Üniversite okumak zaman israfı mı?

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
15
Yer
Ötüken
Arkadaşlar, sizce 2 yıllık yazılım okursam 4 yıllığa göre ne farkı olur? Ben şahsen 4 sene makine mühendisliği okuyan abimin işinde akışkanlar mekaniği, termodinamik gibi işlerle 1 gram alakası olduğunu düşünmüyorum. Kendisi Ostim'de yani 3D modelleyip üretim yapan küçük dükkanların birisinde çalışıyor. Konu ile bağlaştırırsak, ben de 4 sene okuduğum okulun bir işime yaramayacağını düşünüyorum.

Bakın BMW fabrikasında soğutma bölümünde yani radyatör geliştirme üretim gibi bir bölükte çalışırsanız bile sizden önce "fabrika içinde uygulamalı eğitim" veriyorlar yani işin gerçeğini "çalışarak" öğreniyorsunuz. Kimse sana kardeşim sen 3 ortalama ile bitirmişsin geç bakalım yeni 7 serisinin radyatör ve soğutmasında sen sorumlusun demiyorlar.

Yazılımda da gene aynı şekil size işin uygulanışını gösterip bildiğiniz yazılım dili ile çalıştırıyorlar.

İlk sorduğum gibi 2 yıl Ankara içinde diplomayı alıp programlamaya çekilirsem, 4 yıl bitirmediğime pişman olur muyum?

Arkadaşlar, sizce 2 yıllık yazılım okursam 4 yıllığa göre ne farkı olur? Ben şahsen 4 sene makine mühendisliği okuyan abimin işinde akışkanlar mekaniği, termodinamik gibi işlerle 1 gram alakası olduğunu düşünmüyorum. Kendisi Ostim'de yani 3D modelleyip üretim yapan küçük dükkanların birisinde çalışıyor. Konu ile bağlaştırırsak, ben de 4 sene okuduğum okulun bir işime yaramayacağını düşünüyorum.

Bakın BMW fabrikasında soğutma bölümünde yani radyatör geliştirme üretim gibi bir bölükte çalışırsanız bile sizden önce "fabrika içinde uygulamalı eğitim" veriyorlar yani işin gerçeğini "çalışarak" öğreniyorsunuz. Kimse sana kardeşim sen 3 ortalama ile bitirmişsin geç bakalım yeni 7 serisinin radyatör ve soğutmasında sen sorumlusun demiyorlar.

Yazılımda da gene aynı şekil size işin uygulanışını gösterip bildiğiniz yazılım dili ile çalıştırıyorlar.

İlk sorduğum gibi 2 yıl Ankara içinde diplomayı alıp programlamaya çekilirsem, 4 yıl bitirmediğime pişman olur muyum?

Tamamen zaman kaybı artık neredeyse her iş lise ile alıyor. Ben liseyi bitirince iş hayatına atılacağım direk en azından 4 sene çalışır aileme destek olurum iyi kötü.

Türkiye'nin ilk 10 üniversitesinde okuyacaksan 4 senelik, basit üniversitede 4 senelik 2 sene zaman kaybıdır, zaten diploma için okuyorum bende diploma adamlığına adam katıyormuş. Mezun olduğunda inan torpil yoksa 2 sene mezunsun felaket tellalı gibiyim :D.

Yazılım gibi prestijli işler için 4 yıl şart, dediğin doğru olsa da diplomayı göstermen için bile 4 yılını vermelisin.

4 yıllık bölümün farkı mühendislik olması. Bu konuyu şöyle açıklayayım. Mühendislik etiğini de öğreneceksin. Ben bilgisayar mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim. C'yi kendi başıma öğrenmeye çalıştığımda (buna edx vb de dahil) sistemi ve mantığı asla anlayamadım. Hani sıfır ve bir makine kodunu oluşturur eyvallahta hiçbir kaynak bana bunun transistörler le ilgili olduğunu vb işin özünü anlatmadı. Bunları okulda öğrendim. Bir diğer nokta diplomanın farkı, bu hem işveren için hem de senin için önemli, okul sana hem sistematik eğitim veriyor hem de seni bir düzene sokuyor, bireyselken biraz tembel olabiliyoruz. Arkadaş çevresi ve tecrübe olayı da var tabii ki (ben bu konuda şanssızım sınıfta herkes ayrı ayrı kabileleşmiş durumda birlik sağlanamıyor). Dersler kısmına bakarsak ben sadece web tasarım vb çalışırım diyorsan elbette gereksizler, ama yapay zeka ve ileri konularda matematik lazım oluyor.

Bu her şeyden önce üniversitede geçirdiğin zamanı nasıl geçirdiğine bağlı bence. Üniversiteyi sadece okula gidip gelmek ve sınav geçmek olarak düşünürsen, evet üniversite zaman kaybıdır. Ama üniversite okurken hayatın yalnızca derslerden ibaret değilse; çeşitli ilgi alanları ve hobiler edinirsen (gerçekten uzmanlığa yakın derecede, yoksa 1 kez yamaç paraşütü yaptın diye o ilgi alanın olmuş olmaz); yine bölümünle veya ilgi alanlarınla alakalı etkinlikler/seminerlere katılarak "network" oluşturursan; yazlarını boş geçirmeyip, bölümünle ilişkili büyük veya küçük iş ve staj imkanlarını kovalarsan; bir de ingilizceni geliştirirsen (ingilizcen advanced ise yanına başka bir dil eklersen) üniversite dolu dolu geçirip kendini geliştirdiğin bir yer olacaktır :)

Yeni konular

Geri
Yukarı