UEFI Bios Nedir

mehmetalca35

Hectopat
Yer
Buca, İzmir, Turkey
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Arkadaşlar merhaba ben bilgisayarıma format atıcamda bir siteden windows 8.1 indirdim uefi kaldırıldı yazıyor. UEFI araştırdım pek anlamadım. Bir yardımcı olabilir misiniz ? UEFI yararlı mıdır kaldırılmasının zararları nedir ? Birde ben bilgisayarı aldığımda single language sürümüyle geldi ondan sonra kendim format attım single language 'nin keyini nasıl bulabilirim?
@Recep Baltaş yardımcı olur musun abi?

UEFI işletim sisteminin daha hızlı açılmasını, kapanmasını, uykuya geçmesini ve uykudan uyanmasıni sağlayan bir teknolojidir. Bu teknolojiyi kullanabilmek için UEFI Windows kurulumu yapılması gerekir nasıl yapıldığını Technopat YouTube kanalından öğrenebilirsiniz.
Son zamanlarda keyler anakarta gömülü olarak gelmektedir kurarken sizten key istemeyecektir.

Yeni nesil BIOS'lar UEFI desteği ile gelmektedir. UEFI, işletim sistemi ve BIOS arasındaki iletişimi kolaylaştırarak sistem açılış, kapanış ve uykuya dalma sürelerini kısaltır. UEFI fazlasıyla yararlıdır. UEFI işletim sistemi kurmak istiyorsanız da Windows 8.1 yüklemek zorundasınız. Zira Windows 8 ve altındaki işletim sistemleri UEFI ile tam uyumlu değil.

Tüm cevaplar için teşekkür ederim.
Yeni nesil BIOS'lar UEFI desteği ile gelmektedir. UEFI, işletim sistemi ve BIOS arasındaki iletişimi kolaylaştırarak sistem açılış, kapanış ve uykuya dalma sürelerini kısaltır. UEFI fazlasıyla yararlıdır. UEFI işletim sistemi kurmak istiyorsanız da Windows 8.1 yüklemek zorundasınız. Zira Windows 8 ve altındaki işletim sistemleri UEFI ile tam uyumlu değil.
Ya şimdi benim BIOS'um normal mavi ekran UEFI seçeneği var mı yok mu bilmiyorum. Nasıl anlayabilirim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı