Ubuntu ve Linux Mint sistemde hoparlörden gelen "pıt pıt" sesi

• Konuyu başlatan VSM
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 20
  • Görüntüleme 532

VSM

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Ubuntu sistemine yeni geçtim.
Ubuntu, Linux Min, Linux Xfce vb. deneme amaçlı yükledim. Windows'a göre hepsi de çok çok sade ve güzel sistemler fakat bu denediğim bütün sistemlerde aynı sorunla karşılaştım.

Masaüstü PC'de hoparlör takılı. Arada bir (1 dk içinde en az 3-4 kez) pıt pıt diye sesler geliyor. Müzik falan dinlerken ses aniden 1 seviye yükselip kısılıyor.

Ses ayarlarına baktım. Aşağıdaki görselde olduğu gibi Line seçeneğinde olması gereken ses pıt pıt diye ses çıkınca anlık olarak HDMI seçeneğine geçip tekrar line kısmını geçiyor bu da anlık ses patlamasına sebep oluyor. Forumdaki konulara baktım. Terminale birkaç kod denedim ama faydası olmadı.
Videoda da gördüğünüz gibi kendiliğinden değişiyor o esnada pıt pıt ses patlaması oluyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Dosya Ekleri

• 1 line.png
    1 line.png
    95,2 KB · Görüntüleme: 30
  • 2 hdmi.png
    2 hdmi.png
    93,2 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam dağıtımlar arasında aynı tabandan olsalar bile bazı komutlar farklı sonuçlar verebiliyor. Bir daha lütfen yeni bir dağıtıma geçtiyseniz yeni konu açın.
Tamamdır hocam, teşekkür ederim yine de.

Selamlar,

Bash:
sudo systemctl --user --now disable pipewire-media-session.service

kodunu çalıştırdım ve ekran yöneticisi ile ilgili bir pencere geldi. Gelen pencerede lightddm'i seçtim ve bilgisayar siyah ekranda kaldı. Kapatıp tekrar açtığımda default masaüstü ortamı xfce olan Linux'uma kurduğum Gnome ortamı yok oldu ve bulamıyorum :D. Sorunun ne olduğuna dair hiç bir fikrim yok yardımcı olabilir misiniz?

Biraz daha kurcalayıp @Rona hocamın da yardımıyla sorunu çözdüm, dediği gibi Gnome silinmiş.

Bash:
sudo apt install gdm3

sudo systemctl disable lightdm

sudo systemctl enable gdm3 

sudo apt update

sudo apt upgrade

şeklinde sorunumu çözdüm, eski ortamım silinmişti geri getiremedim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı