Çözüldü Ubuntu'da HDD beklemeye giriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dcesipt

Decapat
Hocam merhabalar, geçen haftalarda benzer bir konu ile ilgili soru sormuştum. (Çözüldü: Ubuntu'da sistemin kapanıp açılması) Çözülmüştü fakat tekrardan nüksetti. HDD sürekli olarak beklmeye girip devam ediyor (1 dakikada 4-5 kez).normal bir durum olup olmadığını da pek bilmiyorum. Normal bir durum değilse nasıl çözebileceğim hakkında bilgilendirebilir misiniz?
Not: Atacağım iki ekran görüntüsünden birinde bahsettiğim durum olunca HDD'nin karşısındaki simge çıkıyor diğerinde ise beklemeden çıktıktan sonra simgenin gittiği görülü.

Screenshot from 2021-10-21 18-46-47.png
Screenshot from 2021-10-21 18-48-28.png

Çözüm
Diskler uygulamasında APM (gelişmiş güç yönetimi) kısmı varsa, buradan dönmeyi durdurma seçeneğini kullanmış olabilirsin. Bekleme sekmesi, HDD'yi uykuya alır, APM sekmesindeki seçenek ise HDD'nin dönmesinin yavaşlatma süresini ayarlar. hdparm komutunun çıktısından dönme hızının yavaşlaması ile ilgili süreyi verir. Senin paylaştığın çıktıya göre bu süre çok düşük, bunu da aşağıdaki komutla ayarlayabilirsin.

Kod:
sudo hdparm -B 254 /dev/sdb

Ardından sudo hdparm -I /dev/sda | grep level komutunu çalıştırınca bu değerin değiştiğini görmelisin.

Senin HDD'de APM desteği vardır büyük ihtimalle. Bu durumda Diskler uygulamasındaki APM sekmesinden de halledebilirsin.

Sistemine TLP gibi bir güç yönetimi uygulamasını kurdun mu?
Rica ederim. Eğer sistemi yeniden başlattıktan sonra, eski halini alırsa, basit bir udev aksiyon dosyası oluşturulabilir.
Hocam ileride farklı linux dağıtımlarını da kullanmak istiyorum ama gördüğünüz gibi sisteme pek aşina değilim.Terminal komutları olsun ,sistemin tanıdığı bazı ayrıcalıklar olsun bunları öğrenebilmemin bir yolu var mı ? Daha doğrusu kullanmak dışında bir de teorik bir kaynaktan yardım almalı mıyım ? Almalıysam ne önerebilirsiinz?

Sana bir güzellik yapayım, bir sürü yerli ve yabancı kaynağın olduğu şu bağlantıdaki dergi ve kitapları indirebilirsin. Kaynaklar biraz eski ama çoğu geçerliliğini yitirmemiştir. Seni uzun zaman oyalar ve bayağı bir şey katar.

Geri
Yukarı