Üniversite kaydı silinip açıköğretime geçince tecil devam eder mi?

PiikaBuu

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci:
Intel Core i3 12100F 3.3 GHz 4.3 GHz 12MB LGA1700P

Anakart:
Biostar H610MH DDR4 LGA1700P

Ekran Kartı:
Inno3D RTX3060 Twin x2 12GB 192Bit GDDR6(LHR)

RAM:
Crucial Ballistix 16GB (2x8) 3200MHz DDR4 CL16

Depolama M.2:
Crucial P3 500GB SSD m.2 3500/1900 MB/s NVMe PCIe
Toshiba 1 TB DT01ACA100 SATA 3.0 7200 RPM

Sistem:
Windows 10
4 yıllık bir üniversiteye kayıtlıydım. Kaydımı dondurup 2 senelik bir üniversiteye kaydoldum ve mezun oldum. Şu an 4 yıllık kaydımın olduğu üniversitede öğrenimim sürmekte. Askerlik tecilim 2029 olarak görünüyor. Bu üniversiteden kaydımı sildirip üniversite sınavıyla açıköğretimden 2 yıllık bir bölüme kaydolsam tecilim devam eder mi? Veya bu üniversiteden kaydımı sildirirsem mezun olduğum üniversiteden gelen 2 yıllık tecil hakkımı kullanabilir miyim?

Evet, etmemesi durumunda tekrar başvur 5 yıla kadar tecillettirirsin.

Son düzenleyen: Moderatör:
29 yaş üst limitle beraber 4 yıllıktan mezuniyetten sonra 2 yıl hakkınız var. Ama 2 yıllık bitirip de 2 yıllığa kayıt olduğunuzda o tecil hakkınız yanar. 4 yıllık olana devam etmeniz lazım.

Mantık şöyle ilerliyor;
  • Lisenin üstü en 2 yıllık
  • Onun üstü 4 yıllık
  • Yüksek lisans ve doktora. Her bir üst öğrenim için askerliği tecil ettirme hakkınız var (doktora için 36 yaşa kadar) .

Aynı basamakta tekrarlamada tecil olmuyor. Şu sıralar acı çektirmemek için bazı durumlarda istisnalar yapsalar da süreç normalde bu şekilde.

Bir önceki arkadaşın belirttiği gibi mezun olduğunuz 2 yıllık bölüm gibi tekrar 2 yıllık başka bir bölüme kayıt olursanız tecil hakkınız olmaz.

2. Üniversite kapsamında 4 yıllık bir bölüme kayıt olursan, tecil devam eder.

Yeni konular

Geri
Yukarı