Ubuntu'dan Windows 10'a geçerken Micron 2200V disk gözükmüyor

TSML

Hectopat
Daha fazla  
Selamlar. Ubuntu'dan Windows 10'a geçerken bir Windows format belleği hazırladım. Her şey normal giderken disk seçme ekranımda disk gözükmüyor ama göz at bölümüne geldiğimde gözüküyor. Çözümü nedir?
Disk: Micron 2200V 256 GB.

Anakartın 2. NVMe SSD'yi destekliyor mu? Kimi anakartlarda ekran kartınının PCI-e destekleme sayısı yetersiz kalıyor olabilir. Tahminimce external ekran kartın var ve Intel'in Wi-Fi 6 kartı var bir tane NVMe SSD vardı ve ikincisini takmak istedin?
RAM yiyecek yeni extra RAM mi taktin?
Wi-Fi kartını en yeni hızlı Wi-Fi kartı ile mi değiştirdin.
RTX serisi mesela RTX2070 8 tane PCI-e lane i yiyor olması lazım.
NVMe 4 PCI-e yemesi lazım.
Kaç RAM slotun var? Ne yzaikki kimi anakartlar maximum 16X PCI-e destekler toplayınca ortaya çikar. Mesela ben hem RAM upgrade hem 2. NVMe takınca linuxa geçince ya wifikartını ya da diğer NVMe'yi görmüyorum. Windows'ta sıkıntı olmadı çünkü Linux Partition'i görmüyor görmesini istersem sıkıntı çıkacak diye bende böyle yalap şalap kullanıyorum Wi-Fi kartı görmeyince Linux restart atıyorum :)

Son düzenleme:
Hocam dediğiniz birçok şeyi anlayamadım teknik bilgim yok ama elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.
Tek NVMe slotum var
External değil normal laptopumun içinde MX230 ekran kartım var extra RAM takmadım Wi-Fi kartımı değiştirmedim.
2 RAM slotum var ikisi de dolu.

Hocam dediğiniz birçok şeyi anlayamadım teknik bilgim yok ama elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım.
Tek NVMe slotum var
External değil normal laptopumun içinde MX230 ekran kartım var extra RAM takmadım Wi-Fi kartımı değiştirmedim.
2 RAM slotum var ikisi de dolu.
PCIE lane sayısının fail olma ihtimali hiç YOK ben extra upgrade yaptığınız için anakart kaldırmıyor sanmıştım ama o ihtimal ortadan net birşekilde kalktı. Tek NVMe ye iki farklı işletim sistemi kurmak istiyorsunuz anladığım kadarıyla ki bu pek tavsiye edilmiyor O sebeple bende 2 nvme var birinde windows diğerinde ubuntu. Ama illaki her ikisinide yapmak istiyorsanız NVMe nizi GPT yapmanız gerekiyor!!! GPT olarak formatsız dır şuesnada muhtemelen formatınız MBR o sebeple iki işletim sistemi kuramıyorsunuz bu durumda linuxa girin datanızı alın sıfırdan GPT formatlayın sonra windows kurduktan sonra ubuntuyu tekrar kurun. MBR ile devam edebilme ihtimaliniz yok umarım MBR ve GPT olarak NVME formatlama üzerine biraz okursanız tam olarak ne demeye çalıştığımı anlarsınız.

Saygılarımla

Yeni konular

Geri
Yukarı