Ubuntu vs Windows

Fazla hatası olmasına rağmen Ubuntu tek atar Windows'a. İkisinin de artılarını sayıyorum:

Ubuntu:
  • Arayüzü akıcı ve kullanımı basit.
  • Arkada gereksiz sistem sömürmüyor ve verileri çalmıyor.
  • Donanımları, Windows'a göre çok daha iyi şekilde kullanıyor.
  • Özelleştirme konusunda istediğini yapabilirsin.
  • Kullanmak için birkaç tane terminal komutu yetiyor genelde.
Windows:
  • Arayüzü hantal ama kullanımı basit.
  • Yazılım desteği fazla.
Bundan başka bir artısını gören var mı Windows'un?

Bende şu kediyi çok sevdim. Bana kargoyla gönder. Ne olur ? Miyav :(.
KEDİCİK.jpg

Ubuntu'yu sevmediğim için bu soruyu GNU/Linux vs. Windows olarak genelleyeceğim. Öncelikle bence GNU/Linux Windows'tan iyidir. Benim GNU/Linux tercih etmemin ilk sebebi hafif bir sistem olmasıdır. Yani Windows gibi ağır ağır ve hantal çalışmaz. Windows boşta iken bile 1 GB RAM kullanıyor, hafif hafif fanlar dönüyor.

Linux'u tercih etmemin ikinci sebebi olarak kişiselleştirilebilir olması diyebiliriz. İstediğim temayı, ikonu kurarak kendime özel bir sistem elde edebilirim.

Linux, ücretsizdir. İçindeki her şey ve işletim sisteminin kendisi tamamen açık kaynak ve ücretsiz. Windows alıp 1600 lira (yanlış hatırlıyor olabilirim) vermek yerine, ücretsiz bir şekilde Windows'tan daha iyi bir işletim sistemine sahip olabilirim.

Fakat, bazı programlar yüzünden ben de Windows kullanıyorum. Ayrıcaa Windows'un da kendine has avantajları yok değil. Örneğin biri bir program/oyun ürettiğinde bunu ilk Windows'a çıkarıyor, ne macOS'a ne de Linux'a... Bu da Microsoft'un bir başarısı olarak adlandırılabilir.

Özet geçmek gerekirse, kişi ihtiyaçları doğrultusunda istediği işletim sistemini seçmeli ve onu kullanmalıdır. Herhangi bir tarafın fanboyu olup sıkıca tutunmak, saçmalığın en âlâsıdır.

Mesajımı sonlandırırken şunu da belirteyim Linux bir işletim sistemi değil, çekirdektir. Ve bu çekirdeği kullanan dağıtımlar vardır. Benim en sevdiğim dağıtımların başında Kubuntu ve Linux Mint gelir. (Sanki yazıda Linux bir işletim sistemiymiş gibi bahsetmişim, ondan belirteyim dedim.)

Önce kendine bir işletim sisteminden ne beklediğini sorarsın. Sonra hangi işletim sisteminin senin için daha iyi olduğuna karar verirsin. Bu tercihten tercihe fark yaratır. Mesela benim için Linux Windows'dan en az 10 kat daha iyi bir işletim sistemi.

İşletim sistemi arayışım aslında bir ihtiyaçtan doğma değil sadece gnu/linux değişik geldi ve Windows'a altarnetif yeni şeyler öğrenebileceğim bir yer olduğunu düşünüyorum.

Katılmıyorum. Herkes Ubuntu kullanabilir.

Oyun için bazı programların desteği için evet. Onun dışında bir tane bile artısı yok.

Eğitim kitabı şart değil. Ayrıca niye Ubuntu? Niye Linux vs Windows değil? Bu arada Mint'te memnun olmadığınız bir şey mi var?

Hayır Linux Mint Windows'a arayüz olarak benzer olması açısından çok hoşuma gitmişti fakat çoğunlukla Ubuntu kullanıldığı için kaynaklarda Ubuntu bilgiler var çok fark yok Linux Mint'e göre ama ben Ubuntu denemek istiyorum o kadar.

İşletim sistemi arayışım aslında bir ihtiyaçtan doğma değil sadece gnu/linux değişik geldi ve Windows'a altarnetif yeni şeyler öğrenebileceğim bir yer olduğunu düşünüyorum.

Hayır Linux Mint Windows'a arayüz olarak benzer olması açısından çok hoşuma gitmişti fakat çoğunlukla Ubuntu kullanıldığı için kaynaklarda Ubuntu bilgiler var çok fark yok Linux Mint'e göre ama ben Ubuntu denemek istiyorum o kadar.
Mint'de Ubuntu zaten kardeşim.

Herkes istediği işletim sistemini kullanabilir. Evet, Windows gerçekten kolay, gelişmiş iyi bir işletim sistemi. Kendim de herkes gibi kullandım, memnundum. Sağolsun @Kerem00, @Dengesiz Kokarca gibi gibi birçok saygıdeğer kullanıcı beni GNU/Linux ile tanıştırdı. GNU/Linux ile iyiki tanıştım. GNU/Linux'u GNU/Linux olduğu için seviyorum.

Geri
Yukarı