Uçuk Fiyatlı Elektrik Faturası

Lyâi

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar herkese. Bugün sayaç okunmuş, faturaları akşam gördüm buldum bizim daireyi, bir baktım 253 TL. Evde 2 kişiyiz, elektrikli soba, klima yok. Sürekli çalışan tek şey bilgisayarım. Bir haneye nasıl 253 lira gelebilir? Ben pek anlamam ama sayaca bakmak için aşağı indim o sırada apartmanda oturanlardan birisi yanıma geldi rica ettim faturayı karşılaştırması için, yanlış bir şey gözükmediğini söyledi. Bizden başka 1 kişiye daha uçuk fatura gelmiş. O adamda tek başına yaşayan yaşlı birisidir ve ona 205TL gelmiş. Normalde 100-110 TL gelirdi. 3 ay önce 165 TL civarında geldi ve öyle gelmeye devam etti. Bu ay ise 253 TL. Ryzen 5 2600 ve Rx580'li bir bilgisayarım ve 2 monitörüm var. Güç kaynağım ise Xigmatek 600W 80+ Bronze. Sadece bilgisayarım aşırı çalışması bu faturaya neden olabilir mi yav? Neyden kaynaklanabilir ki 100-110 TL gelen faturanın bir anda 160 TL'lere ardından 250 TL'lere fırlaması.

Bu ay bana da çok yüksek geldi nedense. Önceki ay 110 TL olan faturam, bu ay 230 TL oldu. Belki elektrikli sobayı biraz fazla yakmış olabilirim ama geçen aya göre de daha az evde bulundum. Kısacası bana da biraz fazla geldi bu ay. 😅

Tek başıma yaşıyorum. Gün boyu işteyim. Akşamları ise masa lambam ve laptop açık. Evde laptop kullandığım zaman sadece 1 kere şarj ediyorum sonra şarjdan çekiyorum. Buzdolabı, çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi standart çalışıyor. Kullanımlarım bu şekilde. Faturam 83 lira geldi. Kombinin de sürekli çalıştığını unutmayalım. Bir de şehirden şehire fiyatlar değişebilir.

Bilgisayarın aylık harcayacağı elektrik aşağı yukarı 50₺'dır. Daha fazlası olmaz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı