Ucuz cep telefonları pil konusunda ne kadar güvenli?

XEfe.Bey

Hectopat
Makaleler
2
Selamünaleyküm arkadaşlar. Son zamanlarda ekonomi yüzünden Samsung, iPhone gibi telefon markalarına güç yetmiyor. Haliyle hiç bilinmedik bir sürü cep telefonu markası olmaya başladı. Hiking, Trident, tinmo, elephone, Reeder, dooge, techno vs. Benim merak ettiğim bu telefonlar batarya ve yazılım bakımından ne kadar güvenli? Yani demek istediğim batarya patlaması, alev alma veya ucuz yazılımları yüzünden bilgilerimiz çalınır mı? Şimdiden teşekkürler cevaplar için🙂

Daha önce Reeder tablet kullanmıştım pil konusunda 1-2 sene sonra bayağı bir sıkıntı yaşamıştım, hiking kullanan bir arkadaşım vardı ilk aldığı zamanlar memnundu ama sonrası hakkında bir bilgim yok. Benim bildiğim bu telefonların pil ömrü genelde 2 sene falan oluyor genelleme yapmak istemiyorum belki iyi olanda vardır ama bilgilerinizin çalınması ve batarya patlaması konusunda (biraz da sizin kullanımınıza bağlı ama) bir sıkıntı olmaz.

Selamünaleyküm arkadaşlar. Son zamanlarda ekonomi yüzünden Samsung, iPhone gibi telefon markalarına güç yetmiyor. Haliyle hiç bilinmedik bir sürü cep telefonu markası olmaya başladı. Hiking, Trident, tinmo, elephone, Reeder, dooge, techno vs. benim merak ettiğim bu telefonlar batarya ve yazılım bakımından ne kadar güvenli? Yani demek istediğim batarya patlaması, alev alma veya ucuz yazılımları yüzünden bilgilerimiz çalınır mı? Şimdiden teşekkürler cevaplar için🙂

Bu markalardan bağımsız konuşuyorum ama çoğu ucuz telefon sertifikasız batarya kullanıyor.
Mesela 6. sınıfta belediye bize laptop dağıtmıştı içine SD kartım sıkıştığı için içini açmıştım batarya bantlanmış yazısız bir bataryaydı. Bir yıl sonra falan sonra laptop yandı.

Teknosa'dan dediğiniz markaları karşılaştırdım:
Web capture_21-2-2022_19451_www.teknosa.com.jpeg
Web capture_21-2-2022_1954_www.teknosa.com.jpeg
Web capture_21-2-2022_19537_www.teknosa.com.jpeg

Bir de Vatan Bilgisayar'da karşılaştırdım:
Web capture_21-2-2022_191040_www.vatanbilgisayar.com.jpeg
Web capture_21-2-2022_191025_www.vatanbilgisayar.com.jpeg

Genel olarak karşılaştırma yapınca yine Samsung avantajlı görünüyor.

Bu markalardan bağımsız konuşuyorum ama çoğu ucuz telefon sertifikasız batarya kullanıyor.
Mesela 6. sınıfta belediye bize laptop dağıtmıştı içine SD kartım sıkıştığı için içini açmıştım batarya bantlanmış yazısız bir bataryaydı. Bir yıl sonra falan sonra laptop yandı.

Evet hocam bende bunu dedim. Sertifikasız ne olduğu belirsiz bir bataryalı telefonu gün boyunca elinde tutmak ne kadar sağlıklı?

Açıkçası pillerinin güvendiğim söylenemez. Yazılımlarına gelirsek arayüzleri birbirlerinden kötü.

Evet abi hiç kimse bu konuya değinmiyor ama önemli bir konu bence. Sonucta yazılımları belli değil belki hesapların çalınacak. Ya da birden elinde alev alacak kimse bilemez. Aslında bu konuyu araştırılıp insanları bilinçlendirmeliyiz.

Teknosa'dan dediğiniz markaları karşılaştırdım:

Bir de Vatan Bilgisayar'da karşılaştırdım:

Genel olarak karşılaştırma yapınca yine Samsung avantajlı görünüyor.
9 TL'ye A52?
İşte fırsat.

Geri
Yukarı