Ülkemizin zırhlı araçları hakkında konuşalım

Tekerlekli zırhlı araç denilince ben konu dışı kalmış oldum. Beğendiklerim hep paletli. :D
Sizi mi kıracağız paletlileri de ekleyin.:D
Ben bir yakışıklıyı daha ekleyeyim.
TULPAR.jpg

Hiçkimse bahsetmemişken paylaşayım. Şuan zırhlı araç konusunda yürütülen en kritik ve önemli proje 'ZAHA' Zırhlı Amfibi Hucum Aracı'dır. 2022'de envantere alınması bekleniyor, TCG Anadolu LHD yani havuzlu çıkarma gemisinde kullanılmak için geliştiriliyor. Eğer bu projeden anlımızın akıyla çıkabilirsek, bu klasmanda araç üreten 2-3 ülkenin listesine girmiş olacağız. Çok yakından takip ediyorum. Tuzlu suda uzun süre kullanabilecek, sızdırmadan sağlam durabilecek bir Zırhlı Amfibi araç yapmak çok zordur. Bunun kaynağını yapmak için cerrah gibi çalışmak lazım ve özel döküm zırhlar kullanmak gerekiyor.
111.jpg

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlevinden dolayı daha çok paletli bir bota benzese de ilginç bir araçtır. Pars 4x4 ve kaplan Sta'dan da bahsedelim biraz. Pars 4x4 geleceğin araçlarından birisi olacak. Düşük silüeti ve yüksek ateş gücüyle tam bir tank avcısı olacağına inanıyorum.

Uzun bir süre daha modernize ettiğimiz M60T(Patton) Tankları ve M113 hurdalarının modernize edilmiş versiyonları ile idare edeceğiz. Hadi Sabralar mevzi tankı olarak yeni tarek eklenerek modernize edildi anladım ama şu M113'lerin modernize versiyonları hendek operasyonlarına bile dayanamadı. Şarapnel parçaları bile deliyordu o yüzden yanlarına kum torbaları koymuşlardı. Bildiğiniz rezillik hemde Türk kara kuvvetleri için bir utanç diyebilirim. Türkiye tanktan önce kaliteli paletli zırhlı personel taşıyıcı edinmesi gerekiyor. Modernize edip şişirince araç kaldırmıyor, hadi motor ekledin o sorunu çözdün diyelim ama bu seferde tasarım kaldırmıyor. Zaten kutu gibi direk hedef araçlar, birde üstüne böyle şeyler yapıyorlar. Askeri bunlara bindirmek, Suriye'de hava savunma sistemi olmadan savaş uçaklarının önüne atmaktan farksızdır.

Uzun süredir bahsi edilen ama operasyonlarda ortada olmayan Pulat tank koruma sistemi eklenmiş bir Sabra tankı. Ne kadar modernize edersen et farketmez, çeliği tekte delinen bir tank olması gerçeği değişmez.
EYs8945UwAIWbpw.jpg

Bunlarda hiç sevmediğim ama karakuvvetleri gücümüzün bel kemiği M113 modernizasyonu ZMA araçlarımız. Hadi bunlar iyi ama sadece özel kuvvetler kullanıyor diye biliyorum. Piyadeler vietnam savaşından kalma hurdalara biniyor. Tasarımı modernize edilmeyen ve Suriye'de görev yapan M113 gördüm kahroldum. M113 serisi araçların tekrar modernize edilmesi gerekiyor. ZMA'lara yeni kule eklenecek dediler ama hala görüntü yok. Eski kuleler atmıyor ve çatlıyor diyorlar.
Akıncı ZMA.
hqdefault.jpg

Paylaşmadan göz atayım dedim ve modernize edilecek ZMA'ların yeni düşünülen modelini ve eklenecek özelliklerin olduğu bir resmi paylaşayım edim.
aselsandan-acv-15e-pulat-aks-ve-insansizlastirma-paketi.jpg

GZTP(Sözde geliştirilmiş zırhlı personel taşıyıcı)
EUdB4r2X0AA4V9A.jpg

Buda FNSS tarafından modernize edilmiş yeni versiyonlardan birisi, ordu sipariş vermedi. Sipariş verilebilir demeyeyim de eldekiler yükseltme anlaşması bu versiyonda henüz yok.
sider-modernizasyon.png

İsrail'in Markeva tankının taretini söküp ZPT modelini yapması bir devletin askeri nasıl koruması gerektiğini gösteriyor. Bizim bu hurdaları modernize etmemiz bütçeye ve orduya zarardan başka bir şey değildir. Türk kara kuvvetlerinin acilen Tulpar ZMA ve Altay ana muharebe tankına ihtiyacı var. Zırhlı tehdidi olarak sadece Suriye rejimi ve Işid ile savaşırken karşılaştık. Şanslıydık ki rus hurdaları her zaman Amerikan standartının gerisinde olmuştur + modernizasyon ve güncellik olarak çağ olarak önde olan tank farkı olduğu için kötü olmadı. Ama karşıda Leopard, Challenger, Abrams gibi tankların olduğunu düşününce bu başarı yüzdesi 1000 azalarak denkleşiyor veya daha düşüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı