Ülkenin ekonomisinden memnun olan var mı?

Memnun musunuz?

• Oy verenlerin toplamı
    230
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ülkenin kaderi yöneten kişinin mal varlığının açıklamasına yönelik aba altından sopa gösterilmesine karşı sağlanan tavizlere, imtiyazlara bağlıyken ekonominin durumundan memnun olanları hayretle takip ediyorum. Bu kadar sığ bakış açısı ülkenin geleceğine dair umutlarımı günden güne azaltıyor.

Verilen imtiyazlar, teminatlar sadece sizi değil torununuzun geleceğini ipotek altına alıyor memnun olanlar bu durumun farkında değil. Tabi ortada kuruluş ilkesine, yönetim biçimine toptan karşı olup bağımsız ülke kalmayana dek ne koparırsam kârdır düşüncesinde olan ve olanları savunanlar varsa orasını bilmem.

Son düzenleme:
Cidden bu surilere verilen değer türk insanına verilse idi ekonomi bu kadar kötü olmazdı.
Olay sadece verilmesi de değil aslında.2-3 farklı yerden verilmesi.Hadi iyi devletsin mazluma acıyorsun 10 numara adamsın vermek istiyorsun yardım ver tamam ama bu 2-3 farklı yerden vermen aşırı derecede salaklık.Üstelik bildiğim kadarı ile işi olanlara bile yardım veriliyor.Saçmalık kelimesinin sözlük tanımına "işi olan,kendine ve ailesine bakabilen Suriyelilere 2-3 farklı yerden yardım verilmesi" yazılması gerek.

Kişi başına gelirden, ihracat, cari açık gibi şeyleri bilmeyenler ekonomiyi kötülemeye çalışıyor. Dolar krizi sebebiyle çıkan pahalılık sorununu, 17 seneye mâl ediyorlar. Bu ülkede her sene sonunda maaşlara zam yapılıyor. Bundan 2 sene önce, 200, 200 yapılan zamlar 300 TL'ye çıkarıldı. Açlık sınırının altında veya enflasyonun altında zam yapılmadı. Daha düne kadar, enflasyon düşerken, "Sahte raporlar, az zam yapmak için öyle yapıyorlar." diyenler, şimdi verilse ne yazar? Her şey yine zamlanacak diyorlar. Ülke batıyor diyenlerin büyük bir bölümü nedense muhalif partilerden. Yani kısaca, ülkeye çamur atmaya çalışmayın, eliniz kirlenir. Sonuçta bu ülke büyümeye, güçlenmeye devam edecek, muhalif kitle için çok daha kötü günler beklerken, iktidar için her şey çok güzel olacak 😉

Son düzenleyen: Moderatör:
Kişin başına gelirden ihracat cari açık gibi şeyleri bilmiyen cahil sürüsü ekonomiyi kötülemeye çalışıyor dolar krizi sebebiyle çıkan pahalılık sorununu 17 seneye mal edicek cahil sürüsü çıkıyor malesef bu ülkede her sene sonunda maaşlara zam yapılıyor bundan 2 sene önce 200 200 yapılan zamlar 300 tl ye çıkarıldı açlık sınırının altında veya enflasyonun altında zam yapılmadı daha düne kadar enflasyon düşerken sahte raporlar zam az yapmak için öyle yapıyorlar diyenler şimdi verilse ne yazar herşey yine zamlanıcak diyor bu sürü aynı şekil ülke batıyor diyen sürü nedense bu sürünün büyük bölümü muhalif partilerden yani kısaca ülkeye çamur atmaya çalışmayın eliniz kirlenir sonuçta bu ülke büyümeye güçlenmeye devam edicek muhalif kitle çok daha kötü günler beklerken iktidar için her şey çok güzel olucak 😉
Cari açığı şunu bunu geç bunlar vatandaşı değil vatandaşın seçtiği Hükümeti ilgilendirir.Vatandaşın baktığı şey "şunu alabilir miyim?" "bunu alabilir miyim?" ki bakmakta gayette haklı bak dolarla alınan her şey hadi ABD'nin yaptırımı diyelim bunların hepsini geçelim telefonlar,bilgisayarlar geç bunları,gümrük vergisine bak. Ülkede pahalı olan bir şeyi yurt dışından getirtirken neden ekstra para ödemek zorundayım ben? Zaten kargo parasını ödüyorum bir de üstüne gümrük vergisi ödemem gerek.Madem ülkenin dışından bir şey almamı istemiyorsun o zaman en azından yurt dışındaki fiyattan azıcık daha düşük ver ha veremiyor isen sen ne hakla vatandaşın yurt dışından getirttiği kargodan para talep ediyorsun? Büyük şirketlerden talep et hadi ona da izin veriyorum ama az buçuk para biriktirip ülkede bulunmayan ya da çok pahalıya patlayan bir şey almak isteyen vatandaştan sen ne diye para istiyorsun be adam?

Cari açığı şunu bunu geç bunlar vatandaşı değil vatandaşın seçtiği Hükümeti ilgilendirir.Vatandaşın baktığı şey "şunu alabilir miyim?" "bunu alabilir miyim?" ki bakmakta gayette haklı bak dolarla alınan her şey hadi ABD'nin yaptırımı diyelim bunların hepsini geçelim telefonlar,bilgisayarlar geç bunları,gümrük vergisine bak. Ülkede pahalı olan bir şeyi yurt dışından getirtirken neden ekstra para ödemek zorundayım ben? Zaten kargo parasını ödüyorum bir de üstüne gümrük vergisi ödemem gerek.Madem ülkenin dışından bir şey almamı istemiyorsun o zaman en azından yurt dışındaki fiyattan azıcık daha düşük ver ha veremiyor isen sen ne hakla vatandaşın yurt dışından getirttiği kargodan para talep ediyorsun? Büyük şirketlerden talep et hadi ona da izin veriyorum ama az buçuk para biriktirip ülkede bulunmayan ya da çok pahalıya patlayan bir şey almak isteyen vatandaştan sen ne diye para istiyorsun be adam?
Ne kadar garip, bu hükümeti ilgilendirir diyorsun, ama en çok eleştirilen tarafı da tam olarak bu. Bahsettiklerin yalan olmasına rağmen, şirketler taleple fiyat belirlemiyor. Yurtdışından, düne kadar her şey çok daha rahat bir şekilde alınabiliyorken, bu son dönemde katı önlemler alınıyor. Bak, bu konu tartışılır, ama olay yine vergi yada büyük şirketlerin yatırımına girer. O öyle basite indirgenecek konu değil. Dedigim gibi bu son dönemlerde yapılan katı önlemler bunlar.

Ne kadar garip, bu hükümeti ilgilendirir diyorsun, ama en çok eleştirilen tarafı da tam olarak bu. Bahsettiklerin yalan olmasına rağmen, şirketler taleple fiyat belirlemiyor. Yurtdışından, düne kadar her şey çok daha rahat bir şekilde alınabiliyorken, bu son dönemde katı önlemler alınıyor. Bak, bu konu tartışılır, ama olay yine vergi yada büyük şirketlerin yatırımına girer. O öyle basite indirgenecek konu değil. Dedigim gibi bu son dönemlerde yapılan katı önlemler bunlar.
Peki doların Gezi Parkı olaylarından beri sadece yükselmesi? Çok nadir aralıklarda düşmesi ve daha sonra hemen daha da yüksek bir değere çıkması? Gezi Parkını sadece tarih belirtmek için verdim bu arada.Yani her şey iyiye gidecek diyorsun ancak neredeyse 7 senedir sadece kötüye gidiyor? Ne zaman ucuzlayacak bu bilgisayarlar,telefonlar,TV'ler ya da en basit teknolojik aletler?

Peki doların Gezi Parkı olaylarından beri sadece yükselmesi? Çok nadir aralıklarda düşmesi ve daha sonra hemen daha da yüksek bir değere çıkması? Gezi Parkını sadece tarih belirtmek için verdim bu arada.Yani her şey iyiye gidecek diyorsun ancak neredeyse 7 senedir sadece kötüye gidiyor? Ne zaman ucuzlayacak bu bilgisayarlar,telefonlar,TV'ler ya da en basit teknolojik aletler?
Dolar harici, bana kötüye giden bir şey söyler misin? Mesela geziden sonra, Türkiye rahat bir yıl yaşadı mı? Onu hatırlıyor musun peki? 2018, ilk defa belasız bir yıl iken, ağustos ayında yaşanan ortada. Bundan çok güzel dersler alındı ve çok da iyi oldu. Burada asıl problem, büyüyen, gelişen ekonomi nasıl tek bir para birimiyle büyük zarar gördü. Dediğim gibi, bunun maliyeti bize 2 yıla mâl oldu. Alım gücü, kişi başına gelir arttığı sürece, o saydıklarının da alınması kolaylaşır ki onların satışı rekor kırıyorken, konuşmakta komik. Yani kısaca senin, benim gibi merak edenler harici, pek de umurlarında olmuyor, ucuz, pahalı.

Hadi gece gece savaşta başladı, yarın göreceğiz bakalım bist, dolar, altın..

Adami kendi gorusunde olmayanlari insan olarak gormuyor ki. "Suru" olarak nitelendiriyor, gormuyor musun? Hem cari aciktan bahsediyor hem ekonominin cok iyi oldugundan. Bizler ekonomiden anlamayan cahilleriz zaten. Ekonomi o kadar iyi ki devletin gotune don alacak parasi kalmadi. Araplara satiyorlar elde kalan son uc bes seyi de. Tek anladiklari milletin anasina kufreden muteahhitlerin yuzmilyonlarca vergi borcunu affetmek. Sanki babasinin mali da af cikariyorlar.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı