Üniversite okumak istememek

Gdjer372

Hectopat
Şu an üniversite sınavına hazırlanıyorum, derslerim de gayet iyi ama içimde hiç üniversiteye gitme isteği yok. Diploma için profesör denen ihtiyarların kuyruğunda 4-5 yıl dolan, yükselmek için 1-2 yıl daha uğraş, zar zor bir iş bulabilirsen de 3-4 bin liraya çalışmaya başla... Bana hiç uğraşılacak şey gibi gelmiyor. Üniversitenin de lise gibi boşa geçecek olan 4 yıl olacağını tahmin edebiliyorum. 4 yıl sonrasını kestiremiyorum, milyonlarca işsiz mezundan biri olma ihtimalim olacak. İş bulabilsem de asgari seviyede maaşım olacak. 3-4bin TL'ye çalışmak istesem şimdi garson olurum bir kafede, neden üniversiteye hazırlanayım ki? Ucu belirsizlik olan tünele girmek istemiyorum. Gerçekten hiç üniversite okumak istemiyorum ama başka seçeneğim yok gibi. Üniversite okumadan ne olabilirim?

Son düzenleme:
Şu an üniversite sınavına hazırlanıyorum, derslerim de gayet iyi ama içimde hiç üniversiteye gitme isteği yok. Diploma için profesör denen ihtiyarların kuyruğunda 4-5 yıl dolan, yükselmek için 1-2 yıl daha uğraş, zar zor bir iş bulabilirsen de 3-4 bin liraya çalışmaya başla... Bana hiç uğraşılacak şey gibi gelmiyor. Üniversitenin de lise gibi boşa geçecek olan 4 yıl olacağını tahmin edebiliyorum. 4 yıl sonrasını kestiremiyorum, milyonlarca işsiz mezundan biri olma ihtimalim olacak. İş bulabilsem de asgari seviyede maaşım olacak. 3-4bin TL'ye çalışmak istesem şimdi garson olurum bir kafede, neden üniversiteye hazırlanayım ki? Ucu belirsizlik olan Tune'le girmek istemiyorum. Gerçekten hiç üniversite okumak istemiyorum ama başka seçeneğim yok gibi. Üniversite okumadan ne olabilirim?
Üniversitenin tanımı öğrenip tekrar yorum yap.

Ülkenin, belki de Dünya'nın en iyi üniversitelerine gitmediğin sürece, bir üniversiteden öğreneceğin şey aşağı yukarı her yerde aynıdır. İlla üniversiteye gitmeden de öğrenebileceğin, çeşitli kurumlarda sınava girerek uzmanlığını kanıtlayabileceğin öğretilerdir kısaca.

Üniversite, modern toplumda hayata atılmanın ilk adımıdır. Üniversiteye ders görmekten ziyade hayatı öğrenmeye, sosyalleşmeye, bağlantılar edinmeye vs. gidilir. İleriki hayatını etkileyecek, hayatına katkı sağlayacak çoğu etkeni üniversite zamanında edinirsin. İnsanları tanırsın, hayatı öğrenirsin. Kendi ayakların üzerinde durduğun ilk adımlardır ama birileri ellerinden tutarak yardımcı olur sana.

Bunları üniversiteye gitmeden edinemez misin? Tabii ki, ancak ellerinden tutan olmaz. Bir anda iş hayatına atılırsan, bir anda kendi ayakların üzerinde durmaya başlarsın. İnsanları ve hayatı tanıman daha ağır gelir sana. Bağlantılar kurman, sosyal çevre edinmen zorlaşır. Hayaller de genellikle çarçur olur.

Yeni konular

Geri
Yukarı