Ubuntu ses kalitesi kötü

Akif1601

Hectopat
Merhaba arkadaşlar ben Windows'tan sıkıldığım için dün Ubuntu kurdum ve bir şey fark ettim. Mint'te yaşadığım sorun buradada var. Ses kalitesi biraz düşük. Windows'ta sanki ses daha kaliteli gibiydi. İnternetten çözümünü aradım ama bulamadım. Sonra EasyEffects kurdum ama yine de ses eskisi gibi olmadı.

Sonra burayı buldum ama pek bir şey anlamadım. Windows'a dönmek istemiyorum ama bu ses olayı biraz canımı sıkıyor. Sesin Windows'taki gibi olmasını istiyorum bunu nasıl yapabilirim?

@Nizel G

Öncelikle hw-probe paylaşın.
Bash:
sudo apt-get install -y hw-probe > /dev/null; sudo hw-probe --all --upload

Ekrana URL yazar, onu paylaşın. Donanım, yazılım ve sistem günlüklerini içerir. Kişisel bilgileri otomatik olarak sansürler.

Bir de "kalitesiz" tanımından pek bir şey anlamadım. Neye göre kalitesiz? Ses mono mu geliyor? Seste gecikme mi var? Takılıyor mu? Boğuk mu?

Son düzenleme:
Öncelikle hw-probe paylaşın.
Bash:
sudo apt-get install -y hw-probe > /dev/null & hw-probe --all --upload

Ekrana URL yazar, onu paylaşın. Donanım, yazılım ve sistem günlüklerini içerir. Kişisel bilgileri otomatik olarak sansürler.

Bir de "kalitesiz" tanımından pek bir şey anlamadım. Neye göre kalitesiz? Ses mono mu geliyor? Seste gecikme mi var? Takılıyor mu? Boğuk mu?
Hocam bir tık farklı. Galiba sürücü olmadığı içinmiş.

1697889398836.png

AMD tarafında sürücüsel bir sorun görünmüyor. Ses çıkışı için Ndivia kartın HDMI portunu kullanıyorsanız bilemem. Nvidia'dan anlamam.

Genel ses düzeylerini pırtıklamayı deneyin. Belki donanım limitini aştığından bozuluyordur.

Sizin sisteminizde 0 Nvidia, 1 ise AMD'nin anakart çıkışını ifade ediyor.
Bash:
alsamixer -c 1 (veya 0)

PCM değerini düşürmeyi deneyin.

Ayrıca, hala kalitesiz derken ne demek istediğinizi anlayamadım. Ses işlenmesi için yeterli CPU zamanı veriliyor mudur?
Bash:
sudo htop --sort-key=NICE
Bu komutla öncelikli programları görebilirsiniz. Ses çıkışı genellikle -11 önceliğinde olur. Eğer değilse F3 ile ses ile alakalı programı bulup işlem zaman limitini geçici olarak düşürmeyi deneyin. (Düşürmek, tanımlanan zamanı arttırır)

@Rona @OzgunP Zamanınız varsa siz de bakabilir misiniz?

AMD tarafında sürücüsel bir sorun görünmüyor. Ses çıkışı için Ndivia kartın HDMI portunu kullanıyorsanız bilemem. Nvidia'dan anlamam.

Genel ses düzeylerini pırtıklamayı deneyin. Belki donanım limitini aştığından bozuluyordur.

Sizin sisteminizde 0 Nvidia, 1 ise AMD'nin anakart çıkışını ifade ediyor.
Bash:
alsamixer -c 1 (veya 0)

PCM değerini düşürmeyi deneyin.

Ayrıca, hala kalitesiz derken ne demek istediğinizi anlayamadım. Ses işlenmesi için yeterli CPU zamanı veriliyor mudur?
Bash:
Bu komutla öncelikli programları görebilirsiniz. Ses çıkışı genellikle -11 önceliğinde olur. Eğer değilse F3 ile ses ile alakalı programı bulup işlem zaman limitini geçici olarak düşürmeyi deneyin. (Düşürmek, tanımlanan zamanı arttırır)

@Rona @OzgunP Zamanınız varsa siz de bakabilir misiniz?
1697891759983.png

@Rona @OzgunP @Nizel G

Son düzenleme:
AMD tarafında sürücüsel bir sorun görünmüyor. Ses çıkışı için NVIDIA kartın HDMI portunu kullanıyorsanız bilemem. NVIDIA'dan anlamam.

Sizin sisteminizde 0 NVIDIA, 1 ise AMD'nin anakart çıkışını ifade ediyor.
Bash:
alsamixer -c 1 (veya 0)

Bilgisayarım değerini düşürmeyi deneyin.

Bash:
Bu komutla öncelikli programları görebilirsiniz. Ses çıkışı genellikle -11 önceliğinde olur. Eğer değilse F3 ile ses ile alakalı programı bulup işlem zaman limitini geçici olarak düşürmeyi deneyin. (düşürmek, tanımlanan zamanı arttırır)

@Rona @OzgunP zamanınız varsa siz de bakabilir misiniz?

Hocam tanımlanan zamanı nasıl artıracağım?

Geri
Yukarı