Ubuntu Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

Vergios

Centipat
Daha fazla  
Öncelikle merhaba, üniversitede Ubuntu'nun kullanım alanları hakkında sunum hazırlayacağım ve birkaç yabancı kaynak gezdim. Bir sunum hazırladım fakat daha önce Ubuntu ve Linux tabanlı açık kaynak kodlu işletim sistemi kullanmadım. Sadece 1 hafta süre tanındı. Eğer kullanan varsa ya da Ubuntu hakkında çok önemli olduğunu düşündüğü bir bilgi varsa benimle paylaşırsa sevinirim.

Öncelikle merhaba, üniversitede Ubuntu'nun kullanım alanları hakkında sunum hazırlayacağım ve birkaç yabancı kaynak gezdim. Bir sunum hazırladım fakat daha önce Ubuntu ve Linux tabanlı açık kaynak kodlu işletim sistemi kullanmadım. Sadece 1 hafta süre tanındı. Eğer kullanan varsa ya da Ubuntu hakkında çok önemli olduğunu düşündüğü bir bilgi varsa benimle paylaşırsa sevinirim.

Aslinda igrenc bir distro. Veri satiyor, cok hatali, arkasinda ticari bir sirket var vb. Ubuntu yerine farkli Linux Distro'lari kullanmak cok daha mantikli. Mesela Linux Mint.
Ama sunumunuz icin sunlari soyleyebilirsiniz:
Linux'da program yuklemek icin paket yoneticileri kullanilir. Bu paket yoneticilerini kullanmak cok kolay ve pratiktir. Bu durum sunucularda buyuk kolaylik saglar.
Linux, acik kaynaklidir ve gizliliginize onem gosterir. (Ubuntu gizlilige fazla onem gostermiyor ama Windows'dan daha az veri topluyor.) Acik kaynak oldugundan gizlilik gereken bircok alanda kullanilir.
Aklima geldikce yazacagim...

Şu anki sununuzu gonderir misiniz?

Son düzenleme:
2022-12-11_20-21.png

Bu bile kullanılmaması için geçerli bir sebep.
Ubuntu türevleri dağıtımlar kullanmak yerine Debian tabanlı dağıtımlar kullanmak daha mantıklı. En azından Snap dayatması yok.

En çok Windows-like Linux distrosu. Çok sevdiğim söylenemez fakat normal kullanımda iyidir.

Windows ve macOS alternatifi. Aynı zamanda en çok kullanılan Linux dağıtımı genel olarak sevilirdi maalesef bazı sorunlarından dolayı artık pek sevilmiyor. Gizlilik ve güvenlik denince hem desktopta hem de sunucularda ilk akla gelen işletim sistemlerinden biri. Dünyanın aynı zamanda en çok kullanılan sunucu sistemi. Yani sunumda bunlara değinaen yeter büyük ihtimalle snap paketlerinden bahsedebilirsin ki herkes nefret ediyor Debian tabanlı olduğuna değinebilirsin 1 haftan varsa git kur Dual boot ile biraz kullan dene kendi yorumunuda katarsın.

Yeni konular

Geri
Yukarı