Ubuntu kurulumda donuyor

Beratkocum16

Hectopat
3 gündür bu sorunla uğraşıyorum ama uğraşması zevkliydi ondan buraya yazmadım ama en sonunda sınır bozucu olmaya başladı, neyse en baştan başlıyorum.

Bilgisayarıma Ubuntu kurmak için USB hazırladım sonra gerekli şeyleri yapıp kurulum ekranına geldim sonra soruları cevapladım (seçenekler, kimsiniz vb.). Sonra devam edip kuruluma başladım kurulum sorunsuz geçti galiba masaüstü bile açılmıştı (açılmaması da çok büyük bir ihtimal şu an ikisi arasında kaldım) ve yeniden başlatma gerektiğini söyledi ve yaptım ama açıldığında Ubuntu yazan ekranda takılı kaldı, bekleme ekranı sandım ama değilmiş çünkü çok uzundu. Ondan sonra bilgisayarı yeniden başlattım ve hiç sorunsuz sistem açıldı ve masaustüne geldim fakat dil ingilizceydi, ben Türkçe seçmeme rağmen sonra biraz kullandım ilk İngilizce olduğunu görünce iyi hissetmedim ve sonra İngilizce olduysa dosyalar bozulmuştur diye düşündüm içime bir kurt düştü. Sonra o kurt büyüdü ve en sonunda yeniden kuruluma başlama kararı aldım (format) ve yaptım. Sonra kurum başladığı ekrana yine geldim bekledim bekledim ama sonra bir şey fark ettim, yükleme devam etmiyordu. Sonra fare imlecindeki dönen simgede durmuş fareyi kipirdattigimda da kipirdamadigini gördüm ve yeniden yeniden başlattım (restart). Aynı şeyi tekrar yaptım ama yine dondu ve sonra yine restart sonra USB'den dene seçeneğini denemek istedim ve gayet iyi çalıştı. Bayağı uzun gezindim orada sonra ya ben çıkmıştım ya da orası da donmuştu. Yeniden kurulum yapmaya çalıştım ama yine dondu. Sonra tekrar tekrar denedim ve yine döndü sonra yeniden USB'den deneyi seçtim ama orada da bir süre sonra dondu (bu sefer kesin). Sonra sayısız kez yeniden kurulum yapmayı denedim ama yine ve yine hala yükleme ekranında donuyordu. Sonra yeniden USB'den açtım busefer çok çabuk dondu sonra açılırkenki klavye simgesinin olduğu kısımda herhangi bir tuşa tıkladım ve menüyü açtım (yeni öğrenmiştim) oradan F6'yı seçip apci-off ve nomodesetı seçtim ("X" işareti oldu) sonra ESC ile kapatıp Ubuntu'yu kur seçeneğine açtım ama bu sefer de dondu ama bu sefer klavyede Caps Lock vb çalışıyordu (USB ile denemede veya kurulum yüklenmesinde donduğunda klavyede Caps Lock benzeri tuşlara bastığımda klavyedeki uyarı ışığı yanmıyordu). Sonra yeniden başlattım ve yeniden o menüyü açtım aynılarını yapıp ESC ile çıktım ama işe yaramaz. Sonra o menüye yeniden gitmek istedim ama açılmadı. 2-3 kez yeniden denedim ama yine olmadı. Sonra gidip kurulumu yeniden başlattım donana yine restart attım bu sefer açıldı. Aynı ayarları yapıp bu sefer F10 ile bilgisayarı kapatıp yeniden açtım ise yaramadı. Yeniden o menüye girmek çalıştım olmadı, ben de yeniden kuruluma gidip donunca yeniden başlattım ama bu sefer yine çalışmadı. 2-3 kere yeniden kuruluma gidip denedim olmadım sonra yarın açtığımda menüyü açabildim ayarları yaptım sonra ama yine olmadı. Bir ara grub giye bir yer açıldı yazı yazabiliyorduk, taşkale bir şey yazıp entere basınca da İngilizce böyle bir dosya yok gibi bir şey yazıyordu sanırım ama değilse bile içinde file kelimesi vardı. CTRL alt F1-F2 diye bir şey varmış onu denedim kurulum menüsündeyken bakın "menüsündeyken" diyorum yükleme ekranında değil. Bu sefer ta en başta dediğim kimsiniz gibi soruların sorulduğu yere girmeden önceki USB'den dene veya bilgisayara kur yazan yerden bahsediyorum ama orada da komut yeri geldi ama grub yazmıyordu. Sonra kapattım ve sayısız defa yeniden kurulum yapmayı denedim sonra sıkılıp USB'den açıp dolaştım ama bazen hemen donup bazen geç donuyordu. Sonra 5-6 kez yeniden denedim kurulum yapmayı ama yine olmadı (dondu). Bu yüzden sizden yardım istiyorum. Zaten canım sıkılıyor yarın sorunu giderip direkt kullanmak istiyorum sistemi (tüm gereksinimler var).

Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ubuntunun LTS sürümünü kullanıyorsunuz değil mi? En yeni sürümlerde bug vb. olabiliyor.
Evet, buglu olduğunu daha az önce bir konudan gördüm. Normalde çözüm için eski konulara bakıyordum ama yeni bir konu karşıma çıkınca öğrendim.
Ama ben Ubuntu kurmak istiyorum, diğerleri bana yabancı geliyor Ubuntu daha güvenilir gibi hissediyorum.
BIOS'tan Security ayarını disable yapıp, Windows'ta "hızlı başlat" ayarını kapatmayı deneyin.
Security ayarlarına nasıl gireceğim, söyler misiniz?
Ubuntunun LTS sürümünü kullanıyorsunuz değil mi? En yeni sürümlerde bug vb. olabiliyor.
Merhaba yeniden busefer bilgisayarıma linux mint kurdum ama yine dondu bilerek yeni bir konu açmadım bulursa 2 kişi yazdı ordada az kişi yazar cevap bulamam diye sizce sorun ne olabilir?
(Tamam çözdüm 9 saniye sayıyordu 1 de donuyordu ama sayım 1 e gelmeden entere nasıp 10 dakika bekleyince açıldı)

Son düzenleme:

Geri
Yukarı