Ubuntu 20.04 blender açılmıyor

Kod:
habar@habar-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:~$ sudo apt get install blender
E: Geçersiz işlem: get
Bu çıktıyı aldım. Kaldırmam mı gerekli? Önce şifre sormuştu tabii ilk denememde.
Aklıma başka yol gelmiyor. apt-get şeklinde yazın. Oldu ya da olmadı bilgilendirin lütfen.

Son düzenleme:
Yanlış yazmışım hocam kusura bakmayın, sizin de vaktinizi aldım.
Blender'ı tekrardan kurdum Teminalden başlatmaya çalıştığımda ise bu hatayı alıyorum:
Kod:
habar@habar-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:~$ blender
Error! Unsupported graphics card or driver.
A graphics card and driver with support for OpenGL 3.3 or higher is required.
The program will now close.
Linux/Ubuntu da OpenGL kurulumu ve kullanımı - Volkan Özkaragöz
Siz bu rehberi atmıştınız ya, orada şöyle yazıyor:
Konsolda derlemek ve çalıştırmak için ilk olarak elimizde bir opengl örneği bulunmalı. Bu örneği yazının sonunda bulabilirsiniz.
Bu örneği yeni bir belge açıp “ders1.c” adıyla kaydedin ve vermiş olduğum örneği belgenin içine kopyalayın. Kopyaladıktan sonra uçbirim’i açıp resimde de gördüğünüz üzere sırasıyla şu işlemleri uygulayın;
gcc ders1.c -lGL -lGLU -lglut -o derle
./derle
Ben bunu nasıl yapmam gerektiğini anlamadım, bu adımları uygulayınca sorun çözülmüş olacak anladığım kadarıyla.

sudo apt-get install mesa-utils yazmış mıydınız?
Hayır yazmamıştım, şu anda yazdığımda ise aldığım çıktı bu:
Kod:
habar@habar-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:~$ sudo apt-get install mesa-utils
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor       
Durum bilgisi okunuyor... Bitti     
mesa-utils zaten en yeni sürümde (8.4.0-1build1).
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 84 paket yükseltilmeyecek.

Bilgisayarınız eski olduğu için sanırım güncel sürücü yok veya benzeri bir hata var. Başka ne yapılabilir bilmiyorum. Steam varsa bir de Steam üzerinden yüklemeyi deneyebilirsiniz. Fakat işe yarar mı derseniz sanmıyorum.

Sisteminiz güncel mi? Mesa-utils OpenGL'i kuruyor sanırım.
Ya doğrudur ama ben bir de bu rehberi denemek istiyorum son çare olarak.
Güncel mi derken işletim sistemi güncel, yüklenmeyen paketlerin falan hepsini yüklemiştim iki üç hafta önce.
Sistemi soruyorsanız dediğiniz gibi eski bir laptopum var.
Sizi de çok uğraştırdım ama son olarak şunu sorayım:
Konsolda derlemek ve çalıştırmak için ilk olarak elimizde bir opengl örneği bulunmalı. Bu örneği yazının sonunda bulabilirsiniz.
Bu örneği yeni bir belge açıp “ders1.c” adıyla kaydedin ve vermiş olduğum örneği belgenin içine kopyalayın. Kopyaladıktan sonra uçbirim’i açıp resimde de gördüğünüz üzere sırasıyla şu işlemleri uygulayın;
gcc ders1.c -lGL -lGLU -lglut -o derle
./derle
Bunu denemek istiyorum son çare. Bunu nasıl yapabilirim?

Yeni konular

Geri
Yukarı