Ubuntu çalıştırınca ekran sarı ve bozuk çalışıyor

Xrander yazınca bu çıktıyı veriyor. İnternete giremediğim için fotoğraf olarak atmak zorunda kaldım.
Bak şimdi xrandr yazdın, şöyle çıktı veriyor ya (temsili)

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1280 x 800, maximum 4096 x 4096
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS1 connected 1280x800+0+0 inverted X and Y axis (normal left inverted right x axis y axis) 261mm x 163mm
1280x800 59.8*+
1024x768 60.0
800x600 60.3 56.2
640x480 59.9
DVI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
TV1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Koyu siyah olarak işartlediğim alan senin monitorünün çıkış portu. Orada ne yazıyor?
Sen attığında bir sürü ekran çözünürlüğü var, üstte kalıyor çıkış portu yazısı.

Bak şimdi xrandr yazdın, şöyle çıktı veriyor ya (temsili)

Screen 0: minimum 320 x 200, current 1280 x 800, maximum 4096 x 4096
VGA1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
LVDS1 connected 1280x800+0+0 inverted X and Y axis (normal left inverted right x axis y axis) 261mm x 163mm
1280x800 59.8*+
1024x768 60.0
800x600 60.3 56.2
640x480 59.9
DVI1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
TV1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

Koyu siyah olarak işartlediğim alan senin monitorünün çıkış portu. Orada ne yazıyor?
Sen attığında bir sürü ekran çözünürlüğü var, üstte kalıyor çıkış portu yazısı.
Sanırım çıkış portu burada yazıyor.
20230926_004315.jpg

Burada sorun yok.
Hayır bios da normal ayrıca üzüntüyü dene demeden önce de normaldi işletim sistemi açılınca bozuluyor.
20230926_001521.jpg

Display port 1 yazıyor.

Sen şuna bi' reset atıp GRUB ekranından safe graphics'i seçip kursana bi'. Yemin ediyorum gece gece gözlerim acıdı ya. Nasıl dayanıyorsun şu ekrana anlamadım.
Ben sadece denemek için usb den çalıştırdım Ubuntu yüklü değil. Ayrıca İnternete bağlanamıyorum. Benim harici wifi adaptörümü görmüyor galiba.

Benim harici wifi adaptörümü görmüyor galiba.
O sorunları anlamak için hw-probe almak lazım. Ona da paket sende olmadığından internet lazım. Çok yardımcı olmak isterdim, ama sarı şeyler aşırı sinir bozucu.
Deneme ile kurulum arasında fark olabilir. Önyargılı olmak yerine kur. Live ortamda denediğin şeye yardımcı olunması boş bir şey.

Olsun yine de teşekkür ederim ventoy usb ile diğer dağıtımları denerim. Şimdilik asıl sistemimde Linux a tamamen geçmeyeceğim. Sevdiğim dağıtımı dual boot olarak kullanırım. Leptobumda Linux kullanmaya çalışacağım. Yardımınız için teşekkürler.

O sorunları anlamak için hw-probe almak lazım. Ona da paket sende olmadığından internet lazım. Çok yardımcı olmak isterdim, ama sarı şeyler aşırı sinir bozucu.
Deneme ile kurulum arasında fark olabilir. Önyargılı olmak yerine kur. Live ortamda denediğin şeye yardımcı olunması boş bir şey.
Olsun yine de teşekkür ederim ventoy usb ile diğer dağıtımları denerim. Şimdilik asıl sistemimde Linux a tamamen geçmeyeceğim. Sevdiğim dağıtımı dual boot olarak kullanırım. Leptobumda Linux kullanmaya çalışacağım. Yardımınız için teşekkürler.

Ubuntu'nun son sürümünde sorun olabilir bende kurulumdan sonra mor ekranla karşılaştım.
belki monitörden kaynaklıdır diye monitörü kurcalarken color formatı rgb den YCbCr ye çevirdim ve ekran sarı yerine mor oldu. sizin ki de aynı sorun olabilir.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı