Ubuntu 20.04 LTS ve Windows 10 Dual Boot yapma

Shazzer

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar Windows 10 üzerinde TensorFlow API'leri çalıştırırken hatalar alıyorum. Ubuntu kuracağım ancak Windows 10'daki yazılımlara ihtiyacım var. UEFI için Dual Boot rehberlerini inceledim. Bazı rehberlede diski bölmeden Windows ile aynı bölüme kuranlar var. Bazılarında ise disketi bölüp, böldüğü disketleri düzenleyerek Ubuntu kurulumu yapanlar var. Ben diski bölerek yapmayı denedim ancak yükleme esnasında hatalar verdi. Bu iki kurulum yöntemi arasındaki farklar nelerdir? Ayrıca çok fazla bilgi kirliliği var temiz bir şekilde kurulum yapmayı bilen birisi yardımcı olursa sevinirim.

@Kerem00 böyle bir şey mümkün mü?
Bana VM üzerine kurulmuş gibi geldi açıkçası.

Eki Görüntüle 729549
Ayrıca disk biçimlendirmeniz buna benzer olmalı. Windows diski ile Ubuntu diski gördüğünüz gibi ayrı.
Bu görüntüde neyin yanlış olduğunu anlamadım.

Bu seçeneği seçince hiç diski bölmeden Windows'un olduğu sürücüye kuruyor. Bana pek sağlıklı bir yöntem gibi gelmedi. Windows'un sorunlu API'lerinden kaçarken birde aynı sürücü üzerinde kurulum yapmak istemem.
Bu seçenek de bölüm bölüyor.

Hocam, aşağıdaki bağlantıyı biraz inceleyin. Orada bolca rehber var.

Elinize sağlık bilgilendirici bir rehber olmuş ancak Ubuntu kurulumunda disk biçimlendirme kısmınını daha detaylı anlatsaydınız iyi olurdu. Dosya sisteminin nasıl ayrılacağını bilmeyen pek çok kişi var.

Öncelikle, sisteminiz UEFI mi? Eğer öyle ise işlem çok basit. Diski bölmeden, yani Windows bölümünü küçülterek ayırmadan kurulum maalesef yapılamıyor, eğer ayrı bir diskiniz yoksa. Bu durumda Windows'u dilediğiniz boyutta -minimum gereksinimleri karşılayacak şekilde- küçültüp kurulumu elle yapabilirsiniz.

Evet hocam sistem UEFI, bu yazdığınız denedim ancak sorun çıkardı. Ayrıca disk bölümlemesi içinde Swap Area kısmı oluşturulmasını söyleyen rehberlerde var.

Aynı disk üzerine kurulabilir, herhangi bir sıkıntı yok orada.

Yani NTFS biriminin içinde EXT4 dosya sistemi mi oluşturuyor?
Bu seçenek de bölüm bölüyor.
Böldüğü kısımı diskten ayırıyor mu yoksa tek parça olarak mı kalıyor ?

Son düzenleme:
Elinize sağlık bilgilendirici bir rehber olmuş ancak Ubuntu kurulumunda disk biçimlendirme kısmınını daha detaylı anlatsaydınız iyi olurdu. Dosya sisteminin nasıl ayrılacağını bilmeyen pek çok kişi var.

Evet hocam sistem UEFI, bu yazdığınız denedim ancak sorun çıkardı. Ayrıca disk bölümlemesi içinde Swap Area kısmı oluşturulmasını söyleyen rehberlerde var.

Yani NTFS biriminin içinde EXT4 dosya sistemi mi oluşturuyor?

Böldüğü kısımı diskten ayırıyor mu yoksa tek parça olarak mı kalıyor ?
NTFS biriminin içine ext4 dosya sistemi oluşturmuyor. Boş alandan belirlenen miktar kadar ayrı bir bölüm bölüyor, ona oluşturuyor. Elle yapacaksan evet kesinlikle swap oluştur 2GB gibi.

Rehberlerin neredeyse hiçbirini ben hazırlamadım. Var olan rehberleri bir araya topladım sadece.

Geri
Yukarı