Çözüldü Ubuntu 21.04'e NVIDIA sürücüsü nasıl kurulur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

atilla5202

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Ubuntu 21.04 işletim sistemi kullanmaktayım. Kasam hazır olarak alındı ekstra içerisine istek doğrultusunda eklemeler yapıldı fakat hiçbir kurulumu kendim yapmadım. Kasa'nın içinde RTX 2070 ekran kartı bulunmakta fakat NVIDIA sürücüleri kurulu mu bilmiyorum. Bugün çalıştığım bir yazılımda GPU hatası aldığımda kurulu olmama ihtimali olduğunu fark ettim. Sürücü kurulu olup olmadığını anlamak için ne yapabilirim? Eğer kurulu değilse Ubuntu'ya NVIDIA sürücülerini nasıl kurabilirim?

Şimdiden yardımcı olabilecek herkese teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ek olarak, başta neden paylaşmadım bilmiyorum ama otomatik kurulum da mevcut. NVIDIA sayfasından indirmek zorunda değilsiniz:
Kod:
sudo ubuntu-drivers autoinstall
sudo apt install nvidia-driver-470
sudo reboot
Kusura bakmayın, sizin adınıza zaman kaybı oldu. 😟
Neden zor yolu sectiniz anlamadim. Ubuntu'da surucu yoneticisi araci var, bunun uzerinden komut yazmadan yukleyebilirdiniz. GDM'yi kapatmakla falan da ugrasmazdiniz.

.run dosyasini Debian veya Fedora gibi dagitimlara kurarsaniz anlarim da, Ubuntu'dan bahsediyoruz. GUI olarak yukleme secenegi sunuyor zaten. 😒

Neden zor yolu sectiniz anlamadim. Ubuntu'da surucu yoneticisi araci var, bunun uzerinden komut yazmadan yukleyebilirdiniz. GDM'yi kapatmakla falan da ugrasmazdiniz.

.run dosyasini Debian veya Fedora gibi dagitimlara kurarsaniz anlarim da, Ubuntu'dan bahsediyoruz. GUI olarak yukleme secenegi sunuyor zaten. 😒
Bu dediğinizi zaten internette ufak bir araştırma yaptığımda görmüştüm. Fakat bu yöntem ile yapmaya çalıştığımda zaten hata veriyordu. Bu yüzden işe yaramıyordu. Yine de düşünceniz için teşekkür ederim.

"Software & Update" isimli uygulamayı açın, bunun içinde "additional drivers" kısmını açın burda ne kurulu olduğunu görebilirsiniz ve bu uygulama üstünden yeni driver kurabilirsiniz."Tested" ibaresi bulunan driver ları tercih etmenizi öneririm. 👍

@atilla5202

Yeni konular

Geri
Yukarı