Ubuntu VS. Mint

Net Mint alır bitti. Gerçek yaşım 13 yazdığım mesajların ciddiyetine bakmayın.
Ubuntu düşük sistemleri kastıran bir dağıtım Linux'tan anlamayan adam Ubuntu diye bir işletim sistemi varmış linuxmuş hızlıymış der gelir herhangi bir foruma girer ve hani Linux hızlıydı yalancılar adlı bir başlık atar.
Ben böyle insanların hastalıklarına linuxfobi derim. Onlar büyük nimet kaçırdılar.

Bu ne performans takıntısı? Normal masaüstünde de farkından 200 MB fark oluyor evet hızlı olabilir de insan biraz da kullandığı sistemden zevk alır bir masaüstünü sever millet seviyor ki gnome kullanıyor. Chinnamon'u sevmiyoruz ki gnome kullanıyoruz. Bu kadar performans manyağıysanız gidin Xfce kullanın. Linux'dan anlamayan adam cümlesi de çok komik :D. Xfce hatta daha güzel bence Chinnamon'dan.

Babaları Debian 😎.
1609958292239.png

Neyse şaka bir yana Mint.

Net Mint alır bitti. Gerçek yaşım 13 yazdığım mesajların ciddiyetine bakmayın.
Ubuntu düşük sistemleri kastıran bir dağıtım Linux'tan anlamayan adam Ubuntu diye bir işletim sistemi varmış linuxmuş hızlıymış der gelir herhangi bir foruma girer ve hani Linux hızlıydı yalancılar adlı bir başlık atar.
Ben böyle insanların hastalıklarına linuxfobi derim. Onlar büyük nimet kaçırdılar.

Akıl yaşta değil baştadır.

Ubuntu'nun bugla dolu olduğu doğru fakat Mint'in bir tercihim olacağını sanmıyorum. Eskiden bir tercihimdi.

Ubuntu'nun topluluğu şu an yanlış bilmiyorsam en büyük Linux Forumu Topluluğu.
Çoğu konuda daha çok destek bulabiliyorsunuz.
Buglar bir şekilde çözüme elbet kavuşuyor. Mevcut kullandığım distro ise Ubuntu.
Bana kalırsa pre-installed yani kurulumda gelen uygulamalar oldukça iyi. Diğer distrolara göre çok hafif değil orası doğru fakat zamanınızın %90'ını paket kurarak harcamıyorsunuz. PC'yi genel olarak kullanmamızı sağlayan paketler kurulu olarak geliyorlar.

Mint ise daha hafif, Low-Spec(düşük donanım) PC'ler için daha uygun. Yüksek donanımlı bir bilgisayarda daha uygun bir distro tercih edilebileceği taraftarıyım.
Ubuntu Software, Snap-Store ile geliştirilmiş, ve bünyesinde sağladığı uygulamalar oldukça fazla.
Çoğu Debian tabanlı dağıtımlar, Ubuntu + Debian repolarını kullanıyorlar.

Mint içinde varsayılan olarak bulunan uygulamada bize çoğu görüntü ayarlarını sunuyor. Ubuntu'da gnome-tweaks yükleyerek bunları sağlayabiliyoruz.
Mint; Xfce, Cinnamon, Mate seçenekleri barındırıyor.

Fakat Ubuntu için farklı bir masaüstü kurmak istersek, bunları terminal aracılığıyla yaklaşık 10 dk ve +1 saat bug-fixler ile uğraşarak geçiriyorsunuz...

Ubuntu LTS sürümleri, uzun süre bir distroda kalmak isteyenler için çok çok çok iyi bir özellik.
Mint'te bildiğime göre LTS bulunmuyor.

Sadede gelelim; iyi bir bilgisayarınız varsa, bileşenleriniz güçlüyse, daha kapsamlı, repolarındaki paketlerin fazla olduğu, Stabil, Native bir sistem isterseniz "Ubuntu" ki zira bende bunun taraftarıyım. Linux Mint'i Lite Edition gibi görüyorum.

