Çözüldü Ubuntu 21.04'e NVIDIA sürücüsü nasıl kurulur?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

atilla5202

Hectopat
Merhaba arkadaşlar,

Ubuntu 21.04 işletim sistemi kullanmaktayım. Kasam hazır olarak alındı ekstra içerisine istek doğrultusunda eklemeler yapıldı fakat hiçbir kurulumu kendim yapmadım. Kasa'nın içinde RTX 2070 ekran kartı bulunmakta fakat NVIDIA sürücüleri kurulu mu bilmiyorum. Bugün çalıştığım bir yazılımda GPU hatası aldığımda kurulu olmama ihtimali olduğunu fark ettim. Sürücü kurulu olup olmadığını anlamak için ne yapabilirim? Eğer kurulu değilse Ubuntu'ya NVIDIA sürücülerini nasıl kurabilirim?

Şimdiden yardımcı olabilecek herkese teşekkür ediyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ek olarak, başta neden paylaşmadım bilmiyorum ama otomatik kurulum da mevcut. NVIDIA sayfasından indirmek zorunda değilsiniz:
Kod:
sudo ubuntu-drivers autoinstall
sudo apt install nvidia-driver-470
sudo reboot
Kusura bakmayın, sizin adınıza zaman kaybı oldu. 😟
Tavsiyeniz için teşekkür ederim fakat oyun için kullanmıyoruz bu sistemleri yazılım için kullanıyoruz. Yoksa aynı kasadan Windows işletim sistemli bir bilgisayarımızda mevcut.

Estağfirullah sorun değil de bu seferde ilk kod olan sudo service lightdm stop ta şu şekilde bir hata verdi.
"Failed to stop lightdm.service: Unit lightdm.service not loaded."
Önceki mesajlarımı telefonumdan yazmıştım ve acaba hata mı var diyerek bilgisayarıma geçip tekrar kontrol ettim, sorun olmadan çalışıyor olması lazım. Sanırım LXDM (lightweight display manager) aktif değil. Önceki mesajımda paylaştıklarım komutları kullanmadan önce şu komutu girip deneyin:
Kod:
systemctl enable lxdm.service
Dediğim gibi sorunsuz çalışıyor olması lazımdı, ki yine çalışmıyorsa açıkçası aklıma başka bir çözüm önerisi gelmiyor.
Ubuntu'da GDM olması gerekiyor LightDM değil. lightdm yerine gdm'i denermisiniz?
Ben LXDM var diye biliyordum, doğrudur.

Önceki mesajlarımı telefonumdan yazmıştım ve acaba hata mı var diyerek bilgisayarıma geçip tekrar kontrol ettim, sorun olmadan çalışıyor olması lazım. Sanırım LXDM (lightweight display manager) aktif değil. Önceki mesajımda paylaştıklarım komutları kullanmadan önce şu komutu girip deneyin:
Kod:
systemctl enable lxdm.service
Dediğim gibi sorunsuz çalışıyor olması lazımdı, ki yine çalışmıyorsa açıkçası aklıma başka bir çözüm önerisi gelmiyor.

Ben LXDM var diye biliyordum, doğrudur.
"Failed to enable unit: Unit file lxdm.service does not exist." şeklinde hata veriyor. Olmuyorsa yapacak bir şey yok Windows'ta işimi görüyor. Yine de teşekkürler.
Şuan tty yani komut satırında olmanız lazım. Eğer değilseniz bilgisayarınızı yeniden başlatıp Ubuntu'da sürücüleri yüklemek için bir uygulama olduğunu hatırlıyorum ona göz atabilirsiniz.
Sürücüleri güncellemesini yapmıştım zaten. Eğer olmuyorsa yapacak bir şey yok. Yine de teşekkürler.

Ek olarak, başta neden paylaşmadım bilmiyorum ama otomatik kurulum da mevcut. NVIDIA sayfasından indirmek zorunda değilsiniz:
Kod:
sudo ubuntu-drivers autoinstall
sudo reboot

Çözüm
Aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşın.

Kod:
ubuntu-drivers list
ubuntu-drivers devices
dpkg -l | grep nvidia
dkms status
mokutil --sb-state

Bugün çalıştığım bir yazılımda GPU hatası aldığımda kurulu olmama ihtimali olduğunu fark ettim.

Yazılım sorununun GPU hatası olduğunu nasıl anladınız?

Kod:
sudo ubuntu-drivers autoinstall.
sudo reboot

Bu işe yaradı zaten 2.satırdaki kodu yazmıştım. Reboot ettiğimde sistem ekran kartını görmeye başladı çok teşekkürler.

Birde tam olarak hatırlamıyorum ancak hibrit grafikler için switcheroo-control paketine bakabilirsiniz. Bazen Optimus sıkıntı çıkarabiliyor Nvidia kartlı sistemlerde.
Açıkçası pek anladığım konular değil. Zaten ekran kartı yetecek seviye de alındı genelde bu tarz projelerde ram sıkıntı oluyor. Ama yine de tavsiyeniz için teşekkür ederim.
Aşağıdaki komutların çıktılarını paylaşın.

Kod:
ubuntu-drivers list
ubuntu-drivers devices
dpkg -l | grep nvidia
dkms status
mokutil --sb-state

Yazılım sorununun GPU hatası olduğunu nasıl anladınız?
Python Tensorflow kütüphanesi ile alakalı yazdığım bir kod. Kodun çalışması için gpu gerekiyor çünkü gpu kullanıyor. Hata mesajında cpu kullanmaya çalıştığı için error verdiğini söylüyor. Şimdi GPU sistemde gözükmeye başladı kodu tekrar deneyeceğim çözüleceğini ümit ediyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı