UEFI Windows 10 yanına Linux sistem önerisi

doloreshaze

Hectopat
Yer
Çorum
Daha fazla  
Meslek
Elektrik Elektronik Mühendisi
Merhabalar sosyal ailesi,

Bilgisayarımda şu an Windows 10 20H2 var. UEFI olarak kurulu.
Sanal makinede Debian denedim ancak pek verimli olmadı.
Başlangıç seviyesi bir kullanıcı içinereceğiniz Linux dağıtımları nelerdir?
Ve en önemlisi dosya kaybı olmadan nasıl kurulum yaparım UEFI Windows'un yanına.

Forum'da çok konu var biliyorum ama güncel değil. Yardımlarınızı bekliyorum.

Merhabalar sosyal ailesi,

Bilgisayarımda şu an Windows 10 20H2 var. UEFI olarak kurulu.
Sanal makinede Debian denedim ancak pek verimli olmadı.
Başlangıç seviyesi bir kullanıcı içinereceğiniz Linux dağıtımları nelerdir?
Ve en önemlisi dosya kaybı olmadan nasıl kurulum yaparım UEFI Windows'un yanına.

Forum'da çok konu var biliyorum ama güncel değil. Yardımlarınızı bekliyorum.

Linux Mint.

Hocalarım Mint'i önermişsiniz de dual boot uefi nasıl yapacağım. Kurulumları karışık birde temel linux komutlarını ve kullanımını öğrenmek istiyorum mint uygun mudur ?

Bence Debian olan Pardus'u kur.
Sen hangisini denedin.
Düz Debian'ı sanal makinede denedim pek verim alamadım.Birde dual boot işi sakat gibi.

1.Debian sanal makinede kullanıken hangi arayüz ile kullandın ve ne kadar donanım ayırmıştın?
2. Güncel değil dediğin konu 1 hafta öncesine kadar ise bir şey diyemem.
3. eOS, Linux Mint kurulabilir.

Windows'a benzeyen şeyler mi denemek istiyorsun yoksa biraz Windows'tan değişik, macera arayan bir şey mi?

Ek olarak @292941 bir rehber hazırlamış. Size yardımcı olabilir.

1.Debian sanal makinede kullanıken hangi arayüz ile kullandın ve ne kadar donanım ayırmıştın?
2. güncel değil dediğin konu 1 hafta öncesine kadar ise bir şey diyemem.
3. eos, Linux Mint kurulabilir.

1-Xfce olan en hafif arayüzü kullandım 8 GB RAM ve 4 thread ayırdım Ryzen7 3750H ile.
2- Ubuntu 20.04 ile ilgili herhangi bir anlatım bulamadım yollarsanız sevinirim.
3-Bu dağıtımları bilmiyorum. Ama Linux'ta kendimi geliştirmek istiyorum yani günlük kullanım için gene Windows'u kullanacağım oyun SolidWorks için vb ama programlamaya Linux üzerinden çalışmak istiyorum.

Windows'a benzeyen şeyler mi denemek istiyorsun yoksa biraz Windows'tan değişik, macera arayan bir şey mi?

Ek olarak @292941 bir rehber hazırlamış. Size yardımcı olabilir.

Hocam ben fark arıyorum biraz terminal komutlarını öğrenip kullanmak istiyorum. Ayrıca Python eğitimime Linux üzerinden devam etmek istiyorum.

Linux Mint ile başlayabilirsiniz. Başlangıç için uygun.
Ve en önemlisi dosya kaybı olmadan nasıl kurulum yaparım UEFI Windows'un yanına?
ISO dosyasını indirip Rufus'tan GPT şekilde yazdıracaksınız.

Sonra BIOS'tan USB'yi ilk sıraya alıp devam edin.

Gelen ekrandan ''Start Linux Mint 20'' seçeneğini seçip devam edin.

Masaüstüne ulaştııktan sonra ''Install Linux Mint 20'' dosyasına tıklayın.

Sonrası için ise bu konuyu takip edin;

Bende dün kurdum ihtiyacın olduğu kadar disk alanı ayır ama disk oluşturma ayrılmamış disk alanı olarak kalsın (Windows üzerinden.). USB'ye Rufus'la UEFİ GPT olarak yazdır Mint kurulum dosyasını, yazarken DD olanı seç. USB ile başlat bilgisayarı yazınca. Direkt Windows Boot Manager'in yanına kur de disk sormayacak otomatik ayırdığın yere kuruyor yeniden başlayınca Windows açılır, açılmasın istiyorsan BOOT seçeneklerinden 2.seçenekte ubuntu yazan var ona basıcaksın Linux'a girerken.

Geri
Yukarı