TYT için geç mi kaldım?

Hocam ailemi ikna etmem imkansız gibi bu yıl gitmem gerekiyor.

Hocam yazarsınız o zaman güzel bir şehirde güzel bir üniversitede düşük puanlı bir bölüm. Üniversite yıllarının gençliğinizin keyfini sürmeye bakın.

Aileniz madem bu kadar ısrarlı, ucube ev sahiplerinin akıl almaz kiralarını da ödeyeceklerdir bu durumda. Şahsen ben sadece gıda için bile ayda 2K üzerinde para harcıyorum. Buna bırak kirayı, ulaşım ücreti bile dahil değil.

Bu yüzden bana bu devirde okumak için okumak hiç mantıklı gelmiyor.

Dostum, yorum yazan diğer arkadaşların da dediği gibi: her ne kadar ailemi ikna edemem desen de, istemediğin bir bölümde veyahut hiç bir vasfı olmayan üniversitelerde okumanın sana bırak getirisi, götürüsü olur. En başta hayatının değerli zamanı olmak üzere kaybedeceğin şeyleri düşün ve tart. 1 sene bekleyemem deyip 10 yılından olma. Hayatın şuan ailenin yardımıyla geçiyor olabilir ama bir yerden sonra kendi hayatını kendin idame ettirecek olduğunu ve bunun kolaylığının en başta yapacağın mesleğe bağlı olduğunu unutma. Sırf kazandın diye ziraat okuyup "ya işte üni okudum" demek için okuma. Okuduğun üniversitenin senin geleceğini belirleyeceğini (Türkiye istisna) göz ardı etme derim. Tabi ki bunlar tamamen benim yorumlarım olduğunu da belirtmek isterim.

Bu netleri yapmanın en kolay yolu paragraf ve temel matematik sorularını çözmektir. Fizik zaten zor bir ders strateji hatası olmuş fiziğe yonelmeniz. Neyse, düzenli olarak paragraf çözün. Sosyal bilgiler tarafındaki yoruma dayali soruları da yaparsınız. Ortalama 8-10 net gelir sosyalden. Temel matematik sorularını yaparsınız, bitti.

Geri
Yukarı