Ubuntu ve Windows 10 Dual Boot Sorunu

olympos14

Kilopat
Daha fazla  
Meslek
Makina Mühendisi
Öncelikle merhaba arkadaşlar. 160gb hdd'ye sahip bir laptobum var. Dedim ki buna dual boot olarak Ubuntu ve Windows 10 kurayım dedim. Önce Ubuntuyu kurdum sonra Windows' u kurdum ama açılırken hiç bir şey sormadan Windows'tan boot ediyor. Sebebi sizce nedir?

Grub menüsü devre dışı kalmış. İlk önce Windows'u ardından linux kurmanız gerekirdi. Eğer Ubuntu'yu yeniden kurarsanız Grub menü ile iki işletim sisteminden birini seçebilirsiniz, bu en kısa çözümdür.
Windows önyüklemeye Linux eklemeyi internetten bakabilirsiniz. Ben EasyBCD programını kullanıyorum.

Grub menüsü devre dışı kalmış. İlk önce Windows'u ardından linux kurmanız gerekirdi. Eğer Ubuntu'yu yeniden kurarsanız Grub menü ile iki işletim sisteminden birini seçebilirsiniz, bu en kısa çözümdür.
Windows önyüklemeye Linux eklemeyi internetten bakabilirsiniz. Ben EasyBCD programını kullanıyorum.
Bu nasıl en kısa çözüm böyle. Bilmiyorsan bari konuşma.
1- Live usb olarak hazırlanmış bir Ubuntu USB'si ile live sistemi aç.
2- Boot-repair programı ile grubu onar. Programın detayları Ubuntu wiki adresinde mevcut. Zaten sadece programı indireceksin. Önerilen ayarları seçerek doğrudan tek tıklamayla onarabilirsin.

Bu nasıl en kısa çözüm böyle. Bilmiyorsan bari konuşma.
1- Live usb olarak hazırlanmış bir Ubuntu USB'si ile live sistemi aç.
2- Boot-repair programı ile grubu onar. Programın detayları Ubuntu wiki adresinde mevcut. Zaten sadece programı indireceksin. Önerilen ayarları seçerek doğrudan tek tıklamayla onarabilirsin.
Tamamen aklımdan çıkmış, özür dilerim. Uzun süredir kullanıyorum.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı