Çözüldü Ubuntu'da sistemin kapanıp açılması

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Dcesipt

Decapat
Merhabalar, 2 gün önce Ubuntu'da(Ubuntu 20.04.1 LTS) gece 1 gibi güncelleme yapmaya başladım ve güncelleme sabah 6 ya kadar uzadı en son güncelleme bitmeden laptopu bırakıp uyudum. Sabah uyandığımda laptop uyku moduna girmişti ve güncelleme her ne kadar uğraşsam da ne devam etti ne de yeniden başladı ve en son zorla kapatıp Dell recovery ile tekrar fabrika ayarlarına döndürdüm. Ana konuya gelirsek dünden beri laptopta işlem yapmadığımda (mesela Vikipedia'dan yazı yazıyorum ve 20-30 saniye kadar klavye veya mouse a dokunmadım) fan mı HDD mi bilmiyorum kapanıp kapanıp açılıyor(kapanış sesi laptopun kapanıştaki sesi ile aynı). Kapalı ve açık kaldığı periyotlar da sürekli değişiyor kimi zaman 20 saniye kadar çalışıp 5-10 saniye kapalı kalıyor ve kimi zaman 35-40 saniye kadar çalışıp 10-15 saniye duruyor. Sizce normal bir durum mu yoksa anormallik mi var? Ubuntu'yu çok bilmediğimden dolayı herhangi bir aksiyona geçemedim yardımcı olabilirseniz sevirim, şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• Screenshot from 2021-10-13 03-08-15.png
    Screenshot from 2021-10-13 03-08-15.png
    33,7 KB · Görüntüleme: 69
  • Screenshot from 2021-10-13 03-12-45.png
    Screenshot from 2021-10-13 03-12-45.png
    31,7 KB · Görüntüleme: 56
  • Screenshot from 2021-10-13 03-13-02.png
    Screenshot from 2021-10-13 03-13-02.png
    23,2 KB · Görüntüleme: 65
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Verdiğin bilgilerden hareketle, yaşadığın durumun HDD'nin hazırda bekleme kipine geçişi sırasında çıkan bir ses olduğunu düşünüyorum.

Şöyle bir düzenleme yapabilirsin, Diskler uygulamasını aç ve HDD'yi seç. Sonra üst tarafta ... (dikey üç nokta) göreceksin, buradan Sürücü Ayarlarını aç. Bekleme kısmından, Bekleme zaman aşımı seçeneğini etkinleştir ve istediğin uzunlukta bir süre belirle. Belirlediğin süre boyunca, bir işlem yapmasan dahi HDD bekleme kipine girmeyecektir.
Hocam emeğiniz ve sabrınız için çok teşekkür ederim. Size son olarak süre olarak ne önereceğinizi sormak istiyorum.

Rica ederim. Bu süre tamamen sana kalmış, bununla birlikte mesela 30 dakika olarak ayarlanabilir. Süreyi uzun tutmak, pil şarjının daha çabuk tükenmesine sebep olabilir. Bu sebeple seni rahatsız etmeyecek ve sistemin pilde kullanımını çok etkilemeyecek bir süreyi deneme yanılma ile belirleyebilirsin.

Rica ederim. Bu süre tamamen sana kalmış, bununla birlikte mesela 30 dakika olarak ayarlanabilir. Süreyi uzun tutmak, pil şarjının daha çabuk tükenmesine sebep olabilir. Bu sebeple seni rahatsız etmeyecek ve sistemin pilde kullanımını çok etkilemeyecek bir süreyi deneme yanılma ile belirleyebilirsin.

Tekrardan teşekkür ederim hocam.İyi geceler.

Geri
Yukarı