UEFI USB devre dışı kalma sorunu

erhaners

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,

Eski bir bilgisayarim var.
Anakartim Intel DX38BT.
32 Bit Windows 10 yüklü, 64 Bit yapmak istiyorum. Rufus ile MBR olarak USB hazırlıyorum ama ön yükleme için bir tuşa basın adimindan sonra siyah ekranda kalıyor ve bir süre bekleyip reset atıyor.
BIOS'a girip UEFI yaparsam USB'ler devre dışı kalıyor. Anakartta PS2 yuvası olmadığı için USB klavye mouse kullanmak zorundayım ama zaten USB'ler devre dışı kaldığı için ne boot için hazırladığım USB'yi görüyor ne de klavyeyi.
Bu sefer klavye çalışmadığı için BIOS'a da giremiyorum. Mecburen jumper ile BIOS'a reset atmam gerekiyor.
Kısır döngüde kaldım, ne yapabilirim?..

BIOS'unu sıfırla. USB'ye Ventoy kur. ISO dosyanı 'Ventoy' diskine kopyala. Sistemi USB'den çalıştırıp dene.
Ventoy'u hiç duymamıştım. Hemen deniyorum.
İnşallah olur...

BIOS'unu sıfırla. USB'ye Ventoy kur. ISO dosyanı 'Ventoy' diskine kopyala. Sistemi USB'den çalıştırıp dene.
Maalesef yine olmadı.
Sistem ventoy ile açılıyor.
Ekrandan ISO dosyasını seçiyorum.
Boot in normal mode ve winboot mode ikisini de denedim ama yine aynı şekilde siyah ekranda kalıp reset atıyor.

Son düzenleme:
Ventoy'u hiç duymamıştım. Hemen deniyorum.
İnşallah olur...

Maalesef yine olmadı.
Sistem ventoy ile açılıyor.
Ekrandan ISO dosyasını seçiyorum.
Boot in normal mode ve winboot mode ikisini de denedim ama yine aynı şekilde siyah ekranda kalıp reset atıyor.
ISO dosyanın bozuk olması mümkün. Tekrardan bir Windows 10 x64 dosyası indir. Öyle dene.

ISO dosyanın bozuk olması mümkün. Tekrardan bir Windows 10 x64 dosyası indir. Öyle dene.
Media Creation Tool ile orijinal ISO indirdim ama sonuç yine aynı.
Uefi enable yapınca USB girişleri iptal olmasa sorunu çözeceğim ama şimdi niye böyle yapıyor anlamadım. Sırf denemek için x86 ISO indirip deneyeceğim.

Media Creation Tool ile orijinal ISO indirdim ama sonuç yine aynı.
Uefi enable yapınca USB girişleri iptal olmasa sorunu çözeceğim ama şimdi niye böyle yapıyor anlamadım. Sırf denemek için x86 ISO indirip deneyeceğim.
x86 iso dosyası ile deneyince oluyor.
Bilgisayarın ve işlemcinin özelliklerinde x64 destekli görünüyor ama kurulum ekranına geçemiyorum. Bios'taki uefi-usb sorununu çözmekten başka yol yok gibi...

Son düzenleme:

Geri
Yukarı