 genel ortalama ile teşekkür alıyorum, bu sene biraz boşlamışım sanırım. Neyse, istediğim okul ham puana bakıyor, burası gereksiz bir detaydı.

Sizce nasıl bir çalışma planı izlemeliyim? 10. sınıfta bu kadar kasmam doğru mu? Bir de sorum olacak, TYT, AYT ve MSÜ sınavlarında bütün derslere bakmaya zamanınız kalıyor mu? Tahminimce kalmıyor, hangi derslere öncelik veriyorsunuz? Olmazsa olmaz kesinlikle öğrenmen gerek diyebileceğiniz konular nelerdir (TYT için konuşuyorum)? Ek olarak bir sorum olacak, eşit ağırlık için AYT sınavında soru dağılımı nasıl oluyor? Sınava girenler/girecekler yardımcı olabilirse sevinirim.

Bence bu yaz TYT'deki eksiklerini kapat, 11.'de de derslerini boşlamadan hepsini iyi dinle. 12'de ise sıkı çalışırsan eşit ağırlıkta birçok kişinin önünde olursun. Ayrıca ortalamanı da yüksek tutman önemli çünkü yerleştirme puanına etki ediyor.
TYT'de verilen süre yeterli, tüm dersleri yetiştirirsin, sadece biraz pratik lazım ve onu da 12. sınıfta yaparsın zaten yani acelesi yok. AYT'de ise eşit ağırlık olduğun için Türkçe 1 ve matematik kısmını yapman lazım, yine o da çok rahat yetişir. Yine de problem ve paragraf ile eksik olduğun derslere öncelikli olarak çalışırsan sınav senesi rahat edersin.

Bence bu yaz TYT'deki eksiklerini kapat, 11.'de de derslerini boşlamadan hepsini iyi dinle. 12'de ise sıkı çalışırsan eşit ağırlıkta birçok kişinin önünde olursun. Ayrıca ortalamanı da yüksek tutman önemli çünkü yerleştirme puanına etki ediyor.
TYT'de verilen süre yeterli, tüm dersleri yetiştirirsin, sadece biraz pratik lazım ve onu da 12. sınıfta yaparsın zaten yani acelesi yok. AYT'de ise eşit ağırlık olduğun için Türkçe 1 ve matematik kısmını yapman lazım, yine o da çok rahat yetişir. Yine de problem ve paragraf ile eksik olduğun derslere öncelikli olarak çalışırsan sınav senesi rahat edersin.
Açıkçası en iyi dersim Türkçe, Türkçe yaparken zorluk çekmiyorum. Ortalamamı yüksek tutmamın bildiğim kadarıyla Kara Harp Okulu için bir etkisi yok, ham puan ile alıyorlar. Çalışırsam kendime iyi ederim gözüyle bakıyorum bu olaya. Matematik kısmında ise gerçekten eksiklerim var özellikle 9. sınıfta, dediğiniz gibi yaz tatilinde TYT kısmını bitireceğim, şimdiden çalışmaya başladım aslında. Değerli yorumunuz için teşekkür ederim, çoğu yere yazdım gören, dikkate alan olmamış, bir siz dikkate alıp yardımcı olmaya çalışmışsınız.

Kasman lazım dostum 2 senen var. Rehber öğretmenin sana bizden çok yardımcı olur.
Hocam onlar hep aynı şeylerden bahsediyor, ezberledim artık. Ben sınava giren/bu sene girecek olanlardan nasıl bir yol izlediklerini öğrenmek istemiştim, yukarıda arkadaş yardımcı oldu. Az çok kafama oturdu ne yapacağım. Yorumun için teşekkürler.

Geri
Yukarı