Üniversite ilk dönem ortalaması nasıl yükseltilir?

itwo36

Hectopat
Arkadaşlar tabii ki de ders çalışarak olduğunu biliyorum ama asıl sormak istediğim soru bu değil zaten. Benim 1.sınıf ilk dönem ortalamam 1.25 gibi bir şey ailevi durumlardan dolayı böyle oldu. Şimdi ben okulumdan yüksek bir orrtalamayla mezun olmalıyım. Bu sistem nasıl işliyor bunu merak ediyorum. Yani her sene girdiğin dönemlerin ortalaması mı alınıyor yoksa mezuniyet ortalaman farklı şekilde mi hesaplanıyor bunu bilmiyorum. Bilen arkadaşlar umarım yardımcı olursunuz. Mesela ben ilk dönemden 3 tane dersimi alttan alacağım tekrardan öyle yaptığımda düzelecek mi vs bilmiyorum. Şimdiden teşekkür ediyorum.

Alttan yükseltmek için ders alırsan evet yükselir. Yani alttan düşük aldığın dersleri tekrar alıp geçmelisin. Yanılmıyorsam ortalaman 1.80 ve altı ise üst sınıfa geçemiyorsun zaten. Önce yükseltme zorunluluğun oluyor. Her dönem ortalamaların üst üste konarak hesaplanıyor. Not hesaplama sitelerini kullanabilirsin. Çünkü anlatması biraz karışık. Kredilere bakman gerekiyor.

Arkadaşım vardı 3 dönem bir dersi geçememişti tam geçeceği dönem bir öz güven geldi hocaya hocam beni finalde geçirmeyin bütte daha yüksek not alıp geçerim ortalamam yükselsin dedi. Sonuç bütte geçemedi 2 dönem daha aldı.

Genel ortalamanın yükselmesi için düşük not alarak geçtiğin derslerden o derslerin açıldığı dönem yükseltme alabilirsin. Devamsızlıktan kalmadıysan devam zorunluluğun olmuyor zaten sadece sınava girersin notunu yükseltebilirsin. Ama bazı yerler iş başvurusunda transkriptini de istiyor onda da dönemlik ortalamaların yazıyor onu düzeltemezsin.

Alttan yükseltmek için ders alırsan evet yükselir. Yani alttan düşük aldığın dersleri tekrar alıp geçmelisin. Yanılmıyorsam ortalaman 1.80 ve altı ise üst sınıfa geçemiyorsun zaten. Önce yükseltme zorunluluğun oluyor. Her dönem ortalamaların üst üste konarak hesaplanıyor. Not hesaplama sitelerini kullanabilirsin. Çünkü anlatması biraz karışık. Kredilere bakman gerekiyor.

Yani hocam şimdi anladığım kadarıyla diyelimki ilk sene ortalamam 1 diğer sene ortalamalarım da işte hepsi 3 olmuş.Mezuniyet ortalamı hesaplarken 3 + 3 + 3 + 1 yapıp 4 e bölünce benim mezuniyet ortalamam oluyor.Bu şekilde mi

Senin büyük ihtimalle çok fazla FF notun var.
Ve bu dönem derslerin asgari BB olmalı (hepsi)
Gelecek sene FF ve Dx olan dersleri alttan alıp asgari BB üst0ne çıkartırsan agno otomatik 2,5 - 3 üstü oluyor.
Ve bu dönem sonu agno notun 2 altında olursa ve yaz okulunda yükseltemezsen gelecek sene güz döneminden alttan alabilrsin Sadece.

Yani hocam şimdi anladığım kadarıyla diyelimki ilk sene ortalamam 1 diğer sene ortalamalarım da işte hepsi 3 olmuş.Mezuniyet ortalamı hesaplarken 3 + 3 + 3 + 1 yapıp 4 e bölünce benim mezuniyet ortalamam oluyor.Bu şekilde mi
Senin aldığın ders kredisine göre dersin ağırlığı oluyor.

Bir dönemlik ortalama bir de (G)enel (A)kademik (N)ot (O)rtalaması vardır. As olan GANO'dur. Onu arttırmak için üniversitenin puan tablosunda karşılık gelen değere göre derslerinizin en az ona eşit olması yani geçer not almanız demek olur. Eğer üzerinde alırsanız ortalamanız artmaya başlar. Birinci sınıfsanız mevcut derslerinizden yüksek alarak ortalamanızı (haliyle kredinizi) arttırırsanız, kötü derslerinizi de alarak ortalamanızı daha yüksek hale getirebilirsiniz.
Örneğin:
Geçer notun harf karşılığı; CC ise
CC = 50 ise
Onun da ortalama karşılığı; CC = 50 = 2.00 olur.
10 dersin hepsinden CC alırsanız, ortalamanız takriben 2.00 olur. Farklı notlar aldığınız da ise tartılı ortalama (yani ilgili dersin kredisine (AKTS) bağlı olarak) ile ağırlığınca bir etki yaratır.
Çözüm: Dönem derslerini alarak alabileceğiniz en iyi not ile vermeye çalışın. Akabinde krediniz artacağı için ortalamanızı düşüren ya da notunu beğenmediğiniz dersleri tekrar alarak yükseltin. Eğer mevcutsa ve imkanınız varsa diğer dönemi beklemeden yaz okulunda da yapılabilir.

Agirlikli ortalama ile hesaplaniyor. Her dersin notunu kredisi ile carplar. Misal 5 kredi ders aldin 4.00 geldi 20 puan, hepsini toplarsin bu sekilde. Mezun olmak icin kac kredi ders lazim diyelim ki 120, bolersin toplam puanini 120'ye ortalamasi cikar.

Son düzenleme:
Hayır. Daha karışık bir sistem var. Dersin kredisi ve ağırlığına bakarak o dönemin notu hesaplanır. Diğer dönemlerle de toplanıp bölünerek vs. hesaplanır. Bunlarla uğraşmak yerine gidip siteden bakmak bana hep daha kolay gelmiştir.

Yeni konular

Geri
Yukarı