Üniversite okumak için çok para gerekir mi?

snezzy

Centipat
Makaleler
2
Daha fazla  
Arkadaşlar ben 10. sınıftayım üniversite okumak istiyorum ama maddi durumumuz yok.

Üniversite çok para yer mi?

Hem okumak hem de çalışmak olur mu?
(Üniversite için)

KYK ve özel yurt fiyatları nasıl?

Yurtlar paralarinı peşin mi alıyor?

Okurken hangi işlerde çalışabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Okuduğunuz şehre göre değişir de şehir dışında üniversite okumak maalesef maaliyetli. Kendi şehrinizde üniversite okumayı deneyebilirsiniz ve üniversitede öğrenciyken günlük garsonluk işlerinde çalışabilirsiniz ancak çok ölü para verirler, çalıştığınıza da değeceğini sanmam.

Arkadaşlar ben 10. sınıftayım üniversite okumak istiyorum ama maddi durumumuz yok.

(Üniversite için)

10.sınıftaysan yapabileceğin en güzel şey YKS'ye bol bol çalışıp iyi bir devlet üniversitesi veya burslu vakıf kazanmak olur.

Yaşadığın şehirde bir üniversite kazanman giderlerinin yüzde doksanını cebine bırakır. Okuyup çalışma bakımından da en rahat olan yer üniversite. He ama sırf okudum diye okuyacaksan okumana gerek yok. Geleceğin mesleklerini yapamayacağın bir bölümü okumandansa maalesef çalışıp ustalaşmanı öneririm. Coğrafya kaderdir.

(Üniversite için)

Çoğu market üniversite öğrencilerine özel çalışma saatlerine sahip part-time iş veriyor. Garsonluk vs. de var ama aşırı az para veriyorlar.

Gideceğin bölüme bağlı tıp ve diş hekimliği en maliyetli bölümlerdir çünkü alman gereken kitaplar ve malzemeler pahalıdır. Mimarlık ve mühendislikte bilgisayar gerekir ama uygun bir bilgisayar ile idare edebilirsin. Hem okuyup hem çalışabilirsin hatta eğer ikinci öğretimi olan bölümleri tercih edersen çok daha rahat ikisini bir arada götürürsün. Sen mezun olana kadar KYK ve yurt fiyatları çok değişir ama şu an KYK fiyatları 550 TL civarındaydı sanırım yurt fiyatları ise değişiyor yani 4K'ya da bulabilirsin 20K'ya da. Yurtlara nakit ödeme yaparsan indirim yaparlar ama onun dışında genelde taksitli ödeme alınır.

Herhangi bir işte çalışabilirsin benim bölümümde belediye çalışanı olup okuyan da vardı McDonald's'ta kasiyer olanda garson olanda.

Bu tür maddi sıkıntıları düşünmek istemiyorsan adam gibi çalış. Eğer ilk 5.000 gibi bir sıralama yaparsan alacağın burslar ve teşvikler ile ailene yük olmadan maddi sıkıntı yaşamadan gayet rahat okursun.

Okuduğun şehre göre değişir fakat 2-3 sene sonra ülkede ne olur bilinmez. Malum bayağı değişken bir ülkeyiz. Belki 2-3 sene sonra daha kolay olur. En azından öyle umalım. Burs vs gibi şeylerle okuyabilirsin merak etme.

Yeni konular

Geri
Yukarı