Üniversite seçimi

Çalışma azmin ve hırsın ne derecede bunu bilmiyoruz, bunu en iyi sen biliyorsun. 1 sene daha bekler daha iyi bir üniversiteye giderim diye kafaya koyarsan olma ihtimali var. İstikrarlı bir şekilde çalışmaya devam etmen gerek . Yinede istediğin bölümde tutabilir olarak gördüğün yerleri araştır. Eğitim kaliteleri konusunda birçok bilgi edinebilirsin. Ondan sonra da kafanda tartarsın. Hayırlısı olsun.

Net-sıralama muhabbeti yapanları dinleme. O olay çok basit. Sınav kolay olursa yüksek net/puan alıp düşük sıralama yaparsın. Zor olursa tersi olur. Aynı olursa aynı olur. Önceki seneye kıyasla. Önceki sene verilerinden yararlanılır sadece. Her şey ona göre olacak diye bir şey yoktur.

Asıl soruna gelecek olursak sıralamanı söylemen çok daha iyi olur. Yine de söylendiği gibi teknik okullarda okumak çok daha iyidir ama teknik okullarda okunmayıp da düzgün mühendis olunabiliyor. Etrafta işsizim diye gezenler ya mühendis olmak için doğmamış kişiler, ya iş beğenmeyenler, ya "lay lay lom" takılıp boşa mezun olanlardır.

Sıralamada kayma var falan diye kendini avutmanın kimseye yararı yok. Girdin ve elde ettiğin bu oldu. Seneye kayma olur/olabilir değil, daha iyisini yapabileceğimden tam emin değilim demelisin.
Mezuna kalınca daha iyi yapıp daha düzgün okullara gireceğinden eminsen mezun kal. Emin değilsen tercih yap.

Tercih yaparken fakültenin konumu, akademik kadrosu gibi şeylere dikkat et. Senin yerinde olsam Bilgi/Bahçeşehir'den aşağı özel okula gitmezdim. Anadolu şehirlerinde okumak daha iyi bence.

Nasıl ya? Nişantaşı Üniversitesi ne yapacak şimdi? Okulun kuruluş amacı %75 burs vermekti.
Aynılarını zaten dedim. Konu kilit.

Yeni konular

Geri
Yukarı