Çözüldü TYT ve AYT nedir?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Screamy

Hectopat
Makaleler
4
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba, liseye geçeceğim de. TYT & AYT diye Google'dan arama yaptığımda duzgun bir sonuç alamadım. Anlatabilecek var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
TYT'nin açılımı Temel Yeterlilik Testi'dir. Türkçe, Sosyal Bilgiler (Tarih, Coğrafya, Felsefe, DKAB veya Felsefe-2), Matematik ve Fen Bilimleri (Fizik, Kimya, Biyoloji) alanlarından 9. ve 10. sınıf konuları dahilinde bir sınavdır. YKS sınavlarında sonuçlarına %40 etkisi bulunur.

AYT'nin açılımı Alan Yeterlilik Testi'dir. Seçtiğin alana bağlı olarak (Sözel, Sayısal, Eşit Ağırlık) belirli derslerden 11. ve 12. sınıf konularını kapsayan bir sınavdır. YKS sınavlarında sonuçlarına %60 etkisi bulunur.

YDT'nin açılımı ise Yabancı Dil Testi'dir. Eğer yabancı dil bölümü okumak istersen AYT yerine bu sınava gireceksin. YKS sınavlarında sonuçlarına %60 etkisi bulunur.
@umutxdd hocam %40 etkiler falan söz ediyorsunuz ya ondan kastınız nedir acaba?
TYT'den aldığın puanın %40'ı, AYT veya YDT'den aldığın puanın ise %60'ı alınır. Örneğin TYT'den 400 puan ve AYT'den 360 puan aldıysan 400'ün %40'ını ve 360'ın %60'ını alırsın. 160+216'dan toplam puanın 376 olur.

TYT'den aldığın puanın %40'ı, AYT veya YDT'den aldığın puanın ise %60'ı alınır. Örneğin TYT'den 400 puan ve AYT'den 360 puan aldıysan 400'ün %40'ını ve 360'ın %60'ını alırsın. 160+216'dan toplam puanın 376 olur.
Tabii bu ham puanın olur. Bu puana bir de Ortaöğretim Başarı Puanı, kısaca OBP ekleniyor. OBP'yi hesaplaması biraz karmaşık, ona internetten bakmanı öneririm.

Tabii bu ham puanın olur. Bu puana bir de Ortaöğretim Başarı Puanı, kısaca OBP ekleniyor. OBP'yi hesaplaması biraz karmaşık, ona internetten bakmanı öneririm.
Peki hocam diyelim ayt sayısal çözdük sayısal olarakmı hesaplanacak?

Peki hocam teşekkürler

@Aurora1 hocam sizin fikrinizi alabilirmiyim?
Sayısal, sözel ve eşit ağırlık olarak 3 ayrı puan türü var. Sayısal puanının hesaplanması için AYT'de Matematik + Fen, eşit ağırlık puanı için Edebiyat + Sosyal 1 ve Matematik, sözel puanı içinse Edebiyat + Sosyal -1 ve Sosyal 2'yi çözmen gerekiyor. 🥰

Sayısal, sözel ve eşit ağırlık olarak 3 ayrı puan türü var. Sayısal puanının hesaplanması için AYT'de Matematik + Fen, eşit ağırlık puanı için Edebiyat + Sosyal 1 ve Matematik, sözel puanı içinse Edebiyat + Sosyal -1 ve Sosyal 2'yi çözmen gerekiyor. 🥰
Teşekkürler hocam bana çok yardımcı oldunuz bu forumda sevdiğim kişilerden birisiniz ❤️

Yeni konular

Geri
Yukarı