Ubuntu 22.04 yavaşladı

Bi sen zekisin

Centipat
Daha fazla  
Fazla oyun oynayan biri değilim. Video izlemekle yetiniyorum ama (20.04)'den çok daha fazla yavaş. Daha fazla optimizasyon almak için ne yapabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Direkt Ubuntu tabanını bırakıp LMDE veya Fedora'ya geçebilirsiniz; Ubuntu bayağı bloat şu sıralar (Snap, kaynak tüketiminin fazla olması vb. durumlardan ötürü).

Fazla oyun oynayan biri değilim. Video izlemekle yetiniyorum ama (20.04)'den çok daha fazla yavaş. Daha fazla optimizasyon almak için ne yapabilirim?
Ubuntu'nun malesef böyle bir sorunu var, Gnome kullandığı için. Linux Mint kurabilirsiniz. Eğer orta derece bir sisteminiz varsa Cinnamon, eğer düşük seviye bir sisteminiz varsa Xfce versiyonunu kurabilirsiniz.

Ubuntu'nun maalesef böyle bir sorunu var, GNOME kullandığı için. Linux Mint kurabilirsiniz. Eğer orta derece bir sisteminiz varsa cinnamon, eğer düşük seviye bir sisteminiz varsa Xfce versiyonunu kurabilirsiniz.

GNOME gayet stabil bence. Bir tık Ubuntu'nun gereksiz servisleri olabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntu'nun malesef böyle bir sorunu var, Gnome kullandığı için. Linux Mint kurabilirsiniz. Eğer orta derece bir sisteminiz varsa Cinnamon, eğer düşük seviye bir sisteminiz varsa Xfce versiyonunu kurabilirsiniz.
Ama başka bir sisteme geçip ona alışana kadar işlerim çok aksar

Özünde hepsi Linux Kernel'ini kullanıyorlar, uygulamalar da az buçuk aynı genelde depolar vesaire farklı oluyor. Ancak Ubuntu tabanında kalmak istiyorsanız Linux Mint kullanmanızı öneririm. Ya da disk bölümlendirmede ayrıyeten bir "/home" klasörü oluşturup dağıtım değiştirirken verilerle ilgili sorun yaşamayabilirsiniz.

Linux Mint de Ubuntu tabanlı zaten. Kullanımda bir fark olmaz. Linux Mint Cinnamon kurabilirsiniz.

LMDE (Linux Mint Debian Edition) de var ama onda PPA deposu eklenemiyor. Öyle bir kullanımınız varsa orada aksama olabilir.
Debian tabanlı olarak MX Linux, Devuan hatta Pardus gibi dağıtımlar önerilir. Bunların da kullanımda pek farkları yok.

Red Hat, Arch, Slackware tabanlı dağıtımlar farklıdır. Onlara biraz alışmak gerekebilir. Fedora da kolaydır ama hem farklı hem de Ubuntu'dan sorunlar yaşadığı için kaçana önerilecek bir dağıtım değil.

Yeni konular

Geri
Yukarı