Rehber Ubuntu VPS'ye GUI Kurulumu

• Konuyu başlatan die
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 5
  • Görüntüleme 2B

die

Hectopat
Makaleler
1
Eğer ubuntu makinenizi sadece bir server olarak değil de ek olarak sanal masaüstü olarakta kullanmak istiyorsanız bu rehberim işinize yarayacak.

Varsayılan olarak, Ubuntu Sunucusu bir Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) içermez. Bir GUI, sunucu odaklı görevler için kullanılan sistem kaynaklarını (bellek ve işlemci) harcar. Ancak, belirli görevler ve uygulamalar daha yönetilebilirdir ve bir GUI ortamında daha iyi çalışır.

Adım 1 - Tasksel kullanarak Ubuntu masaüstünü yükleme​

Aşağıdaki komutu kullanarak sunucunun paket indeksini güncelleyelim:
Kod:
sudo apt update

Aşağıdaki komutu kullanarak tasksel'i yükleyin:
Kod:
sudo apt install tasksel

Şimdi tasksel'i çalıştırın ve boşluk çubuğunu kullanarak ubuntu-desktop'u seçin
Kod:
sudo tasksel
Dikkat: Yön tuşları ile Ubuntu Desktop'un üzerine gelin ve SPACE tuşuna basarak, Ubuntu Desktop'ın işaretlenmesini sağlayın. Bu adımdan sonra TAB tuşuna basarak Ok kısmına gelin ve enter'layın.

Adım 2 - Sistemi yeniden başlatın​

VPS'yi yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu yürütün:
Kod:
sudo reboot

Adım 3 - xrdp'yi yükleyin​

XRDP, Windows'ta bulunan Uzak Masaüstü uygulaması ile sunucumuza bağlanmamız için gerekli uygulama.

Aşağıdaki komutu kullanarak xrdp'yi yükleyelim:
Kod:
apt install xrdp

Her resette otomatik olarak başlaması içinde bu komutu girin:
Kod:
systemctl enable xrdp

Artık Windows Uzak Masaüstü Bağlantısını kullanarak bağlanabilmelisiniz. VPS'nizin IP'sini ve ardından root olmayan hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini girin ve Ubuntu Desktop'ı kullanmaya başlayın. Root kullanıcısını kullanmak, tehlikeli olabilir. Fakat şifre konusunda kendinizden eminseniz tam olarak erişim için root kullanabilirsiniz.

Adım 4 - Ubuntu Masaüstünü Windows gibi özelleştirin (İsteğe bağlı)​

Bir görev çubuğu ve pencereler gibi görev çubuğu simgeleri almak için Ubuntu masaüstü kurulumunuzu özelleştirebilirsiniz. Yüklemek için aşağıdaki komutu yürütün:

Kod:
sudo apt install gnome-shell-extensions gnome-shell-extension-dash-to-panel gnome-tweaks adwaita-icon-theme-full

Ubuntu sunucunuzu yeniden başlatın. Ardından, RDP'yi kullanarak oturum açın ve Tweaks'i arayın ve uzantıyı tıklayın.

Uzantılar altında, "Dash to panel" uzantısını etkinleştirin; görev çubuğunuzda görev çubuğunu ve uygulama simgelerini göreceksiniz. Ubuntu kurulumunuz pencerelere benzeyecektir.

Eğer ubuntu makinenizi sadece bir server olarak değil de ek olarak sanal masaüstü olarakta kullanmak istiyorsanız bu rehberim işinize yarayacak.

Varsayılan olarak, Ubuntu Sunucusu bir Grafik Kullanıcı Arayüzü (GUI) içermez. Bir GUI, sunucu odaklı görevler için kullanılan sistem kaynaklarını (bellek ve işlemci) harcar. Ancak, belirli görevler ve uygulamalar daha yönetilebilirdir ve bir GUI ortamında daha iyi çalışır.

Adım 1 - Tasksel kullanarak Ubuntu masaüstünü yükleme​

Aşağıdaki komutu kullanarak sunucunun paket indeksini güncelleyelim:
Kod:
sudo apt update

Aşağıdaki komutu kullanarak tasksel'i yükleyin:
Kod:
sudo apt install tasksel

Şimdi tasksel'i çalıştırın ve boşluk çubuğunu kullanarak ubuntu-desktop'u seçin
Kod:
sudo tasksel
Dikkat: Yön tuşları ile Ubuntu Desktop'un üzerine gelin ve SPACE tuşuna basarak, Ubuntu Desktop'ın işaretlenmesini sağlayın. Bu adımdan sonra TAB tuşuna basarak Ok kısmına gelin ve enter'layın.

Adım 2 - Sistemi yeniden başlatın​

VPS'yi yeniden başlatmak için aşağıdaki komutu yürütün:
Kod:
sudo reboot

Adım 3 - xrdp'yi yükleyin​

XRDP, Windows'ta bulunan Uzak Masaüstü uygulaması ile sunucumuza bağlanmamız için gerekli uygulama.

Aşağıdaki komutu kullanarak xrdp'yi yükleyelim:
Kod:
apt install xrdp

Her resette otomatik olarak başlaması içinde bu komutu girin:
Kod:
systemctl enable xrdp

Artık Windows Uzak Masaüstü Bağlantısını kullanarak bağlanabilmelisiniz. VPS'nizin IP'sini ve ardından root olmayan hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini girin ve Ubuntu Desktop'ı kullanmaya başlayın. Root kullanıcısını kullanmak, tehlikeli olabilir. Fakat şifre konusunda kendinizden eminseniz tam olarak erişim için root kullanabilirsiniz.

Adım 4 - Ubuntu Masaüstünü Windows gibi özelleştirin (İsteğe bağlı)​

Bir görev çubuğu ve pencereler gibi görev çubuğu simgeleri almak için Ubuntu masaüstü kurulumunuzu özelleştirebilirsiniz. Yüklemek için aşağıdaki komutu yürütün:

Kod:
sudo apt install gnome-shell-extensions gnome-shell-extension-dash-to-panel gnome-tweaks adwaita-icon-theme-full

Ubuntu sunucunuzu yeniden başlatın. Ardından, RDP'yi kullanarak oturum açın ve Tweaks'i arayın ve uzantıyı tıklayın.

Uzantılar altında, "Dash to panel" uzantısını etkinleştirin; görev çubuğunuzda görev çubuğunu ve uygulama simgelerini göreceksiniz. Ubuntu kurulumunuz pencerelere benzeyecektir.
Hocam adım 3'ten sonra masaüstüne ulaşmak için ne yapmam gerek?

bu şekilde yükleme yaparsak mail sunucusu olarak da kullanabilir miyiz acaba? domanimi de yoönlendirerek mail alıp göndermek istiyorum. hem masaüstü hem sunucu gibi

Her şeyi yaptım ancak uzak masaüstü uygulamasından bağlanmaya çalıştığımda burada hep tıkanıyorum:

1695647187968.png

Bilgileri girdiğimde ise burada duruyor:

1695647224487.png

Geri
Yukarı