Udemy ile Anti-Virüs programı yazabilecek seviyede C++ ve C dili öğrenilir mi?

Benim anlamadığım şey o kadar büyük ekip yazarken herkes işini nasıl kusursuz yapıyor.
Kusursuz yapmıyorlar, zaten kusursuz olsa ortada virüs kalmaz. Çok iyi yapıyorlar çünkü işleri bu, bunun için eğitim almışlar ve tecrübeleri var. Birden fazla insanın birlikte bir şey geliştirmelerini sağlayan şey de yönetim, ekip çalışması. Her sektörde standart bir şey bu.

Sorundan kastınız ne? Kafanızdaki şey absürt, o hedefe ulaşamazsınız. Sorundan kastınız insanların satacağı bir antivirüs yazılımı yazamamaksa evet, ileride çok sorun yaşarsınız.

SHA-256, SHA-1 ve MD-5 doğrulaması yapmayı öğrenirsin de, virüs veritabanını nasıl geliştirirsini bilmiyorum. Sonuçta çoğu anti-virüs bugün bu mantıkla çalışıyor. Dosyaları tarıyor ve veritabanındaki bilinen virüslerle eşleşen bir pattern bulursa virüs olarak işaretliyor. Daha gelişmiş anti-virüs yazılımları uygulamaları takip ediyorlar. Bellekteki başka bir uygulamanın adresine erişmeye çalışan, sistem dosyalarını değiştirmeye çalışan bir şey varsa virüs olarak algılayabiliyorlar.

Bunları yapmak imkansız değil. Ancak tek kişiyle zor ve zaman alacak şeyler. Dediğim gibi bir de virüs veri tabanı geliştirmen lazım. Koca Microsoft gibi şirketler bu konu da zayıf kalıyor.

Asla. İnternetten öğrenilen kurslarla asla.
Bir antivirüs programı yazmak oldukça karmaşık bir işlemdir. Ancak, temel olarak bir antivirüs programı, bilgisayarınızdaki dosyaları tarar, virüsleri tespit eder ve siler veya karantinaya alır.
Bu işlevleri gerçekleştirmek için birkaç farklı teknik kullanılabilir. Örneğin, antivirüs programı, bilgisayarınızdaki dosyaları belirli bir düzene göre tarayabilir veya imza tabanlı tarama yapabilir. Ayrıca, programın zararlı yazılım davranışlarını tespit edebilmesi için sanal ortamlar kullanması veya heuristik tarama yapması da mümkündür.
Ancak, bu işlemler oldukça karmaşık olduğu için bir antivirüs programı yazmak, tecrübe ve uzmanlık gerektirir. Ayrıca, antivirüs programlarının doğru şekilde çalışması için sürekli güncellenmeleri ve yeni tehditleri tanıyabilmeleri gerekir.
Eğer C++ öğrenmeye yeni başlamışsanız, öncelikle temel programlama kavramlarını öğrenmeniz ve daha sonra daha basit programlar yazarak tecrübe kazanmanız önerilir. Daha sonra, antivirüs programı yazmaya çalışabilirsiniz. Ancak, bunun için zaman, bilgi ve kaynaklara ihtiyacınız olacaktır.
Ayrıca hiçbir kurs sana virüslerin nereden nasıl bulaşacağını ve nasıl virüs olup olmayacağını anlamanın yolunu sunmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı