Ülke siyasetinde son durum

Durmazzali47

Decapat
Arkadaşlar dünya cumhuriyetler tarihinde belki ilk kez devrilmesi gereken iktidar değil muhalefet oldu. Dün yaşanan olaylara bakarsak:
1-Bunca yıldır ana muhalefet partisi olmuş bir parti halkın yanında olacağına kendi emellerini düşünmüştür. (söylentiyi naklediyorum.)
Milletin yararı için kurulmuş bir ittifak "bunlar milleti değil kendilerini düşünüyorlar" diyerek parçalanmış durumda.
2- Tüm bu olayların ardından bazı öfkeli ana muhalefet seçmeni memleket partisine yönelmeye başladı.
3- Öte yandan 5'li hükümet kavramı ile yönetilen bir cumhuriyet ne kadar doğru olurdu? Böyle bir yönetim milletin iradesine mi yoksa kendi çıkarına göre mi hareket ederdi? Farklı ideolojiler ile kurulmuş ve yönetimde farklı farklı istekleri olan partiler birbirleri içinde nasıl uyum sağlayabilirler?

Daha çok madde yazılırdı ama biraz da sizlerin fikirlerini merak ediyorum. Bir durum değlendirmesi yaparsanız bu durumu nasıl değerlendirirdiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Erdoğan artık emekliye ayrılana kadar iktidarını garanti etti.
Yasa var. 2 seneden fazla olamaz. Eğer seçilirse 2028 son olacak. Kimsenin saltanat ilan ettiği yok. Ama Kılıçdaroğlu farklı. CHP'de saltanatını ilan etti. Karşısına kim çıkarsa bir şekilde saf dışı ediyor.

Son olaylar kötü oldu. Kime oy vereceğimiz tam anlamıyla belli değil ama en azından kime vermeyeceğimizi biliyoruz.

KK'yi CHP'den atamıyorlar çünkü CHP'de başkanlık demokrasiye göre değil saltanata göre işliyor. Genel başkanı seçecek komiteyi o zamanki genel başkan seçiyor. Hayır,şaka değil gerçek.

Son olaylar kötü oldu. Kime oy vereceğimiz tam anlamıyla belli değil ama en azından kime vermeyeceğimizi biliyoruz.

KK'yi CHP'den atamıyorlar çünkü CHP'de başkanlık demokrasiye göre değil saltanata göre işliyor. Genel başkanı seçecek komiteyi o zamanki genel başkan seçiyor. Hayır,şaka değil gerçek.
O zaman neden zırt pırt demokrasiden bahsediyor Kılıçdaroğlu. Demek ki yalan.

Yasa var. 2 seneden fazla olamaz. Eğer seçilirse 2028 son olacak. Kimsenin saltanat ilan ettiği yok. Ama kılıçdaroğlu farklı. CHP'de saltanatını ilan etti. Karşısına kim çıkarsa bir şekilde saf dışı ediyor.

Tayyip bu seçimde ilk turdan 50+1'i garantiledi bu kötü durumda bile eğer iyi bir muhalefetimiz olsaydı bu milleti tayyibe mecbur bırakmazdı.

Son düzenleme:
Yaşa da sanki çok umrundaydı ona bakılırsa şimdi de aday olmaması lazım.

Tayyip bu seçimde ilk turdan 50+1'i garantiledi bu kötü durumda bile eğer iyi bir muhalefetimiz olsaydı bu milleti tayyibe mecbur bırakmazdı.
Yasa var yasa. Okuyor musunuz. Anayasaya konmuş bir maddeden bahsediyorum. Kimse anayasayı çiğneyemez. Anayasadaki bir maddeyi değiştirmek için çok büyük bir çoğunluk lazım. Normal madde değiştirmeye veya çıkarmaya benzemez.

Ayrıca yeni sisteme geçtik. Eski sistemde adamın c.başkanlığı yarım kaldı. Yeni sistemde 2. kere aday oluyor. Ne demek aday olmaması lazım. Bunu muhalefet bile anladı. Muhalif hukukçular bile anladı. Siz anlamamışsınız.

Tam olarak öyle değil. KK ülkede iyi bir şeyler yapmak istiyor ama bana sorarsanız önce CHP'ye demokrasiyi getirerek başlamalı.
Bir keresinde de hükümeti bürokraside kadın yöneticilerin sayısı az diye eleştirmeye kalktı. Güya kadınlara şirin görünecekti. Sonra Muharrem İnce ona çok güzel cevap verdi. Bu hususta samimi ise önce CHP içindeki kadın yönetici sayısını artırsın. Oran çok düşük dedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı