Üniversite okumak çok mu maliyetli?

Gdjer372

Hectopat
Aileden uzakta başka şehirde (İstanbul hariç) devlet üniversitesi okumak, tüm masraflar dahil ortalama ne kadar para gerektirir aylık? Yurtta kalınacak bu arada.

Kemer sıkarak yaşar isen 1500TL en az gerekir. Hafta içi her gün okul yemekhanesinde yemek yesen aylık ortalama 100 TL kadar yemekhane ücreti ödersin. Yurtlarda genellikle öğlen yemeği olmaz, yeri gelir yemekhanedeki yemek sana hitap etmez ya da seni doyurmaz. Bu sebeple haftada en az 2-3 defa dışarıdan yemek yersin, bir de üstüne ufak çaplı abur cubur ekledin mi bir ay içinde minimum 500TL gıda ihtiyacın için ilaveten para çıkar. Her gün okulda 2 bardak çay kahve hadi birde su içersen 150 TL civarında kantine para ödersin. Ders notu, kitap ve diğer kırtasiye ürünleri için ayda ortalama 150TL harcarsın. Ulaşım içinde ortalama ayda 200TL civarında gider. Yurtlar genellikle tuvalet kağıdı, çamaşır deterjanı gibi temizlik malzemelerini karşılamaz, buna ek olarak kişisel temizlik ürünlerini ve saç kesim gibi ekstraları hesaba katar isek aylık ortalama 100TL'de burası için ayırabiliriz. Arkadaşların ile dışarı her çıktığında sadece yemek yiyip kahve içersen cebinden en az 50TL çıkar, ayda minimum 300TL'de bunun için ayırabiliriz.

Biraz gezer tozarım, arkadaş ortamım ile çeşitli etkinlikler yaparım der isen aylık 2000TL'yi en az harcarsın. Ayrıyeten mimarlık gibi bölümlerde hemen her gün kırtasiye masrafı oluyor.

Az önce hesaplamıştım.
Bu ay yemek (sadece okul ve yurttan yediklerim, dışarıdan yediklerimi saymadım), yurt için su ve peçete, arada marketten aldığım atıştırmalıklar 300'e yakın tutmuş. Ama bu ay okulda yemek yediğim gün fazla değildi onu da normal sayarsam 350ye yaklaşır.
Bunun üzerine Cafe'ye falan gidersen onlar eklenir. Fiyatlar gideceğin şehre göre değişir.
Ulaşım da okula bağlı, yurt okula yürüme mesafesi ise masraf az olur değilse mecbur otobüse binilecek. Toplu taşıma ücretleri de şehirden şehre değişiyor.
Ben gezme tozmayı minimum tutarsam yurt ücreti hariç tüm masraflar dahil aylık 700 lira ile geçinebiliyorum.

Eğer başka şehirde okursan oldukça fazla tutuyor. Bir de yurt çıkmazsa vay haline o zaman. İstanbul'da yaşıyorsan ve İstanbul'daki bir üniversiteye gidersen, diğer senaryoya göre en az 2 kat daha az para harcarsın. KYK yurdunda yaşarım dersen. Aylık 1 1.5 idare edersin büyük ihtimal. Tabii dönem başı ödeyeceğin kitap paraları yüzünden, bir miktar sıcak paraya ihtiyacın var.

En nihayetinde kıymetli forum arkadaşlarım harika ve gerçekçi yorumlarda bulunmuşlar. Hepsi doğru ve hepsi yaklaşık aynı. Biraz da senin tutumuna ve tercih ettiğin çevreye göre şekillenecek. Sosyal insanlarla masrafın daha fazla olacaktır, üzgünüm Türkiye’de ne yazık ki bu bir seçenek. Gönül isterdi ki her öğrenci içindeki insanı, karakteri ve doğruyu bulabilsin diye her istediğini ekonomik özgürlüğü ile yapabilsin, ne yazık ki yapamıyoruz. Çıtır mezun biri olarak, öyle arzu ediyorum ki sosyalleşmeyi, sevmeyi, gezmeyi, tutkulara sahip olmayı. Çok zor, okumak bile öyle. Hayat herkes için eşit değil, umarım harika bir öğrencilik yaşarsın, mutlu olursun ve başarılı. Sana verebileceğim tek tavsiye, kimseyi ve hiçbir şeyi umursama, lütfen içinden gelen her şeyi yap, parası, derdi, tasası bunlar hep olacaktır ama bir şekilde telafi edersin. Gerekirse sürekli çalışarak ama isteyip de yapmadığın şeyleri geriye alamıyorsun, telafisi olmuyor arkadaşım. Sakın unutma dünyayı güzellik kurtaracak ve birini sevmekle başlayacak her şey.

Son düzenleyen: Moderatör:
İmkanın varsa kendi şehrinde oku derim. Nitelikli bir üniversite olmadığı sürece bir fark olmayacak zaten.
Ankarada okumakla taşrada okumanın bir farkı olmaz mı? Mühendislik bölümü için diyorum.
En nihayetinde kıymetli forum arkadaşlarım harika ve gerçekçi yorumlarda bulunmuşlar. Hepsi doğru ve hepsi yaklaşık aynı. Biraz da senin tutumuna ve tercih ettiğin çevreye göre şekillenecek. Sosyal insanlarla masrafın daha fazla olacaktır, üzgünüm Türkiye’de ne yazık ki bu bir seçenek. Gönül isterdi ki her öğrenci içindeki insanı, karakteri ve doğruyu bulabilsin diye her istediğini ekonomik özgürlüğü ile yapabilsin, ne yazık ki yapamıyoruz. Çıtır mezun biri olarak, öyle arzu ediyorum ki sosyalleşmeyi, sevmeyi, gezmeyi, tutkulara sahip olmayı. Çok zor, okumak bile öyle. Hayat herkes için eşit değil, umarım harika bir öğrencilik yaşarsın, mutlu olursun ve başarılı. Sana verebileceğim tek tavsiye, kimseyi ve hiçbir şeyi umursama, lütfen içinden gelen her şeyi yap, parası, derdi, tasası bunlar hep olacaktır ama bir şekilde telafi edersin. Gerekirse sürekli çalışarak ama isteyip de yapmadığın şeyleri geriye alamıyorsun, telafisi olmuyor arkadaşım. Sakın unutma dünyayı güzellik kurtaracak ve birini sevmekle başlayacak her şey.
Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim :).

Yeni konular

Geri
Yukarı