Ubuntu yüklenen GTX 1650 laptopta nouveau hatası

• Konuyu başlatan Uwedwa
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 10
  • Görüntüleme 244

Uwedwa

Centipat
Daha fazla  
Gtx 1650 Mobile Ekran Kartım var. Ama bu nouveau driverimi düzeltmek istiyorum.

20240106_142359.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
GTX 1650 Mobile Ekran Kartım var. Ama bu nouveau driverimi düzeltmek istiyorum.

Eki Görüntüle 2075908

Hocam NVIDIA'lı bir Laptop'unuz olduğundan Ubuntu yerine Mint'ya da Pop!_OS kurmanız daha iyi olur. Bence hiç Ubuntu'yla uğraşmayın.
İlla Ubuntu'yla uğraşacağım derseniz, CTRL+alt+F4 atıp oturum açarak aşağıdaki adımları takip edin.

Bash:
sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf

Ardından bir boşbir ekran gelecek aşağıdaki yazıyı yazıp enter bastıktan sonra CTRL+X kombinasyonuna basın.

Bash:
blacklist nouveau
options nouveau modeset=0

Ardından aşağıdaki kodları sırasıyla girin. Bilgisayar yeniden başlayacak.

Bash:
sudo update-initramfs -u

sudo reboot

Sistem Intel ekran kartıyla başlayacak muhtemelen. GUI gelirse oturum açıp sürücü yöneticisinden NVIDIA sürücülerini kur. Eğer GUI gelmezse gene CTRL+alt+F4 atıp oturum aç ve aşağıdaki komutu girmeyi dene.

Bash:
sudo apt-get install nvidia-515

sudo reboot

Son düzenleme:
Teşekkür ederim deneyeceğim

Hocam NVIDIA'lı bir Laptop'unuz olduğundan Ubuntu yerine Mint'ya da Pop!_OS kurmanız daha iyi olur. Bence hiç Ubuntu'yla uğraşmayın.
İlla Ubuntu'yla uğraşacağım derseniz, CTRL+alt+F4 atıp oturum açarak aşağıdaki adımları takip edin.

Bash:
sudo nano /etc/modprobe.d/blacklist-nouveau.conf

Ardından bir boşbir ekran gelecek aşağıdaki yazıyı yazıp enter bastıktan sonra CTRL+X kombinasyonuna basın.

Bash:
blacklist nouveau
options nouveau modeset=0

Ardından aşağıdaki kodları sırasıyla girin. Bilgisayar yeniden başlayacak.

Bash:
sudo update-initramfs -u

sudo reboot

Sistem Intel ekran kartıyla başlayacak muhtemelen. GUI gelirse oturum açıp sürücü yöneticisinden NVIDIA sürücülerini kur. Eğer GUI gelmezse gene CTRL+alt+F4 atıp oturum aç ve aşağıdaki komutu girmeyi dene.

Bash:
sudo apt-get install nvidia-515

sudo reboot
Hocam nvidia driverini yuklemeyi denedigimde unable to locate package hatasi aliyorum.Depoyu eklemeyi denedim ama ekleyemedim.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim deneyeceğim

Hocam NVIDIA driverini yuklemeyi denedigimde unable to locate package hatasi aliyorum. Depoyu eklemeyi denedim ama ekleyemedim.

Peki giriş ekranı geliyor mu yoksa tty ekranına mı düşüyorsunuz hocam açılışta?

Giriş ekranı gelmiyor ben kendim terminal modunda açıyorum CTRL alt F4'te işe yaramıyor.

CTRL+alt+F4 sizi tty ekranına atar zaten.

sudo systemctl start gdm komutunu girince nasıl bir çıktı veriyor? Muhtemelen sizi önce tty1'e atacak. GPU'yu göremediyse gene siyah ekran falan olacak. Tekrar CTRL+alt+F4 atıp tty4'e gidin eğer öyle olursa. Orada muhtemelen bir kod çıktısı olacak. Fotoğrafını çekip atın.

Hocam sanırım ubuntudan vazgeçeceğim bildiğiniz benim cihazımla uyumlu ve CutefishOS'e benzeyen bir distro var mıdır acaba?

Deneyeyim hemen

Buyurun hocam

Dosya Ekleri

• 20240106_182912.jpg
    20240106_182912.jpg
    91,7 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Hocam sanırım Ubuntu'dan vazgeçeceğim bildiğiniz benim cihazımla uyumlu ve CutefishOS'e benzeyen bir distro var mıdır acaba?

Deneyeyim hemen

Buyurun hocam

Pop!_OS veya Mint kurup düzenleyebilirsiniz hocam da siz Ubuntu'nun tam olarak hangi sürümünü kurdunuz?

Yeni konular

Geri
Yukarı