Çözüldü UEFI olmayan anakarta UEFI bellek ile Windows nasıl kuruldu?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Makaleler
14
Yer
Antalya
RAM
6 GB DDR3
SSD veya HDD modeli
500 GB HDD
Ekran kartı
Intel HD Graphics
Anakart
H61H2-M17 ver1.0
İşlemci
Intel i5-3470
İş yerinde eskiden kullanılan atıl durumdaki kasayı temizleyip kullanmaya başladım. UEFI format belleğim vardı ve onunla Windows 10 kurdum. Sorunsuz kuruldu yani. Sonra ses sürücüsünü kurmadığı için araştırdım, zar zor buldum. Yine Technopat'ta bir konusu açılmış ve çözüme ulaşmış, ben de oradaki bağlantıyı takip ederek ses sorunumu çözdüm. Ancak bağlantıyı paylaşan arkadaşın konu sahibine "sizin anakartta UEFI desteği yok" yazması dikkatimi çekti. Çünkü BIOS modern görünüme sahip ve fare kullanılabiliyor. Sistem bilgisine baktığımda BIOS modu "eski" yazıyor ve zaten yeniden başlatma seçeneklerinde UEFI ayarlarına gir gibi bir şey de yok. Yani evet, UEFI kurulmamış. Ama benim aklıma şey takıldı: UEFI desteği olmayan sistemlerde UEFI bellek ile kurulum başlamıyor, daha önce başıma geldi, "EFI is not supported on this System" gibisinden bir şey yazıyor siyah ekran üzerinde diye hatırlıyorum. Yani desteklemese böyle olması gerekmez miydi? Ayrıca BIOS'ta "Legacy" ve "UEFI" başlatma seçeneği de mevcutmuş ve Legacy seçiliymiş. Acaba bunu kurulum yapmadan önce UEFI olarak seçmem mi gerekiyordu? Format belleğimin türü EFI, bundan eminim.
Kısaca iki sorum var:
Sistem UEFI destekliyorsa Windows UEFI olarak neden kurulmadı?
Sistem UEFI desteklemiyorsa nasıl Windows kuruldu?
Sistem bilgisi:

1691570583397.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Anakartın UEFI desteği var ama Windows Legacy olarak kurulmuş, 3. nesilde UEFI olmayan bir anakart olduğunu sanmıyorum.
1. sorunun cevabı: Sistem UEFI destekliyor ama BIOS'ta UEFI yerine Legacy seçilmiş, bu yüzden Windows Legacy olarak kurulmuş.
2. sorunun cevabı: Sistem UEFI desteklemese bile Windows Legacy olarak kurulabilir.
Anakartın UEFI desteği var ama Windows Legacy olarak kurulmuş, 3. nesilde UEFI olmayan bir anakart olduğunu sanmıyorum.
1. sorunun cevabı: Sistem UEFI destekliyor ama BIOS'ta UEFI yerine Legacy seçilmiş, bu yüzden Windows Legacy olarak kurulmuş.
2. sorunun cevabı: Sistem UEFI desteklemese bile Windows Legacy olarak kurulabilir.

Çözüm
Aynen ben de o kadar sisteme bakmışımdır 3. nesilde UEFI desteksiz anakarta denk gelmedim varsa bile. Legacy olarak kurulmasının nedeni BIOS'taki o ayarı kurulum öncesi UEFI olarak seçmemem mi acaba?

Tamamdır, zaten bi SSD de takacağım, kurarken ona dikkat ederim bu sefer. Hiç oraya bakmamıştım niyeyse ilk BIOS'a girdiğimde.

Bundan emin misiniz? Dediğiniz gibi sistemde UEFI var ama aktif değilse kuruluyor ama hiç UEFI desteği olmayan sistemlerde kurulmuyor sanırsam. Ben arada UEFI ve eski BIOS destekli format belleklerimi karıştırıp eski sistemlerde UEFI'liyi takıyorum ve şu şekil bi uyarı veriyordu (bunun tam tersi burada legacy kurulamaz yazıyor :d):
1691572738079.png

Son düzenleme:
Hatayı biraz yanlış çevirmişsiniz, orada sistemin Legacy olduğunu ve UEFI olarak formatlanan USB'lerin Legacy kurulum yapamayacağını söylüyor, yani ya USB'yi Legacy olarak formatlayacaksınız, ya da BIOS'tan UEFI'yi seçeceksiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı