Almanya'da üniversite okumak vs Türkiye'de üniversite okumak

theliann

Picopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar, şu anda Almanya'da yazılım okuma şansım var ancak şu anki yaşamımdan ayrılıp orada çekeceğim yalnızlığa değişsem mi emin değilim. Burada akredite olmuş aynı zamanda kaliteli, köklü üniversitem de yazılıma yerleştim. Burada mı okusam yurt dışında mı okusam bilemiyorum. Tavsiyeleriniz çok işime yarar. Şimdiden teşekkür ederim

Son düzenleyen: Moderatör:
Orada hangi üniversiteyi okuyacaksınız ve burada hangi üniversiteye yerleştiniz?
Orada bremen üniversitesi,dresden teknik üniversitesi düşünüyorum.Burada eskişehir teknik üniversitesi bilgisayar mühendisliği okuyacağım.Estü 1970de açılmış anadolu üniversitesinden oluştuğu için kadrosu,stajı,istihdamı yüksek bir üniversite.Mezun olduğunda işi hazır olmuş çok tanıdığımız var ama isteğim yurt dışına yerleşmek 😅

Emin ol Almanya derim her türlü. 3 ay falan sıkıntı çekersin ondan sonrası rahat.
Burada ailemden,en yakınım olan sevgilimden ayrılmak zor geliyor yoksa burdan defolmayı çok istiyorum.Sen neden kesinlikle Almanya diyorsun?

Orada bremen üniversitesi, dresden teknik üniversitesi düşünüyorum. Burada Eskişehir teknik üniversitesi bilgisayar mühendisliği okuyacağım. Estü 1970'de açılmış Anadolu üniversitesinden oluştuğu için kadrosu, stajı, istihdamı yüksek bir üniversite. Mezun olduğunda işi hazır olmuş çok tanıdığımız var ama isteğim yurt dışına yerleşmek 😅

Burada ailemden, en yakınım olan sevgilimden ayrılmak zor geliyor yoksa buradan defolmayı çok istiyorum. Sen neden kesinlikle Almanya diyorsun?

Yani ülkenin durumu malum. Orada kasiyerlik ya da part time iş yaparak bile en iyi ürünlere sahip olabilirsin. Tek sıkıntısı ev kiraları. Onun dışında misgibi ülke. Doğası, insanları, şehir yapısı vs.

Kardeşim git kurtar kendini, ciddi söylüyorum. Emin ol bunu yaptığına pişman olmazsın. Bu ülkenin çivisi çıkmış bir kere. Ekonomi desen kötü, eğitim sistemi desen berbat. Bu vakitten sonra düzelmesi zor bu ülkenin.

Buradan mezun olsan bile iş bulma sıkıntın olur. Eğer 2023 de değişmez ise o zaman daha da kötü olur bu ihtimal de var gerçekçi konuşmak gerekirse.

Geri
Yukarı