Ucuz kiralık daireye %25 zam zorunluluğu var mı?

Mucosoft

Megapat
Makaleler
12
2 milyon TL'lik değere sahip 3 + 1 dairenin aylık kirasının 500 TL olduğunu hesaba katalım. Ev sahibi zam yapmak isterse %25 yaptığı takdirde 625 TL eder. %100 zam yapıp 1.000 TL'ye çıkaramaz mı? Sonuçta evin kiralama bedeli daha yüksek.

%25 sınır getirmek yerine üst kiralama bedeli limiti tespit edilmeli
%25 zaten üst limit.

Sen havuzlu, lüx bir daireye normal kira değeri 5.000 TL de olsa 500 TL kira belirle.
Bu ev sahibinin takdirinde. Neden 5.000 TL kirası olan bir yere 500 TL kira belirleyeyim? Düzenleme ne olursa olsun artış da bu bedel üzerinden yapılacağına göre ev sahibinin bunu göze aldığı kabul edilir.

%25 oran, belirli bir sayı değil.
Ben oransal olsun demiyorum, sayı olarak belirlensin diyorum.

Belki ev sahibi, ihtiyacı olmadığı için 5.000 TL'lik binayı 500 TL yapacak. Sonra ihtiyacı olacağı için 3.000 TL'ye yükseltmek isteyecek. Düşük gelirli bir insan, 500 TL'ye 3 + 1 alma riskine girer mi?

Sonra ihtiyacı olacağı için 3.000 TL'ye yükseltmek isteyecek.
Böyle bir şey var mı? İhtiyacı olduğunu belirtirse burada konu kiracının iyi niyetine kalıyor. Sözleşme her iki tarafı da bağlıyor. Ev sahibinin isteğiyle olmuyor. Kiracı daha sıkı korunuyor.

Ben oransal olsun demiyorum, sayı olarak belirlensin diyorum.
Nasıl sayı olarak belirlensin? Belli bir sayı üzerinden düzenleme nasıl yapılacak? Akla, mantığa sığıyor mu?

Böyle bir şey var mı? İhtiyacı olduğunu belirtirse burada konu kiracının iyi niyetine kalıyor. Sözleşme her iki tarafı da bağlıyor. Ev sahibinin isteğiyle olmuyor. Kiracı daha sıkı korunuyor.
Ev sahibi neden korunmuyor? Örneğin sen kiracı ol, ben ev sahibi. Sana 5.000 liralık kirayla ev verdiğimi düşün. Bir süre sonra patron çıldırsın ve evin kirası 500 TL olsun. Ardından 2.000 TL'ye çıkarma kararı alayım. Yani %300 zam.

Kiracı, kendi çıkarına olduğunda sussun ama ev sahibi küçük bir bedel istediğinde ses çıkarsın. Öyle olmaz!
Nasıl sayı olarak belirlensin? Belli bir sayı üzerinden düzenleme nasıl yapılacak? Akla, mantığa sığıyor mu?
Evet, akla mantığa sığıyor. Değer biçen uzmanlar olacak. Uzman, kafasına göre yapmayacak. Örneğin bir şirketin değeri belirlenirken nasıl kurallar var ise bu da öyle olacak.

Dostum zaten burada sistem yanlış aslında ev sahibi ve kiracı aynı anda haklı kiracı 5000TL kira veriyorken bir anda 15000TL'ye çıkartırsa kiracı kızmakta haklı ama ev sahibide haklı çünkü yüksek enflasyon yüksek faizler yüksek dövizler ayrıca ev sahibi sadece orada gelen parayla geçimken zorunda olabilir örnek veriyorum 5000TL kirada oturuyorsun bir sene sonra oturduğun mahallede en düşük kira 15000TL ev sahibi haklı olarak zam yapar.

Evet, akla mantığa sığıyor. Değer biçen uzmanlar olacak. Uzman, kafasına göre yapmayacak. Örneğin bir şirketin değeri belirlenirken nasıl kurallar var ise bu da öyle olacak.
Yazdıklarımı anlasaydınız bu uygulamanın zaten mevcut olduğunu kavrardınız.

Dediklerimden alakasız bir durumdan bahsediyorsunuz, ben size sayı üzerinden nasıl düzenleme yapılabilir diyorum. Düzenleme burada yasa anlamına geliyor ancak sizinle aynı sayfada değiliz belli ki.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı