UEFI BIOS Ayarları Nasıl Yapılır ?

cengo42

Kilopat
Yer
Konya
Daha fazla  
Bilgisayarı yeni aldım aldığım yer UEFI kurulum yapmamış. USB belleği Technopat videosundaki gibi hazırladım. Yalnız BIOS'da herhangi bir ayar yapmam gerekir mi? Anakartın modeli. Gıgabyte GA-AB350M.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yukarıda arkadaş yapman gerekeni söylemiş fakat ben biraz daha açıklayayım. Boot menüsüne girdiğinde USB belleğin önünde UEFİ ibaresi varsa ayar yapmana gerek yok fakat varsa biosta boot sekmesinden bulursun. UEFİ boot eneblad yap ya da boot option'dan UEFi boot'u seç.

Yapman gerek evet. Önyükleme ekranına gelip UEFI seç. Sonra taktığın USB'yi görecek. Kurulum başlar ondan sonra.

Yukarıda arkadaş yapman gerekeni söylemiş fakat ben biraz daha açıklayayım. Boot menüsüne girdiğinde USB belleğin önünde UEFİ ibaresi varsa ayar yapmana gerek yok fakat varsa biosta boot sekmesinden bulursun. UEFİ boot eneblad yap ya da boot option'dan UEFi boot'u seç.

Hiç bir ayar yapmadım. USB takıp bilgisayarı yeniden başlattım direk kurulum ekranı geldi. Kurduktan sonra baktım UEFI kurulum yapılmış. Teşekkürler.

BIOS ekranına geldiğin zaman M.I.T, BIOS ve benzeri seçenekler göreceksin. BIOS seçeneğine gelip UEFI özelliğini aktif etmelisin değil ise. Fast özelliğini açmanı tavsiye ederim ek olarak. Aynı ekrandan USB'den başlatmayı ilk sıraya alabilirsin. Fakat gereken yerde tekrar girip HDD'yi seçmezsen tekrar tekrar USB'den başlar. F12 ile boot menüsüne girip, UEFİ seçeneğini seçip kuruluma başlarsan bir defasına mahsus USB'den başlatır. Kolay gelsin.

BIOS ekranına geldiğin zaman M.I.T, BIOS ve benzeri seçenekler göreceksin. BIOS seçeneğine gelip UEFI özelliğini aktif etmelisin değil ise. Fast özelliğini açmanı tavsiye ederim ek olarak. Aynı ekrandan USB'den başlatmayı ilk sıraya alabilirsin. Fakat gereken yerde tekrar girip HDD'yi seçmezsen tekrar tekrar USB'den başlar. F12 ile boot menüsüne girip, UEFİ seçeneğini seçip kuruluma başlarsan bir defasına mahsus USB'den başlatır. Kolay gelsin.

Benim ekran bu şekilde pek anlamadım. Nasıl olduysa kurdum bir şeklide.
WhatsApp Image 2017-08-28 at 23.17.34.jpeg

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı