Üniversite ilk dönem kalınca ne olur?

Her üniversitenin, benzer olmakla beraber, farklı kuralları var. Burada aldığınız cevaplar genel için doğru olsa da sizin okulunuza uymuyor olabilir. Danışman hocanızın size geri dönmesini bekleyin ve okulun sitesini/sistemini bir araştırın.

Yani şimdi herkes bir şekilde yorum yapmış ama bu üniversiteden üniversiteye değişen bir durum değil mi? Yani en azından bizim okuduğumuz dönemde (2008-2013) öyleydi. Mesela sınıf tekrarı yok diyenler olmuş. Ben sınıf tekrarı yapmıştım. Bizim sistemimizde 2 dönem ard arda 1,80 altı ortalama tutturursan, gelecek yıl üstten ders alamıyordun. Ben 1. sınıfın her iki döneminde de 1,80 in altında ortalama yapmıştım ve 2. senemde 2. sınıftan hiç ders alamadım. Devamsızlıktan da hiç kaldığım ders yoktu ve 2. senemde resmen hiç okula gitmeden sadece 3-4 tane dersi yükseltmek için sınavlara girip çıktım. Ortalamamı 1,8 in üzerine çıkarttıktan sonra 3. senemde artık 2. sınıfın derslerini almaya başlamıştım.

Ama o zamanlar kimi üniversitelerde de dönemlik ortalama hiç önemli olmuyordu. Yani 1,80 şartı falan yoktu. 4 yılın sonunda gno 2,00 ın üzerindeyse ve f li dersin kalmamışsa mezuniyet hakkı kazanıyordun.

O yüzden bence bu konu üniversiteden üniversiteye değişiyor. Üniversitenin yönetmeliğini okumasında fayda var.

Sınıfta kalma, alttan ders alma ve koşullu geçme üniversiteden üniversiteye değişiklik gösterir. Bu bağlamda üniversitenin güncel olan yönetmeliğini okuyun çünkü bazı seneler değiştiriyorlar. Öğrenci işlerini arayarak falan da öğrenebilirsiniz.

Buradaki arkadaşların yazdığı şeylerden genel bilgi edinirsiniz sadece.

Yeni konular

Geri
Yukarı