U-Crew Çeviri Ekibinin PS4 Türkçe Yamalarına İzin Vermemesi

Nyks58

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar arkadaşlar,
Ben PS4 kullanıcısıyım. PC platformunda Türkçe yamaya sahip oyunları rahatlıkla oynayabilecek sistemi alabilecek maddi imkanım yok(malum dolar kurları ve ülkenin ekono misinin gitgide kötüye gitmesi) ve malum PS4'de PC platformunda olduğu gibi Türkçe yama çeşitliliği yok. İnternetten istediğimiz Türkçe yamayı indirip oyunun kurulu olduğu dizine kurup direkt Türkçe olarak oyunu oynama imkanı PS4'de maalesef yok. Bunun için PS4 dosyalarını ayrıyeten açıp PC platformundaki yamadaki çevirileri PS4'e portlayıp böylece PS4 Türkçe yama çıkarabiliyorlar.

Durumu izah ettiğime göre konuyu açmamdaki amacı belirtebilirim. PS4 kullanıcıları için hiçbir karşılık beklemeden, tamamen gönüllü olarak PC platformuna çıkan yamaları PS4 platformuna portlayan ve çeviri ekibinin hakkını teslim eden birkaç arkadaş var. Bu arkadaşlar oyunu çeviren ekipten PS4'e port etmek için izin almadan asla paylaşmıyorlar ve yaptıkları iş de baştan savma değil. Gerçekten emek vererek eğer çevirisinde de DLC'ler çevrildiyse DLC'leri de üşenmeden port ediyorlar. Bu güzel faaliyete çoğu çeviri ekibi olumlu yaklaşırken bazı azınlık kısımda olan çeviri grupları izin vermiyorlar. Ancak bunun arkasında yatan sebebi bir türlü çözemiyorum ve konuyu açma sebebim de aslında bu. Bu duruma izin vermelerinde herhangi bir sakınca olmamasına rağmen PS4 kullanıcılarının bu yamalardan mahrum etmenin ne anlamı var anlamıyorum. Aşağıda da bu duruma izin verdiklerinde kendilerine sağlayacak avantajlarını yazdım. Bu konu hakkında düşüncelerinizi merak ediyorum arkadaşlar.
  1. PC kullanıcılarının Türkçe yamaları rahatlıkla kullanabilirken PS4 kullanıcılarını da bu yamalardan mahrum etmemek
  2. PS4 platformuna da Türkçe yamalarının portuna izin verildiği zaman daha geniş kitleye hitap edebilecek bir çeviri ekibi olma durumu
  3. PS4 portunun paylaşılırken çeviride emeği geçen kişilerin isimleri ve sitelerinin ayrıyeten paylaşılması
  4. PS4 portu tamamlandıktan sonra kendi sitelerinde de PS4 platformu için yamalarını paylaşabilmeleri
OyunÇeviri, Anonymous, TG Yama, Animus, Technogame, Plus Çeviri, Apex Çeviri, HE Software gibi çoğu çeviri ekibinin buna izin verirken azınlıktaki birkaç çeviri ekibinin ve U-Crew ekibinin yamalarının portuna izin verilmemesinin arkasındaki sebebi merak ediyorum.

Arkadaşlar yamayı çıkaran ekip istediği kararı vermekte özgürdür. Ben kendisini burada suçlamaya çalışmıyorum. İzin verilmesinde herhangi aleyhine olacak bir durum yokken izin verilmemesinin arkasındaki sebebi çok merak ediyorum. Lütfen bu tarz yorumlar atmazsanız konuya sevinirim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı