uBlock Origin vs AdGuard

Kullanıma göre değişir, herkesin zevki ve istekleri farklıdır. Neticede ikisi de temelde aynı işi yapar, detaya indikçe belli başlı farklılıklarıyla birbirinden ayrılırlar. Bu farklılıklar da kullanıcının tercihi belirler. Neye ihtiyacınız varsa ve hangisi bunu daha iyi karşılıyorsa onu tercih edin.

Ben şahsen listeler arasında kaybolmayı sevmiyorum. AdGuard'ın varsayılan listeleri benim işimi oldukça kolaylaştırıyor. Sadece bunları kullanarak üst düzeyde reklam ve izlenme korunması elde ediyorum.

AdGuard'ın DNS hizmeti de var. Family olanını kullanmıştım ancak Yandex. DNS family daha hoşuma gitmişti, ona geçmiştim.

AdGuard zararlı ve müstehcen siteleri engellemede zayıftır. Yandex, yapay zeka algoritmalarıyla ve sophos iş birliği ile hem zararlı siteleri hem de müstehcen siteleri engellemekte harikadır. Sitelerin içeriği (fotoğraflar, kelimeler...) Taranır ve müstehcen içerik tespit edildiğinde site işaretlenir. Kısacası geleneksel yöntemlerle siteleri teker teker eklemez, algoritmalar tespit edip engeller. Bu bakımdan da üstün aile koruması sağlar. Arama motorlarını güvenli aramaya zorlaması da ayrıca önemlidir.

uBlock Origin'in zaten güvenlik ve aile konusuyla pek alakası yok. Birkaç filtre olsa bile yetersizdir.

Her neyse, konu konuyu açıyor, kısacası kullanıcının ihtiyaç ve isteklerine göre durum değişir. Her ikisi de denenebilir, kullanıcı hangisini yakın bulduysa onu kullanır, yoluna devam eder:)

DNS olarak bunu kullanmanızı öneririm. Modemden de DNS'yi değiştirmeyi unutmayın.
Gizlilik ve güvenklik açısından bunları yeterli bulmaktayım.

1620634018716.png

uBlock Origin kullanıyordum.

Bu konudan sonra AdGuard deneyim bir dedim. Hoşuma da gitti. Önceden kullanıyordum zaten. Ama herkes uBlock Origin önerdiği için geçmiştim Origin'e. Kısaltılmış linkleri vs daha hızlı yüklüyor AdGuard. Birkaç da deneme yaptım sayfaları sanki AdGuard daha hızlı yüklüyor gibi hissettim. Sizin öneriniz nedir?

Normalde uBlock kullanmaktayım. Adgurad'ı denediğimde ise Adgurad'ta olan çoğu ayarları zaten tarayıcı ve bahsettiğim eklentiler üzerinden yapabiliyorsunuz.
İkisi arasında tercih yapsam uBlock derim. Nedeni istediğiniz çoğu şeyi özel olarak göstermemesini isteyebiliyorsunuz.
(Örneğin hız testi sitelerindekli IP'yi gizledim)

1620634764337.png

Son düzenleme:
DNS olarak bunu kullanmanızı öneririm. Modemden de DNS'yi değiştirmeyi unutmayın.
Gizlilik ve güvenklik açısından bunları yeterli bulmaktayım.

Eki Görüntüle 1016395

Normalde uBlock kullanmaktayım. Adgurad'ı denediğimde ise Adgurad'ta olan çoğu ayarları zaten tarayıcı ve bahsettiğim eklentiler üzerinden yapabiliyorsunuz.
İkisi arasında tercih yapsam uBlock derim. Nedeni istediğiniz çoğu şeyi özel olarak göstermemesini isteyebiliyorsunuz.
(Örneğin hız testi sitelerindekli IP'yi gizledim)

Eki Görüntüle 1016405

Modemden nasıl değiştirebiliriz? Benim istediğim bu zaten. Modemden değiştirip tüm cihazlarda kullanabilmek.

uBlock Origin'i öneririm. Öğe seçme modu ile herhangi bir sayfada gezinirken istemediğiniz yerleri kaldırabiliyorsunuz. Ben mesela herhangi bir İnstagram profilinde gezinirken daha fazlası için giriş yap diyen İnstagram bildirimini gizliyorum. Hesap açmadan aradığım şeyleri bulabiliyorum.

Modem için AdGuard DNS kullanabilirsiniz.

AdGuard DNS açtığım da hatalar veriyor nedense. Önceden kullanıyordum sorunsuz ama son haftalarda internete bile girmeme gibi hatalar verdi. Bende kaldırmak zorunda kaldım.

Modem Omni DSL ama hala DNS değiştirmeyi bilmiyorum. Bir türlü yapamadım. 😁

Yeni konular

Geri
Yukarı