Ücretsiz MMORPG oyunu önerisi

frkn03

Picopat
Daha fazla  
Albion Online'ı yaklaşık 40 saat oynadım. Solo oynayabileceğim bir oyuna benzemiyordu, bıraktım. Runescape'i de 1 saat oynadım; grafikler biraz kötü geldi ve sanırım zamanın çoğu bekleyerek geçiyor. Bu oyunlar dışında ücretsiz (veya düşük ücretli) bir MMO önerebilir misiniz?

Düşük ücretten kastınız nedir bilemiyorum. Günümüzde 100 TL düşük de sayılabilir oyun piyasasına göre, yüksek de gelebilir bütçeye göre. O yüzden ben direkt aklımdaki mantıklı olabilecek önerileri yazayım.

YEŞİL: Yeşil başlıklı olanlar gerçekten ya çok cüzi fiyata sahip olan oyunlar ya da tamamen ücretsiz olan oyunlardır.

KIRMIZI: Kırmızı başlıklı olanlar ise bir süre ücretsiz oynanabilen daha sonra oyunun tüm alanlarından faydalanmak için belli bir ücret ödemeniz gereken oyunlardır.

Black Desert Online: 19 TL Steam'de MENA fiyatı. Grafikler güzel, lifeskill kısmı iyi düşünülmüş bir grinding oyunu. PVP'si bana göre vasat sayılır. Çok hızlı ve neyin ne olduğu anlaşılmayan PVP sistemlerini sevemedim ben bir türlü. Buna rağmen epeyce oynamıştım. Ancak her ne kadar MMORPG olarak geçse de oyunun büyük çoğunluğunda tek başınıza bir şeyler yapıyorsunuz. Solo oynamak için makul bir oyun bana göre.

Neverwinter: D&D evrenini seviyorsanız tavsiye edebilirim, hala kemik kitlesi bulunan, biraz kalas animasyonları olan ama güzel bir hikaye ve işlenişe sahip oyun. Yanlışım yoksa Temmuz sonunda büyük de bir güncelleme aldı ve yeni class falan geldi. Ücretsiz ve denenebilir.

Genshin Impact: Anime tarzı bir oyun. Bir ara çok şişirildi. Twitch'de falan ilk sıralara çıktı. Bu sayede de anime tarzı görüntülerden hoşlanan bir kitleyi bağladı kendine. Bir göz atın derim. Yalnız ciddi bir pvp eksiği var oyunda. Daha çok MMORPG içinde CO-OP oynuyormuş gibi hissediyorsunuz.

Bless Unleashed: Bless Online'ın yeniden yapımı. İlk Bless oyunu aşırı eleştirilmişti ve en sonunda kapanmıştı. Başka bir grup oyunu tekrar yaptı ve dağıttı. Ücretsiz oldu aynı zamanda. Şu an oynanıyor Steam'de. İyi mi derseniz, eh işte. Kötü mü derseniz, kötü de değil. Eğer yokluktaysanız, denenebilir. Misal hastası olan da var oyunun, 1 saat oynayıp leş gibi diyen de var. Ben şahsen deneyimlemedim henüz. Başlayacağımı da sanmıyorum. Ama maksat alternatif olsun diye yazdım.

Guild Wars 2: Başlangıcı tamamen ücretsiz bir oyun. Ve aktif MMORPG dünyasındaki Big Four'dan biri. Oyunu ücretsiz oynayabiliyorsunuz. Ancak paketleri satın almadan belli içerik, harita ve sınıf özelliklerine erişemiyorsunuz. Ben çok geç farkına vardım bu oyunun. Tabii farkına varmak derken, çıktığı günden beri bildiğim ama hiç başlamadığım bir oyundu. Ben de yeni başladım 3-5 gün önce. Azılı bir WoW oyuncusuyum ve 14 senedir WoW'un üzerine MMORPG tanımam diyordum. Hoş hala WoW benim için 1 numara ancak GW2 de hiç geri kalmıyor ondan. Öncelikle class ve skill sistemi harika. Her classtan DPS-Tank-Support çıkabiliyor ve bu konuda özgürsünüz. Bu da inanılmaz bir çeşitlilik katıyor oyuna. Binek alma sistemi WoW'a göre daha güzel ve aldığınız her bineğin bir kıymeti oluyor. Oyuncu topluluğu açık ara karşılaştığım en düzgün ve yardımsever insanlardan oluşuyor. Level kasmak çok zevkli. Her atladığınız levelda ödüllendiriliyorsunuz hissi var. Talent sistemi (bu oyunda spec veya trait diyorlar) sizi tam olarak oynamak istediğiniz şeye doğru yönlendiriyor. Kısacası neyi seçerseniz onu oynuyorsunuz. Bunların dışında harita tasarımı çok güzel. Her haritanın kendine has özellikleri var. Gittiğiniz, gezdiğiniz yerler keyif veriyor. Kısaca ekranda gördüğünüz şeyden zevk alıyorsunuz. Oyun içinde emeğinizle para kasıp skin vs de alabiliyorsunuz. Ki yine oldukça geniş bir yelpaze sunuyor oyun size. Bir de batı oyunu olunca skinler falan öyle Asya temasında olmuyor ki bu da şahsen güzel bir şey. Kesinlikle başlamanızı tavsiye ederim.

Not: GW2 ek paketlerinin fiyatı 30 dolar. Hemen hemen 275 TL'ye geliyor. Hemen almak zorunda değilsiniz. Aslında almak zorunda da değilsiniz ama fark yarattığı da ortada bu paketlerin. Başta binek mevzusu. Binek için ek paket sahibi olmanız lazım.

New World: Yeni çıktı. 109 TL. Bir kez aldığınızda başka hiçbir şey ödemiyorsunuz. Sade, akıcı ve kafa karıştırmayan bir oyun olmuş. PVP'i de PVE'si de zevkli. Lifeskill kısmı çok güzel duruyor. Ama direkt bana hitap etmiyor. Ben biraz daha fantastik ve karmaşık oyunları seviyorum MMORPG kategorisinde. Ancak şu an tutmuş görünüyor. Yüksek oyuncu sayılarına da ulaştı. Bir göz atın derim.

Yeni konular

Geri
Yukarı