Not: Linux Mint'i seviyorum.

Son düzenleme:
Mint ise daha hafif, Low-Spec(düşük donanım) PC'ler için daha uygun.

Alakasını kuramadım, Xfce sürümü düşük sistemler için uygun olabilir, ama Cinnamon güncel sistemler için gayet uygun. Gnome Shell'den daha efektif, aynı teknolojileri içerseler de Cinnamon hem daha kolay kullanılıyor, daha az kaynak harcıyor ve daha iyi özelleştiriliyor.

Mint içinde varsayılan olarak bulunan uygulamada bize çoğu görüntü ayarlarını sunuyor. Ubuntu'da gnome-tweaks yükleyerek bunları sağlayabiliyoruz.

Sadece ince ayar uygulaması yeterli değil, Cinnamon'un işlevlerini sağlamak için Gnome Shell'e bir dolu eklenti de eklemek zorundasınız.

Mint; Xfce, Cinnamon, Mate seçenekleri barındırıyor.

Fakat Ubuntu için farklı bir masaüstü kurmak istersek, bunları terminal aracılığıyla yaklaşık 10 dk ve +1 saat bug-fixler ile uğraşarak geçiriyorsunuz...

Ubuntu'nun da türevleri var, Xubuntu ve Ubuntu MATE, doğrudan Canonical tarafından hazırlanmasalarda, resmi olarak tanınmış türevler.

Ubuntu LTS sürümleri, uzun süre bir distroda kalmak isteyenler için çok çok çok iyi bir özellik.
Mint'te bildiğime göre LTS bulunmuyor.

Linux Mint doğrudan LTS sürümleri taban alıyor, tam tersine ara sürümleri taban almıyor.

Sadede gelelim; iyi bir bilgisayarınız varsa, bileşenleriniz güçlüyse, daha kapsamlı, repolarındaki paketlerin fazla olduğu, Stabil, Native bir sistem isterseniz "Ubuntu" ki zira bende bunun taraftarıyım. Linux Mint'i Lite Edition gibi görüyorum.

Native bir sistem ne demek, Linux Mint ile nasıl bir ilgsi var? Linux Mint için olan tüm uygulamalar ve Linux Mint'in kendi araçları da doğrudan Linux üzerinde çalışması için hazırlanmış araçlar.

Linux Mint zaten Ubuntu depolarını kullanıyor, Ubuntu depolarında ne varsa Linux Mint'e de kurulabilir. Ubuntu'nun, Linux Mint'ten daha kapsamlı olduğu bir yönü bilmiyorum. Gnome Shell ve Cinnamon olarak karşılaştırırsanız, başa baş kalırlar. Birisindeki bir kaç özellik diğerinde yok yoktur ya da tam tersi.

Linux Mint şu an en iyi "out of box" tabir edilen dağıtımlardan bir tanesi, bunun yanında Ubuntu lite sürüm gibi kalıyor aslında.
Ubuntu Software, Snap-Store ile geliştirilmiş, ve bünyesinde sağladığı uygulamalar oldukça fazla.
Çoğu Debian tabanlı dağıtımlar, Ubuntu + Debian repolarını kullanıyorlar.

Linux Mint, Snap alternatifi olarak Flatpak desteği ile geliyor. Kurulabilecek uygulamalar açısından çok fazla fark yok. Aradaki tek fark Snap ya da Flatpak deposundaki uygulama farklılıklarıdır.

Linux Mint'te Giriş Yöneticisi ayarlarına kadar bir çok araç hazır geliyor. Güncelleme Yöneticisi de Ubuntu'dakine göre daha gelişmiş ve kolaydır.

Gereksiz sistem kullanımı da cabası. Özellikle düşük bir sisteminiz varsa Ubuntu ile Windows neredeyse aynı performansı sunuyor.)
Öyle bir şey olmadığını belirteyim :) Windows kullanırken sadece Google Chrome'da 3-4 sekme açıkken fan gürültüsü traktör gibiyken ağır denilen Ubuntu'da fan sesi duyulmuyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı