Ubuntu 18.04 Windows 10/8 ve altı Dual boot yapma

prophet '

Hectopat
Yer
Kırıkkale
Merhaba Technopat Sosyal Okurları;
Bir Linux dağıtımı olan Ubuntu 2018 ile birlikte 18.04 sürümü de ortaya çıktı. Bugün sizlerle birlikte Windows'un yanında Ubuntu nasıl kurulur ? Sorusuna cevap vereceğim. ( Dual boot dışında sadece Ubuntu kuracaklar için de bu konu geçerlidir :)

Ufak bir not : Bende zaten Ubuntu olduğu için sanal makineye kurmak durumunda kaldım.

-Gerekli uygulamalar:
->Ubuntu 18.04 iso (Thanks for downloading Ubuntu Desktop | Ubuntu)
-> Rufus (Rufus - Create bootable USB drives the easy way)

+EĞER SIFIRDAN WİNDOWS 10/8 (ve altı) KURMAK İSTİYORSANIZ ŞU KONUYA BAKINIZ:(FreeDOS Bilgisayara Windows Nasıl Kurulur?)

1-) ISO'yu USB yazmak:
*Üste vermiş olduğum linkten hem ISO'yu hem de Rufus'u indiriyoruz.
*Rufus programını çalıştırıyoruz. Rufus aracılığı ile Ubuntu'yu USB yazdırıyoruz.

2-)Kuruluma başlıyoruz
*USB yazdırdıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Hemen sonra Boot tuşuna basıp boot menüsünü açıyoruz.
Menüden USB'mizi seçiyoruz.
ewq.jpg

*Kısa bir süre sonra bizi kurulum ekranı karşılıyor sol menüden Türkçeyi seçip Ubuntu'yu kura basıyoruz.
3.PNG

*Sonraki menüden klavye ayarlarımızı yapıyoruz. ( normal qwerty kullanıyorsanız direkt sonraki aşamaya geçebilirsiniz).
4.PNG

*Sonraki menüden normal installsion basıyoruz.
5.PNG

*-Sonraki menüde eğer sadece Ubuntu'yu kurmak istiyorsanız : diski sil ve Ubuntu'yu yükle butonuna.
-Dual boot yapıcaksanız Windows 10 / 8 (ve altı) yanında kura basınız.
(Sanal makinede kurduğum için yanında kur seçeneği yok siz ona tıklayın) :)
6.PNG

*Sonraki bölümde nerede yaşıyosanız bölüme oraya yazıyoruz.
7.PNG

*Sonraki bölümde Kişisel bilgilermizi giriyoruz.
8.PNG

* Ve artık kuruluma başlıyoruz. Kurulum USB disk ve harddisk bağlı olarak değişir.
11.PNG

*Kurulum bittiğinde artık USB diskimizi çıkarabiliriz. Ardında yeniden başlat butonuna tıklıyoruz.
32.PNG

*kurulumumuz tamamlandı artık dual boot şeklinde PC'mizi kullanabiliriz.
44.PNG
55.PNG

Umarım ki anlatımım yaralı bulmuşsunuzdur ilk konu anlatımım eksikler için kusura bakmayın, iyi günler :).

Son düzenleyen: Moderatör:
Anlatım için teşekkürler. Peki sizce Linux Mint Cinnemon mu? Yoksa Ubuntu mu?

Eğer yeni bir kullanıcıysa kesinlikle ubuntu sonrasında linux mint'e geçiş yapabilir.
@CrossBench dostum ISO yu tekrardan indir ve yaz. Eksik indirme olabilir sanırım ubuntu kurmuyorsunuz ? Kurduğunuz linux dağıtımı nedir ?

Linux'a az çok aşinayım ama yeniyim sayılabilirim. O zaman ubuntu kurayım.

@prophet ' Ubuntu kurmayı deniyorum. Fakat aynı hatayı Linux Mint kurmayı denerkende alıyorum. ISO düzgün efendim. Daha önceleride tekrar tekrar indirdim fakat aynı sorun ile karşılaştım.

Bana yazdıysan sistemim yeni olduğu için pek kasma vb sıkıntısı yaşamam. Kullanım falan önemli benim için.
Efenin linux mint kullanmak bir tık daha kolaydır fakat ubuntu bir dersin temeli gibidir hemde linux'e alışması daha kolaydır linux mint ilk başta zor gelebilir ve sizi soğutabilir
@CrossBench Dostum özür dilerim konuyu sanırım silmişsiz sourunun neydi birkere daha yazar mısın ?

Son düzenleme:
Efenin linux mint kullanmak bir tık daha kolaydır fakat ubuntu bir dersin temeli gibidir hemde linux'e alışması daha kolaydır linux mint ilk başta zor gelebilir ve sizi soğutabilir
@CrossBench Dostum özür dilerim konuyu sanırım silmişsiz sourunun neydi birkere daha yazar mısın ?

Sorunu hallettim. Sistemi kurdum. Kurulumu tamamladıktan sonra yeniden başlat çıktı. Başlattım fakat hep Windows açılıyor.

Ben yapmak istediğim şeyi anlatayım size.
Sistemde SSD ve HDD var. SSD üzerinde Windows 10 kurulu. HDD'yi ise bir tane oyun haricinde sadece depolama amaçlı (film, resim vb) kullanıyorum.
Ben Windows 10 Disk Yönetimi üzerinden HDD'yi 100 GB küçülttüm. Ayırdığım bu 100 GB'lik alana Ubuntu kurmak istiyorum. Kurulum sonucunda bilgisayar açılırken bana hangisini açayım diye (olsada fark etmez) sormasına gerek yok. Ben gerekirse F11 ile boot menüsünden kendim seçip girerim. Tüm olay Ubuntu'yu HDD'nin 100 GB'lik ayrılan bölümüne kurmak.

Bugun sabah Ubuntu'yu "Başka Bir Şey" seçeneğinden bu 100 GB'lik alana kurdum ama hiçbir şey sormadan hep Windows açıldı bilgisayarda. Bende F11 tuşu ile boot menüsüne baktım. 2 seçenek vardı. Biri Windows Boot Manager diğeride Ubuntu. Fakat burada bir detay var. Ubuntu'nun yanında parantez içinde bilgisayarda takılı olan SSD'nin bilgisi yazıyordu. Halbuki ben HDD'den ayırdığım 100 GB'lik alana kurdum işletim sistemini. Buna rağmen boot menüsünden Ubuntu'yu seçip açmayı denedim fakat siyah ekran olarak kaldı bilgisayar.

GRUB ön yükleme yöneticisi yanlış şekilde kurulmuş tahmin ettiğim kadarıyla. Düzeltmek için kurulum yaptığın USB'yi tekrar takıp Ubuntu'yu dene seçeneği ile aç. Ubuntu açıldığı zaman terminale aşağıdaki komutları gir.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:yannubuntu/boot-repair
Kod:
sudo apt-get update
Kod:
sudo apt-get install -y boot-repair && boot-repair

Boot Repair programı açıldığı zaman onarımları çalıştır. Kendi otomatik olarak düzeltemezse yine aynı şekilde aracı tekrar çalıştırıp gelişmiş seçenekler üzerinde ayar yapman gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı