Ubuntu Kurulumunda Disk Gözükmüyor

piwi

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Mekatronik Mühendisi
Arkadaşlar 512 GB SSD var laptopumda. Windows yanına Ubuntu Mate kurmak istiyorum fakat kurulmuyor. BIOS'tan Ubuntu yüklü flashımı seçip Install UBUNTU'yu seçiyorum. Dil seçenekleri > Klavye Seçenekleri > Wi-Fi bağlantısı TAMAM.

Sonraki bölüm ise Ubuntu'nun kurulacağı disk.. 200 GB böldüm diskimden ubuntu için. Fakat "Ubuntu yüklemek için gereken alan 8.6 GB. Sizin alanınız 8.1 GB" yazıyor. Bu yüzden kuramıyorum hangi ayarları yanlış yapıyorum yardımcı olabilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar 512 GB SSD var laptopumda. Windows yanına Ubuntu Mate kurmak istiyorum fakat kurulmuyor. BIOS'tan Ubuntu yüklü flashımı seçip Install UBUNTU'yu seçiyorum. Dil seçenekleri > Klavye Seçenekleri > Wi-Fi bağlantısı TAMAM.

Sonraki bölüm ise Ubuntu'nun kurulacağı disk.. 200 GB böldüm diskimden ubuntu için. Fakat "Ubuntu yüklemek için gereken alan 8.6 GB. Sizin alanınız 8.1 GB" yazıyor. Bu yüzden kuramıyorum hangi ayarları yanlış yapıyorum yardımcı olabilir misiniz?
Merhabalar,
Kurulumu yeniden başlatın,diski doğru biçimde formatlamamış olabilirsiniz FAT32 olması gerekiyordu sanırım NTFS formatlamış olabilir.Deneyebilirseniz başka Ubuntu dağıtımı deneyin sonra MATE masaüstünü kurarsınız.

Linux kırkın üzerinde farklı bölüm türünü algılar:

• FAT 12 (Tür 01)
  • FAT 16 > 32 M Birincil (Tür 06)
  • FAT 16 Genişletilmiş (Tür 05)
  • FAT 32, LBA Birincil olmadan (Tür 0b)
  • FAT 32, LBA Birincil ile (Tür 0c)
  • FAT 16, LBA ile (Tür 0e)
  • FAT 16, LBA Genişletilmiş ile (Tür 0f)
ve dahası..
Fakat Windows işletim sistemi NTFS ve FAT32 yapısındaki disklere kurulabilir. Burada çift sistem kullanmak için tek çaremiz FAT32 formatlı disk. Eğer disketiniz fat32 ise ve sorununuz devam ediyorsa aktif olarak yardımcı olabilirim.

Linux kırkın üzerinde farklı bölüm türünü algılar:

• FAT 12 (Tür 01)
  • FAT 16 > 32 M Birincil (Tür 06)
  • FAT 16 Genişletilmiş (Tür 05)
  • FAT 32, LBA Birincil olmadan (Tür 0b)
  • FAT 32, LBA Birincil ile (Tür 0c)
  • FAT 16, LBA ile (Tür 0e)
  • FAT 16, LBA Genişletilmiş ile (Tür 0f)
ve dahası..
Fakat Windows işletim sistemi NTFS ve FAT32 yapısındaki disklere kurulabilir. Burada çift sistem kullanmak için tek çaremiz FAT32 formatlı disk. Eğer disketiniz fat32 ise ve sorununuz devam ediyorsa aktif olarak yardımcı olabilirim.

Şimdi kurulmama sorununu SSD yi RAID ten AHCI ya alarak çözdüm. Sonrasında 18.04 sürümünü yükledim. Kuruldu fakat mouse u oynatamadım bile. Dokunduğum anda kitlenip kalıyor. Yeniden başlatmak zorunda kalıyorum.. En sonunda sildim.

Diski 200 gb olarak bölüyorum fakat isimlendirme işlemi yapmadan sadece ayrılmış alan olarak kurulum yaptım. Ayrılmış alan olarak kurulum yapmamın sebebi ise bölünmüş alan FAT32 olarak formatlanmıyor. Exfat ve ntfs var. Bende hiç bi formatlama işlemi yapmadan diski 200 gb olarak ayırıp kullandım. Sorun bundan da olabilir diye düşünüyorum...

Şimdi kurulmama sorununu SSD yi RAID ten AHCI ya alarak çözdüm. Sonrasında 18.04 sürümünü yükledim. Kuruldu fakat mouse u oynatamadım bile. Dokunduğum anda kitlenip kalıyor. Yeniden başlatmak zorunda kalıyorum.. En sonunda sildim.

Diski 200 gb olarak bölüyorum fakat isimlendirme işlemi yapmadan sadece ayrılmış alan olarak kurulum yaptım. Ayrılmış alan olarak kurulum yapmamın sebebi ise bölünmüş alan FAT32 olarak formatlanmıyor. Exfat ve ntfs var. Bende hiç bi formatlama işlemi yapmadan diski 200 gb olarak ayırıp kullandım. Sorun bundan da olabilir diye düşünüyorum...
XPS serisinde böyle bir problem var. Arkadaşım da şu sıralar aynı sıkıntıyı yaşıyor, 16.04 kurup update yapın sıkıntı olmuyor diye okudum fakat denemedim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı